Raketa Falcon Heavy vyšle elektromobil Tesla Roadster k Marsu

AKTUALIZACE (3. 12. 2017): Hned několik spolehlivých zdrojů s kontakty ve SpaceX potvrdilo, že Tesla na Falconu Heavy opravdu poletí. Autor článku na SYFY WIRE zároveň od Elona zjistil, že náklad nezamíří na orbitu kolem Marsu, ale po Hohmannově trajektorii se k Marsu pouze přiblíží.

AKTUALIZACE (4. 1. 2018): Sepsal jsem odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně vyslání Tesly k Marsu.


Premiérový start dlouho očekávané rakety Falcon Heavy se nezadržitelně blíží. Mezi fanoušky se sice s posměchem traduje, že premiéra této obří rakety je vždy 6 měsíců vzdálená, ale tentokrát je start opravdu na spadnutí. Pokud nedojde k nějakým velkým a neočekávaným problémům během testování a příprav na start, nejsilnější raketa současnosti by se mohla vydat k nebesům už během ledna příštího roku (pokud budeme pesimističtí, tak v únoru). Šéf SpaceX Elon Musk se jako obvykle řadí k optimistům, takže počítá s lednovým startem a rovnou také prozradil, že náklad demonstrační mise Falconu Heavy bude tvořit jeho vlastní elektromobil Tesla Roadster, který bude vyslán směrem k Marsu.

Falcon Heavy za letu (Zdroj: SpaceX)

Elon Musk v noci z pátku na sobotu všechny překvapil, když na Twitteru napsal:

První Falcon Heavy odstartuje příští měsíc a ponese můj tmavě červený Tesla Roadster hrající písničku Space Oddity. Poletí směrem k Marsu. Pokud raketa nevybuchne po startu, auto zůstane v hlubokém vesmíru zhruba miliardu let.

Tesla Roadster (Foto: Tesla)

Elon Musk a Tesla Roadster odpovídající barvy (Foto: AP)

Působilo to jako vtip, ale Elon trval na tom, že to vtip není. Serióznost poté potvrdil také web Ars Technica. Navíc Musk už dříve avizoval, že Falcon Heavy ponese “tu největší kravinu, co nás napadne”, takže to až tak velké překvapení není. Zároveň to není poprvé, co SpaceX během demonstrační mise vyneslo nějaký vtipný náklad. Jejich kosmická loď Dragon měla při svém prvním letu na palubě velké kolo sýra.

Roadster byl prvním modelem automobilky Tesla, která se specializuje na výrobu elektromobilů. Elon Musk je šéf Tesly i SpaceX, takže z marketingového hlediska je tohle celé velice chytrý tah – obě firmy získají velkou publicitu plynoucí z prvního startu Falconu Heavy nesoucího automobil značky Tesla. Oblet automobilu kolem Marsu navíc šikovně upozorní na dlouhodobé snahy SpaceX o založení stálé základny na Rudé planetě.

Na co se můžeme těšit?

Všechny komponenty Falconu Heavy už absolvovaly zkoušky v testovacím areálu v McGregoru a už od října jsou připraveny na Mysu Canaveral. SpaceX momentálně dokončuje úpravy na rampě LC-39A, které jsou nutné pro zajištění její kompatibility s Falconem Heavy.

Následně společnost provede několik testů, které zakončí jeden či více statických zážehů. Ty budou výjimečné tím, že to bude poprvé, kdy dojde k zážehu všech 27 motorů Merlin, kterými raketa disponuje. Měl by to být pořádný rachot!

A pokud bude vše v pořádku, proběhne začátkem příštího roku dlouho očekávaný premiérový start z rampy LC-39A, ze které před skoro 50 lety startovali astronauté na historickou misi Apollo 11. Rampa je součástí Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral.

Fanouškovská vizualizace odpojení bočních stupňů Falconu Heavy (Autor: Buzz Medialabs)

V případě úspěchu se Falcon Heavy stane nejsilnější raketou současnosti – bude mít dvakrát vyšší tah než raketa Delta IV Heavy, které momentálně toto prvenství patří.

Elon Musk však varuje, že jelikož se jedná o nový a neozkoušený typ rakety, riziko selhání je relativně vysoké. Bude prý rád, když raketa alespoň odletí z rampy, aby ji v případě nehody neponičila, jako se tomu stalo v případě rampy SLC-40 během mise Amos-6.

Pokud však vše půjde podle plánu, tak bychom se kromě kamerových záběrů na Teslu měli dočkat také vesmírného baletu všech tří raketových stupňů. Ty se po postupném odpojení pokusí přistát, aby mohly být znovu použity. Dva boční stupně přistanou téměř současně na floridské pevnině (LZ-1) a centrální stupeň přistane na robotické mořské plošině Of Course I Still Love You v Atlantiku. To teprve bude podívaná! Jak by to mohlo přibližně vypadat ukazuje starší oficiální animace:

Pokud hledáte další informace o této raketě, navštivte souhrnný článek Vše o Falconu Heavy.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

34 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel

Teď mě napadlo, Jak může to auto hrát “Space Oddity”, když se ve vesmíru nešíří zvuk?

Jirka Hadač

No, ono se většině populace stejně vybaví Hvězdné války a zvuky nárazů laserových impulsů v kosmu do lodi, či zvuky srážky dvou lodí, takže bych to viděl jako nepodstatný detail. Prostě dokud neunikne z auta atmosféra, něco tam slyšet bude a pak je to jedno. Kamera bude snímat displej přehrávače a tam bude svítit Dawid Bowie – Space Oddity. Spíš bych to viděl jako informaci o tom, která hudba bude podkreslovat sestřih celého startu později v nějakém souhrném videu, které zveřejní. Mimochodem, když si vybavím použití písně Space oddity v Marťanovi, to bylo něco, nádherně se jim to povedlo ztvárnit.

Giorgio

Vím, že tím nejdu k podstatě článku, ale vždycky když čtu v příspěvcích o kosmonautice, že “start je na spadnutí”, tak mi zatrne a doufám, že tím autor nic nepředvídá… 🙂

Vláďa

Na tohle by NASA koule neměla… Bravo !!! Když už recese, tak pořádná. Moc si přeju aby to nebouchlo a aby to Space X dotahlo do finale a namontovalo na tu káru i nejakou baterii a antenu pro komunikaci a par kamer. Jestli budou za pul roku nějaké fotky na planetu Mars přes čelní sklo roadsteru bude to nejlepší reklama na světě !!! Bravo. A taky… “Pokud raketa nevybuchne po startu, auto zůstane v hlubokém vesmíru zhruba miliardu let.” … Ať si emzáci lámou hlavu k čemu to bylo, ne ? 🙂

Pepa

S tím hlubokým vesmírem bych si nebyl tak jistý. Pochybuji, že bude palivo na 3. kosmickou rychlost.
Pokud se vše povede jak má, tak se z téhle věci stane zlatý grál pro budoucí vesmírné sběratele kuriozit. 😉

Filip

Ja tomu furt nechci verit ze by tam poslal auto…Copak nemaj nejaky udelatka co by potrebovali vyzkouset? Napriklad komunikacni system, nebo tak neco? Proc auto? Ja vim, je to vtipny, ale Elon prece vetsinou dela veci co maji smysl. Jestli posle auto, budu prekvapenej s nechapavym vyrazem, ale mavnu nad tim rukou protoze FH 😀

A dalsi vec. Kdyz se vyrabi napriklad druzice, tak se klade duraz na ochranu proti zaneseni nejakych cizorodych latek-bakterii na vynaseny predmet…jako fakt pouzita Tesla??

Matúš Kaman

Keď si to tak vezmeš, tak samotný FH je jedno veľké “udělátko” , ktoré potrebujú vyskúšať 😀 Podľa mňa by bola blbosť posielať tam niečo iné, čo by stálo viacej peňazí navyše, keď sám Musk si nie je istý, či to raketa prežije. To auto už Elon zjavne nepotrebuje. 😀 To isté ako pri prvom lete Dragonu, keď tam dali koleso syra. Tiež sa ľudia mohli pýtať, prečo tam nedali radšej nejaké experimenty a zásoby pre astronautov.

Foter

Treba sa na to pozriet v sirsich suvislostiach. Ak bude nakladom FH Tesla, tak o tom bude pisat velke mnozstvo novin po celom svete. Hodnota takejto reklamy bude v desiatkach – stovkach milionov dolarov, ktoru dostanu “zadarmo”. O tento typ viralnej reklamy usiluje kopec marketingovych firiem (ekvivalent su napr supersportove auta v Dubaji pre policiu o ktorych bolo napisane tisice clankov). Ak by skusili deorbit druheho stupna, tak sa o tom bude tiez pisat. Kazdopadne Musk na FH reklamu nepotrebuje, lebo to nie je “komercny produkt”.

Štěpán

Kolik váží ten Roadster?

Ketivab

Přibližně 1300 kg.

Ales

Mě se třeba strašně líbí to video ze startu falconu heavy…..ehmm 😉
https://www.youtube.com/watch?v=LATTDyjlBYQ

Cahir

Otázka. Co kdyby Teslu uzavřeli do nějaké antivibrační klece – což ostatně není tak špatný nápad, když uvážím, jaký rachot bude dělat 27 Merlinů a navíc musí nějak udělat připojení k druhému stupni.
No, a když už máte tohle, je tak těžké přidělat k tomu navíc třeba pár SuperDraco motorů? Nebo anténu? Nebo soláry? Uvnitř bude stále Tesla a kamery, ale zvenku to bude družice.
Když máte k dispozici vlastní továrnu na družice, které se mají vypustit skoro v té samé době, tak mi to nepřijde zase tak těžké 🙂

Adam

Dle oznámení má být roadster usazen na oběžné dráze Marsu, na to potřebuje u Marsu raketu. Nabízí se druhý stupeň, ale dle dřívějších oznámení budou experimentovat s návratem druhého stupně do atmosféry. Existují tedy nějaké spekulace o tom, co bude použito pro přelet?

Karel

To by mě taky zajímalo. Kolama to neubrzdí. Kdyby aspoň Tesla měla výfuk…

Tomáš

Myslím že jen proletí. Projde orbitem Marsu a poletí dál..

Honza

V původním tweetu píše, že cílem je orbita Marsu. On to pak někde popřel?

Filip

Hele, jestli poslou auto tak maximalne asi pujde o nejakej prakovej efekt. Ale vazne doufam, ze s druhym stupnem provedou expermimentalni pristani na vode….jinak vymejslej kraviny

Kamil

Jaké úpravy bude sonda Tesla 1 mít? Přídavný raketový motor?

Ivo

Takže jsem s PR autem měl pravdu. 🙂