Raketa Falcon Heavy vyšle elektromobil Tesla Roadster k Marsu

AKTUALIZACE (3. 12. 2017): Hned několik spolehlivých zdrojů s kontakty ve SpaceX potvrdilo, že Tesla na Falconu Heavy opravdu poletí. Autor článku na SYFY WIRE zároveň od Elona zjistil, že náklad nezamíří na orbitu kolem Marsu, ale po Hohmannově trajektorii se k Marsu pouze přiblíží.

AKTUALIZACE (4. 1. 2018): Sepsal jsem odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně vyslání Tesly k Marsu.


Premiérový start dlouho očekávané rakety Falcon Heavy se nezadržitelně blíží. Mezi fanoušky se sice s posměchem traduje, že premiéra této obří rakety je vždy 6 měsíců vzdálená, ale tentokrát je start opravdu na spadnutí. Pokud nedojde k nějakým velkým a neočekávaným problémům během testování a příprav na start, nejsilnější raketa současnosti by se mohla vydat k nebesům už během ledna příštího roku (pokud budeme pesimističtí, tak v únoru). Šéf SpaceX Elon Musk se jako obvykle řadí k optimistům, takže počítá s lednovým startem a rovnou také prozradil, že náklad demonstrační mise Falconu Heavy bude tvořit jeho vlastní elektromobil Tesla Roadster, který bude vyslán směrem k Marsu.

Falcon Heavy za letu (Zdroj: SpaceX)

Elon Musk v noci z pátku na sobotu všechny překvapil, když na Twitteru napsal:

První Falcon Heavy odstartuje příští měsíc a ponese můj tmavě červený Tesla Roadster hrající písničku Space Oddity. Poletí směrem k Marsu. Pokud raketa nevybuchne po startu, auto zůstane v hlubokém vesmíru zhruba miliardu let.

Tesla Roadster (Foto: Tesla)

Elon Musk a Tesla Roadster odpovídající barvy (Foto: AP)

Působilo to jako vtip, ale Elon trval na tom, že to vtip není. Serióznost poté potvrdil také web Ars Technica. Navíc Musk už dříve avizoval, že Falcon Heavy ponese “tu největší kravinu, co nás napadne”, takže to až tak velké překvapení není. Zároveň to není poprvé, co SpaceX během demonstrační mise vyneslo nějaký vtipný náklad. Jejich kosmická loď Dragon měla při svém prvním letu na palubě velké kolo sýra.

Roadster byl prvním modelem automobilky Tesla, která se specializuje na výrobu elektromobilů. Elon Musk je šéf Tesly i SpaceX, takže z marketingového hlediska je tohle celé velice chytrý tah – obě firmy získají velkou publicitu plynoucí z prvního startu Falconu Heavy nesoucího automobil značky Tesla. Oblet automobilu kolem Marsu navíc šikovně upozorní na dlouhodobé snahy SpaceX o založení stálé základny na Rudé planetě.

Na co se můžeme těšit?

Všechny komponenty Falconu Heavy už absolvovaly zkoušky v testovacím areálu v McGregoru a už od října jsou připraveny na Mysu Canaveral. SpaceX momentálně dokončuje úpravy na rampě LC-39A, které jsou nutné pro zajištění její kompatibility s Falconem Heavy.

Následně společnost provede několik testů, které zakončí jeden či více statických zážehů. Ty budou výjimečné tím, že to bude poprvé, kdy dojde k zážehu všech 27 motorů Merlin, kterými raketa disponuje. Měl by to být pořádný rachot!

A pokud bude vše v pořádku, proběhne začátkem příštího roku dlouho očekávaný premiérový start z rampy LC-39A, ze které před skoro 50 lety startovali astronauté na historickou misi Apollo 11. Rampa je součástí Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral.

Fanouškovská vizualizace odpojení bočních stupňů Falconu Heavy (Autor: Buzz Medialabs)

V případě úspěchu se Falcon Heavy stane nejsilnější raketou současnosti – bude mít dvakrát vyšší tah než raketa Delta IV Heavy, které momentálně toto prvenství patří.

Elon Musk však varuje, že jelikož se jedná o nový a neozkoušený typ rakety, riziko selhání je relativně vysoké. Bude prý rád, když raketa alespoň odletí z rampy, aby ji v případě nehody neponičila, jako se tomu stalo v případě rampy SLC-40 během mise Amos-6.

Pokud však vše půjde podle plánu, tak bychom se kromě kamerových záběrů na Teslu měli dočkat také vesmírného baletu všech tří raketových stupňů. Ty se po postupném odpojení pokusí přistát, aby mohly být znovu použity. Dva boční stupně přistanou téměř současně na floridské pevnině (LZ-1) a centrální stupeň přistane na robotické mořské plošině Of Course I Still Love You v Atlantiku. To teprve bude podívaná! Jak by to mohlo přibližně vypadat ukazuje starší oficiální animace:

Pokud hledáte další informace o této raketě, navštivte souhrnný článek Vše o Falconu Heavy.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

34 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře