Boring Company chce pod Las Vegas vybudovat rozsáhlou síť tunelů pro veřejnou dopravu pomocí autonomních Tesel

Společnost Boring Company dokončuje tunelový přepravní systém Loop pod výstavištěm v Las Vegas a s průběhem projektu je nejspíš spokojená. Nyní totiž představila plány na stavbu komplexního systému tunelů pod dalšími částmi Las Vegas, který by propojoval místní hotely, kasina a potenciálně i letiště a fotbalový stadion. Systém by zajišťoval rychlou přepravu po městě pomocí elektromobilů Tesla.

Stávající projekt dvojice tunelů pod výstavištěm v Las Vegas pokračuje podle plánu a měl by být hotový už v následujících týdnech. Nejspíš se tedy stihne původně slíbený termín, podle kterého měl být přepravní systém hotový před veletrhem CES v lednu 2021. Akce však byla nakonec přesunuta online kvůli pandemii koronaviru, takže splnění termínu nejspíš ve výsledku není až tak podstatné. Každopádně Boring Company v posledních měsících pracuje na dokončení nástupních stanic a souvisejících vjezdů na obou koncích tunelů. Aktuální stav jedné ze stanic ukazuje následující video:

Zároveň se možná rozjíždí testování provozu uvnitř tunelů s elektromobily Tesla. Na Twitteru se objevilo video, které nejspíš zachycuje jeden z testů s Teslami Model 3 a Model X. Ty mají přepravovat návštěvníky pod rozlehlým výstavištěm rychlostí 56 km/h, přičemž jízda zabere jen 1–2 minuty. Auta mají časem řídit sama, ale zpočátku bude přítomen řidič.

Projektem pod výstavištěm ale plány Boring Company v Las Vegas nekončí. Společnost pracuje na dalších dvou krátkých tunelech, které by propojily výstaviště s nedalekými hotely. Tyto projekty už jsou schváleny a v minulosti jsme o nich psali podrobněji. První z nich by prý mohl být hotový už v lednu a další během léta příštího roku. Tento harmonogram se mi však moc nepozdává, jelikož Boring Company, pokud vím, ještě ani nezačala tyto nové tunely razit. Na druhou stranu se jedná o krátké vzdálenosti (max. 1 km) s jednoduchými nástupními stanicemi, takže společnost možná očekává velmi rychlý průběh stavby.

Boring Company ale ve Vegas chystá výrazně větší věci. Aktuálně vyšlo najevo, že společnost zažádala město o povolení stavby rozsáhlé sítě tunelů v dalších částech Las Vegas. Projekt má název Vegas Loop a zahrnuje přibližně 24 kilometrů tunelů a asi 50 stanic, které by propojovaly místní hotely, atrakce, stadion a možná i letiště. Půjde o standardní tunely s vnitřním průměrem 3,6 metrů v hloubce kolem 9 metrů. Lze také předpokládat, že tunely budou zdvojené, aby pro každý směr byl k dispozici samostatný tunel. Pasažéři by pak v tunelech byli přepravováni opět pomocí elektromobilů Tesla, které by však už měly jezdit rovnou bez řidičů. Zároveň lze očekávat vyšší rychlosti než v případě krátkých tunelů pod výstavištěm. Systém Loop má teoreticky umožňovat rychlosti až 240 km/h.

Mapka potenciální trasy systému Vegas Loop (Zdroj: The Boring Company)

Boring Company by zaplatila stavbu Vegas Loop ze svého, avšak výměnou by si ponechala veškeré zisky z prodejů jízdenek. Přesné ceny nejsou známy, ale měly by být nižší než v případě ekvivalentní jízdy pomocí taxislužby Uber nebo Lyft. Projekt je zatím v rané fázi a potřebuje povolení od několika různých organů, takže výsledná délka a trasy se pravděpodobně ještě změní. Pokud ale vše půjde dobře, stavba by mohla začít už začátkem příštího roku. Síť tunelů by byla budována v několika fázích a první sekce by mohly být zprovozněny 2–3 roky po zahájení stavby.

Tunely pod lasvegaským výstaviště byly vyraženy strojem, který je nazýván Line-Strom nebo Godot+. Ten už je však zastaralý a Las Vegas Review-Journal uvádí, že stroj už používán nebude a nové tunely ve Vegas už vyrazí nový stroj Boring Company. Mělo by jít o zatím nejpokročilejší stroj firmy, který je nazýván Prufrock. Aktuálně je zřejmě testován v Adelantu v Kalifornii, kde možná razí zkušební tunel pro hyperloop.

Stavba tunelu Boring Company v Adelantu (Foto: @kolbyratigan)

Prufrock má být výrazně rychlejší a navíc dokáže tunely razit rovnou z povrchu, takže není nutné předtím vyhloubit jámu. Podrobněji jsme o tomto novém stroji psali zde. Otázkou je, jestli ražba nových tunelů ve Vegas může začít až po dokončení tunelu v Adelantu, nebo jestli má Boring Company více než jeden stroj tohoto typu.

Typy tunelů, které Boring Company nabízí

Boring Company také aktualizovala své oficiální stránky a ty nyní obsahují informace o různých typech tunelů, které firma nabízí. Kromě variant pro přepravní systém Loop (s asfaltovým povrchem pro autonomní Tesly) jsou k dispozici také verze pro inženýrské sítě, chodce nebo standardní přepravní kontejnery. Na webu byl chvilku funkční také jednoduchý kalkulátor, který umožňoval výpočet ceny za stavbu daného typu tunelu po zadání požadované délky a počtu stanic. Nejspíš se ale jednalo o chybu a kalkulátor byl rychle odstraněn.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře