Analýza orbit naznačuje, že několik satelitů Starlinku není plně funkčních

Na konci května bylo na nízkou oběžnou dráhu úspěšně vyneseno prvních 60 satelitů pro internetovou konstelaci Starlink. Živý přenos skončil těsně po jejich odpojení od horního stupně Falconu 9, a tak se dnes podíváme, jak se satelitům od té doby daří. Zdá se, že ne všechny jsou plně funkční. Zároveň si posvítíme na nové informace od Elona Muska ohledně fungování družic a plánů do budoucna.

Satelity byly během mise Starlink-1 vypuštěny asi hodinu po startu a další hodinu poté Elon Musk oznámil, že za 3 hodiny dojde k aktivaci kryptonových motorů. Pak jsme dlouho neslyšeli nic nového, ale druhý den Musk potvdil, že motory jsou funkční a satelity každých 90 minut postupně zvyšují svou orbitu z prvotních 430 km na cílových 550 km. To byla skvělá zpráva, nicméně pár dnů poté prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell prozradila, že 4 ze 60 satelitů sice komunikují se Zemí, ale poněkud „zlobí“. To potvrzovala i předběžná analýza orbit jednotlivých družic, z které šlo vidět, že 4 družice nezvyšují své orbity:

Průběh zvyšování apogea jednotlivých satelitů z mise Starlink-1 (Zdroj: SatTrackCam Leiden)

V poslední květnový den pak SpaceX vydalo vydalo tiskové prohlášení o dosavadním průběhu mise:

  • Všech 60 satelitů rozložilo solární panely, začalo generovat energii a komunikuje se zemí
  • Většina satelitů se momentálně přesouvá na cílovou orbitu pomocí svého pohonu a navázala spojení pomocí fázových antén
  • SpaceX sleduje, zda u některých satelitů bude potřeba provést bezpečnou deorbitaci

Opatrně formulované prohlášení indikuje, že ne všechny satelity se chovají, jak mají, a tak SpaceX začíná uvažovat, jak nejlépe provést jejich deorbitaci. Nejnovější analýza orbit na základě dat z NORADu ukazuje, že jeden problematický satelit se nakonec povedlo zprovoznit a začal také zvyšovat svou orbitu, avšak tři stále zůstávají v původní výšce 430 km. Zbylých 57 družic se mezitím stihlo přesunout do výšky 455–492 km.

SpaceX s částečným selháním některých satelitů během první várky počítalo, na což před startem Elon Musk upozorňoval. Nicméně bude zajímavé sledovat, co se s nepohyblivými satelity bude dít dál. Pokud však mají porouchaný pohon či přísun energie, a SpaceX s nimi tedy nemůže aktivně nic dělat, k jejich deorbitaci brzy dojde samovolně. V závislosti na sluneční aktivitě může v této výšce k deorbitaci dojít během pár týdnů až 8 měsíců.

Zvyšování orbit jednotlivých satelitů z mise Starlink-1, tři z nich svou orbitu nezvýšily (Zdroj: /u/softwaresaur)

Výše zmíněné tiskové prohlášení obsahovalo ještě čtvrtý bod, který je reakcí na obavy astronomů a astrofotografů, jež se objevily nedlouho po startu z důvodu výrazné viditelnosti šedesátky satelitů. Elon Musk nedávno řekl, že SpaceX by mohlo upravit design satelitů kvůli snížení jejich odrazivosti. Nyní SpaceX uvedlo, že viditelnost satelitů se také značně sníží poté, co vystoupají na vyšší orbitu a natočí se anténami směrem k zemi, přičemž svým tělem zakryjí solární panely (při pohledu ze země).

K problematice se vyjádřila také americká Národní radioastronomická observatoř (National Radio Astronomy Observatory), podle které tato organizace spolupracuje se SpaceX na analýze a minimalizaci potenciálních dopadů konstelace Starlink na radioastronomii. Zvažuje se například vytvoření ochranných zón kolem současných a budoucích radioastronomických zařízení.

Elon Musk se navíc aktuálně na Twitteru podělil o několik novinek. Co se týče latence internetového připojení, které bude Starlink nabízet, prvotním cílem je prý dosáhnout hodnoty 20 milisekund a časem dokonce méně než 10 milisekund, a to konzistentněji než v případě pozemních spojů. V případě satelitů totiž data nemusejí provádět mnoho skoků při přenosu z jednoho velkého datového centra do druhého. Musk dodal, že on i jeho synové jsou hráči a Starlink je navržen tak, aby umožňoval hraní her vyžadujících rychlé reakce, a to i na soutěžní úrovni. V návaznosti na to někdo navrhl, aby SpaceX uspořádalo demonstraci těchto vlastností sítě na nějakém e-sportovním turnaji, což Muskovi přišlo jako dobrý nápad.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

68 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře