Boring Company připravuje hned několik nových tunelů v Las Vegas a Kalifornii, jeden z nich je utajovaný

Boring Company pomalu dokončuje svůj první komerční tunel pod výstavištěm v Las Vegas, ale mezitím už má rozpracovanou spoustu dalších projektů. Ty se nacházejí v různých stádiích příprav a v poslední době se k řadě z nich objevily konkrétnější informace o jejich stavu a dalších plánech. Pojďme si tedy připomenout všechny projekty, na kterých Boring Company aktivně pracuje, a podívat se, v jaké fázi příprav jsou.

Přesun razicího stroje Boring Company po dokončení prvního tunelu v Las Vegas v únoru 2020 (Foto: Mark Damon/Las Vegas News Bureau)

Las Vegas, Nevada

Koncem minulého roku začala v Las Vegas ražba dvojice tunelů pod místním výstavištěm, jejichž účelem bude snadná a rychlá přeprava návštěvníků v rámci rozsáhlého komplexu. Přepravní systém Loop, který bude využívat elektromobily Tesla pohybující se maximální rychlostí 56 km/h, měl být otevřen veřejnosti nejpozději v lednu 2021. Důvodem tohoto termínu bylo konání každoročního veletrhu spotřební elektroniky CES. Boring Company termín nejspíš stihne, ale vlastně už to není moc podstatné, protože vedení výstaviště nedávno oznámilo, že veletrh CES se příští rok nebude konat kvůli koronavirové krizi. Jak přesně to ovlivní načasování otevření tunelového systému Boring Company, se zatím neví.

Stavba povrchové nástupní stanice pro přepravní systém výstaviště v Las Vegas (Zdroj: r1279 / fórum NASA Spaceflight)

Každopádně oba tunely už jsou nejspíš v podstatě hotové, protože podle informací ze začátku června měl jeden tunel už hotovou vozovku a chystalo se asfaltování druhého tunelu. Na webkamerách, které sledují průběh stavby, bylo také možné spatřit minimálně jednu Teslu, která první tunel projela od začátku do konce. Většina prací se tedy aktuálně soustředí na stavbu tří nástupních stanic, z nichž jedna je umístěna pod zemí.

V době spuštění má systém disponovat 62 vozidly. Nejspíš půjde o kombinaci běžných vozů Tesla a také speciálně navržených kabin s kapacitou 12–16 lidí. Ty se budou lišit od dříve viděných konceptů, protože podle Elona Muska v nich z bezpečnostních důvodů nebude možné stát. Jak by tyto vysokokapacitní kabiny mohly vypadat, ukázal nový oficiální render podzemní stanice pod výstavištěm. Všechna vozidla budou zpočátku mít řidiče, ale do budoucna se počítá s přechodem na zcela autonomní řízení, jak potvrdil Elon Musk.

Nové přepravní kabiny Boring Company na oficiálním renderu podzemní stanice pod výstavištěm v Las Vegas (Zdroj: Las Vegas Convention and Visitors Authority)

Koncept tunelové dopravy v podání Boring Company se však během posledních měsíců zalíbil i dalším společnostem v Las Vegas. Ty nyní chtějí vlastní tunely, které by snadno dopravily jejich zákazníky na výstaviště a zpět. Mezi vážné zájemce se řadí hotely Resorts World a Encore at Wynn a také stadion Allegiant. O těchto projektech jsme už v minulosti psali, ale od té doby se objevily nové informace. Co o těchto chystaných tunelech zatím víme?

  • Každý z hotelů by měl jeden vlastní tunel s průměrem kolem 4 metrů, který bude umístěn přibližně 9 metrů pod zemí.
  • V případě Encore at Wynn bude tunel mít délku 1 km a před vchodem do hotelu bude umístěna nadzemní výstupní stanice. U Resorts World bude stanice pod zemí.
  • Tyto tunely nebudou přímo napojeny na tunelový systém výstaviště. Není tedy možné z hotelu rovnou přejet do libovolné stanice pod výstavištěm, bude potřeba přestup.
  • U hotelů se neočekává potřeba tak vysoké přepravní kapacity jako v případě výstaviště, a tak stačí postavit jeden tunel, u kterého se směr dopravy nejspíš bude pravidelně střídat.
  • Plánovaná rychlost vozidel uvnitř tunelů bude 64 km/h.
  • Boring Company jedná ohledně licence na automatizovaný dopravní systém, ale zpočátku nejspíš budou přítomní řidiči.
  • Jízdenka by měla stát přibližně 3–5 dolarů. (Oproti tomu systém na výstavišti je zdarma.)
  • Momentálně probíhá schvalování obou hotelových projektů, stavba by mohla začít ještě letos. To samé platí také pro tunel ke stadionu.
  • Dokumentaci k návrhům hotelových tunelů si můžete stáhnout zde.

V Las Vegas tak postupně vzniká celá síť tunelů Boring Company, která možná bude rozšířena až na letiště a také do dalších částí Las Vegas. Elon Musk se nemůže dočkat a „individualizovanou hromadnou dopravu“ považuje za budoucnost.

Ontario, Kalifornie

Boring Company dále připravuje projekt Ontario Airport Loop, který by propojil město Rancho Cucamonga s mezinárodním letištěm Ontario v Kalifornii. Dva tunely by byly dlouhé 4,5 kilometrů s průměrem 4,2 metrů a byly by umístěny 10 metrů pod zemí. Vzhledem k délce tunelů má být možné dosáhnout vyšších rychlostí až 204 km/h. Projekt je zatím v rané fázi, během srpna by měla být dopravní komisi San Bernardino County Transit Authority předložena podrobnější studie a v září by se měla dostat před správní radu.

Pokud bude projekt schválen, hotový by měl být za 3–4 roky. Většinu času ale prý zabere environmentální studie, nikoli stavba samotná. Celková cena má být 45–75 milionů dolarů, z čehož polovinu představuje ražba tunelů a zbytek stavba stanic a další náklady. O tomto projektu jsme podrobněji psali zde.

Los Angeles, Kalifornie

Možná si vzpomínáte na projekt Dugout Loop, který byl poprvé představen už před dvěma lety. Jedná se o jeden 6kilometrový tunel spojující Dodgers Stadium a některou ze stanic metra v Los Angeles. Systém má být provozován primárně během koncertů a baseballových zápasů, které se na Dodgers Stadium konají, a nemá tedy být provozován nonstop. Provoz směrem na stadion začne před akcí a provoz směrem zpět nějaký čas po jejím začátku. Převozní kapacita se zpočátku odhaduje na 1400 lidí během každé akce. Je ale možné, že od původního oznámení se leccos změnilo.

Mapka znázorňující tři potenciální trasy projektu Dugout Loop (Zdroj: The Boring Company)

Původně se počítalo s tím, že tunel bude hotový už koncem roku 2019, aby se stihla baseballová sezóna v roce 2020, ale to se očividně nestalo. O projektu jsme hodně dlouho nic neslyšeli a nyní se ukazuje, že důvodem zdržení je environmentální studie, jejíž vypracování a vyřízení zabralo mnohem déle, než se původně čekalo. Studie by měla být konečně hotová letos na podzim a před městskou radu by se měla dostat ke schválení o několik měsíců později.

Adelanto, Kalifornie

Zatím nejtajuplnějším projektem Boring Company je tunel, jehož ražba už nejspíš začala ve městě Adelanto v Kalifornii. O jeho účelu se nic oficiálně neví, ale z dostupných informací, které vyštrachali fanoušci, se dá odvodit, že by mohlo jít o delší zkušební tunel. Ten by mohl být minimálně zpočátku využíván pro testování vozítek a dalších technologií pro futuristický přepravní systém hyperloop navržený pro dopravu na delší vzdálenosti doslova nadzvukovou rychlostí v tubusech či tunelech s odčerpaným vzduchem.

Přepravní kabina systému hyperloop (Zdroj: Hyperloop TT)

SpaceX už v minulosti zkonstruovalo menší vakuový tubus vedle své továrny v Hawthorne a pořádalo zde několik ročníků soutěže, ve které studentské týmy předváděly svá vlastní vozítka pro hyperloop. Současný tunel je však moc krátký, a tak v něm nelze dosáhnout maximální rychlosti. Elon Musk proto před rokem prohlásil, že příští ročník soutěže se bude konat v 10kilometrovém zahnutém tunelu. A právě tento tunel možná vzniká v Adelantu. Byl tam totiž aktuálně spatřen nový razicí stroj Prufrock a z analýzy místních pozemků lze vyvodit, že by zde mělo být možné relativně snadno postavit 10kilometrový tunel. Na místě také byly spatřeny segmenty pro betonové ostění.

Web Teslarati spekuluje, že v Adelantu vznikne tunel propojující Los Angeles a Las Vegas, jelikož se nachází přesně mezi těmito městy. Ale vzhledem tomu, že jde o vzdálenost přes 400 kilometrů, mi to přijde jako dost nepravděpodobná varianta. Navíc bychom o takto velkém projektu nejspíš už něco slyšeli. Ale samozřejmě připouštím, že pokud se 10kilometrový zkušební tunel osvědčí, časem by mohl být prodloužen, a vznikla by tak trať pro hyperloop spojující Los Angeles a Las Vegas.

U razicího stroje Prufrock se ještě na chvíli zastavíme, protože ten má zajímavou historii. Jedná se o dosud nejpokročilejší stroj firmy, který má být minimálně 10krát rychlejší než Godot, který vyrazil zkušební tunel v Hawthorne. Prufrock má být zpočátku schopen vyrazit 1 míli tunelu týdně (0,2 km denně), ale bude nadále vylepšován a dlouhodobým cílem je dosáhnout rychlosti 11 km denně. Jednou z hlavních  výhod nového stroje je schopnost začít tunelovat přímo z povrchu, což eliminuje potřebu vykopat startovací jámu. Místo toho je Prufrock přivezen na kamionu, nakloní se dolů a do 48 hodin už razí tunel. Stroj navíc po dokončení ražby opět vyjede na povrch, takže není nutné vykopávat drahou jámu pro vyjmutí stroje.

Ražba pomocí stroje Prufrock (Zdroj: The Boring Company)

Poprvé byl nový stroj odhalen letos v únoru na oficiální fotce Boring Company, na které bylo vidět, jak se „zavrtává“ do země. Nebylo ale jasné, kde byla fotka pořízena. Později se podařilo vypátrat, že fotka byla pořízena v kalifornském městě Gardena. Stroj je dokonce vidět na Google Street View, pokud se podíváte na adresu 13800 Normandie Ave. Neví se, co přesně tu Boring Company dělala, ale nejspíš nic velkého, protože aktuálně se Prufrock nachází v Adelantu, kde nejspíš během posledních pár týdnů začala ražba nového tunelu.

Pokud opravdu jde o Muskem zmíněný zkušební 10kilometrový tunel, tak vzhledem k udávané rychlosti ražby nového stroje by mohl být tunel hotový velmi brzy. Je možné, že firma projekt tají, aby Elon Musk mohl následně všechny překvapit oznámením, že společnost během pár týdnů postavila svůj dosud nejdelší tunel. Kromě demonstrace schopností nového razicího stroje to bude také dobrá reklama pro komerční tunelové projekty Boring Company. A existence dlouhého tunelu pro testování hyperloopu rozhodně také nebude na škodu. Boring Company se totiž netají tím, že své tunely chce v budoucnu využívat také pro tento způsob přepravy. Kromě studentské soutěže tak možná firma tunel využije také pro vývoj a testování vlastních technologií potřebných pro systém hyperloop.

Boring Company kromě toho nedávno vyhlásila veřejnou soutěž v ražení tunelů. Studenti, firmy i hobbisti budou na jaře 2021 závodit o to, kdo nejrychleji vyrazí 30metrový tunel s průměrem 50 cm libovolným způsobem. Účastníci budou posuzováni v několika kategoriích podobně jako v případě již zmíněných studentských soutěží vozítek pro hyperloop, které v minulosti pořádalo SpaceX. Více informací najdete na oficiální stránce.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

22 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře