Proběhl statický zážeh historické mise SES-10

Statický zážeh tohoto již letěného prvního stupně v McGregoru. Původně absolvoval misi CRS-8 a teď poletí znovu na SES-10. (Foto: SpaceX)

Možná už v pátek se dočkáme potenciálně historické události – prvního opakovaného použití orbitální rakety během mise SES-10 (raketoplán bych nepočítal, jednalo se spíše o nepovedený experiment ve znovupoužitelnosti). Zároveň snad dojde také k již druhému přistání jedné a té samé rakety.

Než však budou moci oficiálně začít přípravy na ostrý start, je potřeba provést generálku (WDR – Wet Dress Rehearsal), která prověří všechny prvky rakety, satelitu, technického zázemí a připravenost konktrolních stanovišť i obsluhy kosmodromu. To vše bude zakončeno tzv. statickým zážehem, což je zhruba 3vteřinové zažehnutí všech devíti motorů Merlin na prvním stupni rakety Falcon 9, při kterém počítač ověří, že fungují tak, jak mají. Vše vlastně probíhá jako u ostrého startu (včetně kompletního tankování) jen s tím rozdílem, že raketa nikam neodletí. Po dokončení zážehu bude odčerpáno palivo i okysličovadlo a raketa bude následně sklopena a odvezena zpět do hangáru, kde proběhne připojení satelitu SES-10 ke druhému stupni rakety. (Pro lepší představu se podívejte na video staršího statického zážehu.)

V tomto článku, který se automaticky aktualizuje (není tedy potřeba ručně obnovovat stránku), vás budu informovat o aktuálním dění na rampě a průběhu příprav na statický zážeh. Na rampu je také namířena kamera od Spaceflight Now, takže můžete přípravy sledovat v živém přenosu.

AKTUALIZOVÁNO: Statický zážeh proběhl v pondělí 27. 3. ve 20:00 SELČ. Fotky a video najdete v aktualizacích níže.

Ostrý start je podle oficiálních informací plánován na pátek 31. března v 00:27 SELČ. Pokud na start nechcete zapomenout, přidejte se do naší události na Facebooku.

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

7
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Ketivab
Host
Ketivab

Kdy běžně k vývozu F9 na rampu a jeho vztyčení dochází (jak dlouho před zážehem)?

Therion
Host
Therion

Potvrdila někde SpaceX, že na prvním stupni zůstaly původní letěné motory nebo existuje možnost, že byly (třeba i jen některé) vyměněny??

Blaskova
Host
Blaskova

Taky mě napadlo, zda z původního Falconu neletí třeba jen roura, případně s nějakou tou původní nádrží, aby se neřeklo…

ondrix
Host
ondrix

Okno pro start chápu, ale podle čeho se bere okno pro statický zážeh? Proč třeba nemůže být dřív, než v určitou dobu?

Zdeněk
Host
Zdeněk

Už aby letěly, nemůžu se dočkat. Držím jim palce i u mohu.