Boring Company dokončila ražbu druhého tunelu ve Vegas, Tesly uvnitř zpočátku nebudou jezdit autonomně

Stavba přepravního systému Loop pro návštěvníky výstaviště v Las Vegas pokračuje přesně podle plánu. Boring Company aktuálně dokončila ražbu druhého tunelu a nyní bude následovat příprava vozovky uvnitř tunelů a také dokončení tří nástupních stanic. Návštěvníci budou v tunelech přepravováni pomocí elektromobilů Tesla, avšak řízení zpočátku nebude autonomní.

Boring Company začala razit první tunel o délce 1,33 km v listopadu 2019 a dokončila jej o tři měsíce později. Razicí stroj byl poté přesunut zpět na začátek, kde byla koncem března zahájena ražba druhého souběžného tunelu o stejné délce. Ten je určen pro dopravu v opačném směru a byl dokončen v polovině května. Ražba druhého tunelu tedy zabrala necelé dva měsíce, což je o téměř polovinu kratší doba než v případě prvního tunelu.

Razicí stroj před zahájením ražby druhého tunelu v Las Vegas (Foto: Las Vegas Convention and Visitors Authority)

Projekt ale rozhodně ještě není hotový. Momentálně se připravuje asfaltový povrch v prvním tunelu, po kterém budou jezdit automobily. Zároveň už probíhá stavba všech tří nástupních stanic, mezi kterými budou návštěvníci přepravováni. Prostřední stanice se nachází pod zemí. Stavba pokračuje podle plánu a pandemie covidu-19 prý na harmonogram zatím neměla žádný dopad. Zrušení veletrhů a výstav naopak nejspíš stavbu usnadnilo.

AKTUALIZACE: Bylo zveřejněno video zachycující okamžik proražení stroje na konci druhého tunelu.

Přepravní systém bude pro návštěvníky výstaviště zdarma a cesta z jedné strany komplexu na druhou, která by pěšky trvala 15 minut, zabere v případě jízdy tunelem méně než 2 minuty. Než však budou moci návštěvníci systém začít využívat, bude nejdříve důkladně otestován. Kolem konkrétního způsobu přepravy uvnitř tunelu dosud byla řada neznámých, ale nyní se některé věci vyjasnily.

Podle Steva Hilla z Las Vegas Convention and Visitors Authority budou dopravu v tunelu zajišťovat Tesly Model 3 a Model X a také speciální vozítka pro 12 až 16 pasažérů, postavená na platformě Modelu 3. Vozidla se budou časem pohybovat zcela autonomně, avšak zpočátku bude přítomen řidič. Poté budou automobily následovat žlábek a senzory rozmístěné v tunelu, takže to bude vypadat, jako že řídí samy, ale nebude to tak. Plně autonomní řízení přijde až v blíže neurčené pozdější době, když bude možné zaručit, že to je bezpečné.

Elektrické vozidlo vezoucí návštěvníky výstaviště v Las Vegas (Zdroj: The Boring Company)

Stále se počítá se spuštěním přepravního systému v lednu 2021 při příležitosti veletrhu CES, avšak pokud bude akce nakonec zrušena nebo odložena, systém nejspíš bude zpřístupněn veřejnosti až během nějakého dalšího veletrhu. Pokud se přepravní systém Loop osvědčí, časem může být rozšířen do dalších částí Las Vegas.

Zdroj: The Verge
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

28 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře