Raketa Falcon Heavy vyšle elektromobil Tesla Roadster k Marsu

AKTUALIZACE (3. 12. 2017): Hned několik spolehlivých zdrojů s kontakty ve SpaceX potvrdilo, že Tesla na Falconu Heavy opravdu poletí. Autor článku na SYFY WIRE zároveň od Elona zjistil, že náklad nezamíří na orbitu kolem Marsu, ale po Hohmannově trajektorii se k Marsu pouze přiblíží.

AKTUALIZACE (4. 1. 2018): Sepsal jsem odpovědi na nejčastěji kladené otázky ohledně vyslání Tesly k Marsu.


Premiérový start dlouho očekávané rakety Falcon Heavy se nezadržitelně blíží. Mezi fanoušky se sice s posměchem traduje, že premiéra této obří rakety je vždy 6 měsíců vzdálená, ale tentokrát je start opravdu na spadnutí. Pokud nedojde k nějakým velkým a neočekávaným problémům během testování a příprav na start, nejsilnější raketa současnosti by se mohla vydat k nebesům už během ledna příštího roku (pokud budeme pesimističtí, tak v únoru). Šéf SpaceX Elon Musk se jako obvykle řadí k optimistům, takže počítá s lednovým startem a rovnou také prozradil, že náklad demonstrační mise Falconu Heavy bude tvořit jeho vlastní elektromobil Tesla Roadster, který bude vyslán směrem k Marsu.

Falcon Heavy za letu (Zdroj: SpaceX)

Elon Musk v noci z pátku na sobotu všechny překvapil, když na Twitteru napsal:

První Falcon Heavy odstartuje příští měsíc a ponese můj tmavě červený Tesla Roadster hrající písničku Space Oddity. Poletí směrem k Marsu. Pokud raketa nevybuchne po startu, auto zůstane v hlubokém vesmíru zhruba miliardu let.

Tesla Roadster (Foto: Tesla)

Elon Musk a Tesla Roadster odpovídající barvy (Foto: AP)

Působilo to jako vtip, ale Elon trval na tom, že to vtip není. Serióznost poté potvrdil také web Ars Technica. Navíc Musk už dříve avizoval, že Falcon Heavy ponese “tu největší kravinu, co nás napadne”, takže to až tak velké překvapení není. Zároveň to není poprvé, co SpaceX během demonstrační mise vyneslo nějaký vtipný náklad. Jejich kosmická loď Dragon měla při svém prvním letu na palubě velké kolo sýra.

Roadster byl prvním modelem automobilky Tesla, která se specializuje na výrobu elektromobilů. Elon Musk je šéf Tesly i SpaceX, takže z marketingového hlediska je tohle celé velice chytrý tah – obě firmy získají velkou publicitu plynoucí z prvního startu Falconu Heavy nesoucího automobil značky Tesla. Oblet automobilu kolem Marsu navíc šikovně upozorní na dlouhodobé snahy SpaceX o založení stálé základny na Rudé planetě.

Na co se můžeme těšit?

Všechny komponenty Falconu Heavy už absolvovaly zkoušky v testovacím areálu v McGregoru a už od října jsou připraveny na Mysu Canaveral. SpaceX momentálně dokončuje úpravy na rampě LC-39A, které jsou nutné pro zajištění její kompatibility s Falconem Heavy.

Následně společnost provede několik testů, které zakončí jeden či více statických zážehů. Ty budou výjimečné tím, že to bude poprvé, kdy dojde k zážehu všech 27 motorů Merlin, kterými raketa disponuje. Měl by to být pořádný rachot!

A pokud bude vše v pořádku, proběhne začátkem příštího roku dlouho očekávaný premiérový start z rampy LC-39A, ze které před skoro 50 lety startovali astronauté na historickou misi Apollo 11. Rampa je součástí Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral.

Fanouškovská vizualizace odpojení bočních stupňů Falconu Heavy (Autor: Buzz Medialabs)

V případě úspěchu se Falcon Heavy stane nejsilnější raketou současnosti – bude mít dvakrát vyšší tah než raketa Delta IV Heavy, které momentálně toto prvenství patří.

Elon Musk však varuje, že jelikož se jedná o nový a neozkoušený typ rakety, riziko selhání je relativně vysoké. Bude prý rád, když raketa alespoň odletí z rampy, aby ji v případě nehody neponičila, jako se tomu stalo v případě rampy SLC-40 během mise Amos-6.

Pokud však vše půjde podle plánu, tak bychom se kromě kamerových záběrů na Teslu měli dočkat také vesmírného baletu všech tří raketových stupňů. Ty se po postupném odpojení pokusí přistát, aby mohly být znovu použity. Dva boční stupně přistanou téměř současně na floridské pevnině (LZ-1) a centrální stupeň přistane na robotické mořské plošině Of Course I Still Love You v Atlantiku. To teprve bude podívaná! Jak by to mohlo přibližně vypadat ukazuje starší oficiální animace:

Pokud hledáte další informace o této raketě, navštivte souhrnný článek Vše o Falconu Heavy.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Goodman

No nevím, zdali poslat auto na orbit Marsu je dobrá nápad. Ani jako marketingový tah – pokud raketa exploduje (a s ní se do oceánu zřítí i roadster), tak to bude fakt dobrá reklama 😀 Zejména když se automobilce nedaří …….

Goodman

Abych řekl pravdu, tak nechápu za co dostávám mínusy. Poslat auto do vesmíru je totální blbost.

vencour

Pokud se nepletu, tak svět to vidí tak, že i špatná reklama je reklama. A ať se stane cokoliv, bude se o tom psát.

Joo taky vidim tu srandu a černej humor, kterej by přišel, kdyby “Tesla vybouchla se SpaceX”.
Někomu to třeba nepřijde, že se o jistých věcech nežertuje.

Z ST:Voyager mi utkvělo v paměti ponaučení, že nestojí všechny bitvy za vybojování, občas je dobře ustoupit.

Co pozoruju a zkoumám SpaceX a svět Elona Muska, tak mi přijde, že dokáže improvizovat či nejít si za svým paličatě, ale moudře. Aspoň to tak zatím vypadá. Tak snad to tak bude vypadat i nadále.

Skeblon

He? Doufám, že nezapomene vypustit vzduch z pneumatik. Předpokládám, že by to nevydržely.

Martin

Pokiaľ ide o tlak, stúpne len o 1 atmosféru, takže by to mohli vydržať ak nebudú extra pretlakované už na Zemi 😉 …skôr ich vystavenie vesmírnym teplotám má trápi ak sú pod akokoľvek malým tlakom 😀

kokos

…všech tří raketových stupňů. Ty se po postupném odpojení pokusí přistát, aby mohly být znovu použity. Nevím nevím. Tyhle stupně už letěly. Další nasazení bych tedy nepředpokládal.

Pedro

Ale záchranu klidně, nebo ne? 🙂 Už jen proto a by ukázali znovupoužitelnost i u Heavy…

kokos

Tak ještě jednou. Článek: “…všech tří raketových stupňů. Ty se po postupném odpojení pokusí přistát, aby mohly být znovu použity.” Realita: Tyto stupně už letěly. Byly použity. Teď letí podruhé. Stávající F9 zatím nikdy neletěl podtřetí a údajně ani nepoletí. Tedy pokud přistanou boční urychlovače FH, rozhodně ne aby mohly být znovu použity.

Patrik

Vypadá to na test dojezdu elektromobilů. Jak dlouho vydrží hrát to rádio. Už vidím ty titulky, Tesla urazila 1000000km na jedno nabití. 😀 Doufám, že bude tipovaci soutěž.

Ivo

Takže jsem s PR autem měl pravdu. 🙂

Kamil

Jaké úpravy bude sonda Tesla 1 mít? Přídavný raketový motor?

Adam

Dle oznámení má být roadster usazen na oběžné dráze Marsu, na to potřebuje u Marsu raketu. Nabízí se druhý stupeň, ale dle dřívějších oznámení budou experimentovat s návratem druhého stupně do atmosféry. Existují tedy nějaké spekulace o tom, co bude použito pro přelet?

Karel

To by mě taky zajímalo. Kolama to neubrzdí. Kdyby aspoň Tesla měla výfuk…

Tomáš

Myslím že jen proletí. Projde orbitem Marsu a poletí dál..

Honza

V původním tweetu píše, že cílem je orbita Marsu. On to pak někde popřel?

Filip

Hele, jestli poslou auto tak maximalne asi pujde o nejakej prakovej efekt. Ale vazne doufam, ze s druhym stupnem provedou expermimentalni pristani na vode….jinak vymejslej kraviny

Cahir

Otázka. Co kdyby Teslu uzavřeli do nějaké antivibrační klece – což ostatně není tak špatný nápad, když uvážím, jaký rachot bude dělat 27 Merlinů a navíc musí nějak udělat připojení k druhému stupni.
No, a když už máte tohle, je tak těžké přidělat k tomu navíc třeba pár SuperDraco motorů? Nebo anténu? Nebo soláry? Uvnitř bude stále Tesla a kamery, ale zvenku to bude družice.
Když máte k dispozici vlastní továrnu na družice, které se mají vypustit skoro v té samé době, tak mi to nepřijde zase tak těžké 🙂

Ales

Mě se třeba strašně líbí to video ze startu falconu heavy…..ehmm 😉
https://www.youtube.com/watch?v=LATTDyjlBYQ

Štěpán

Kolik váží ten Roadster?

Ketivab

Přibližně 1300 kg.