Boring Company chce postavit další tunel v Las Vegas a navrhla nový projekt pro letiště v Kalifornii

Společnost Boring Company nedávno dokončila ražbu tunelů pod výstavištěm v Las Vegas, a tak se už porozhlíží po dalších projektech. Firma Elona Muska chce vybudovat další tunel ve Vegas, který by výstaviště připojil k nedalekému hotelu, a Boring Company zároveň nabídla své služby pro projekt, jenž by zajišťoval dopravu na letiště Ontario v Kalifornii.

Boring Company zahájila stavbu svého prvního komerčního projektu v listopadu 2019, když v Las Vegas začala razit první ze dvou tunelů pod místním výstavištěm. O půl roku později pak byla dokončena ražba obou tunelů. Razicí stroj tedy má odpracováno, jelikož pro dokončení projektu už je potřeba jen v tunelech postavit vozovku a také vybudovat všechny tři nástupní stanice. Společnost se však už od oznámení projektu netajila tím, že pokud se jejich tunelový přepravní systém pod výstavištěm osvědčí, nebyl by problém jej rozšířit do dalších částí Las Vegas. Boring Company o tom před časem už předběžně jednala s místními zastupiteli.

Razicí stroj před zahájením ražby druhého tunelu v Las Vegas (Foto: Las Vegas Convention and Visitors Authority)

Nyní se objevila informace, že Boring Company zažádala o povolení vybudovat další tunel, který by propojil výstaviště v Las Vegas s nedalekým hotelem a kasinem Encore at Wynn. Tick Segerblom, komisař okresu Clark, zveřejnil mapku, která ukazuje, že tunel by začínal u parkoviště výstaviště a končil by před hotelem vzdáleném zhruba kilometr. Nový tunel by byl zároveň propojen s existujícími tunely, které budou zajišťovat přepravu návštěvníků po výstavišti, jelikož jedna ze stanic by byla společná pro oba projekty. Návštěvníci výstaviště by se tak mohli snadno přepravovat z hotelu a zpět jen pomocí tunelů Boring Company. O novém tunelu však zatím nejsou známy žádné další podrobnosti.

Mapka tunelového systému v Las Vegas. Světle modře je vyznačen tunel k hotelu (Zdroj: Tick Segerblom)

Tímto projektem však ambice Boring Company rozhodně nekončí. Aktuálně vyšlo najevo, že společnost zaslala nevyžádaný návrh tunelu, který by propojoval město Rancho Cucamonga s mezinárodním letištěm Ontario v Kalifornii. Místní agentura San Bernardino County Transit Authority (SBCTA) původně plánovala letiště připojit pomocí nové železnice a chystala se zahájit studii s cenou 3 milionů dolarů, která by zkoumala rozličné alternativy pro tento projekt. Avšak po obdržení návrhu Boring Company SBCTA odhlasovala odložení studie, aby Muskova společnost mohla svůj návrh rozpracovat podrobněji a ten pak mohl být patřičně posouzen. Členům komise SBCTA se řešení Boring Company zatím velice zamlouvá, nejspíš kvůli tomu, že stavba by trvala 3–4 roky za cenu pouhých 45–75 milionů dolarů. Oproti tomu původně zvažovaná železniční alternativa by vyšla na více než miliardu dolarů a stavba by zabrala 10 let.

Projekt Boring Company je označován Ontario Airport Loop a dostupné informace sice zmiňují jen jeden tunel, ale pravděpodobně půjde o dvojici tunelů stejně jako ve Vegas, aby bylo možné zajistit neustálý provoz v obou směrech. Tunely by byly dlouhé 4,5 kilometrů s průměrem 4,2 metrů a byly by umístěny 10 metrů pod zemí. Informace o přepravním systému uvnitř tunelu se poněkud rozcházejí. Daily Bulletin uvádí, že dopravu pasažérů budou zajišťovat modifikované elektromobily Tesla Model X. Noviny East Bay Times ale citují Curta Hagmana, dohlížitele okresu San Bernardino, podle kterého původní návrh počítal se „speciálně navrženými vozy Tesla“, ale Boring Company prý nyní s Teslou pracuje na elektrické dodávce pro 12 lidí a jejich zavazadla.

Tesla Model X v demonstračním tunelu v Hawthorne (Foto: The Boring Company)

Některé publikace to berou jako potvrzení, že Tesla vyvíjí tradiční dodávku nebo minibus, který pak bude normálně prodávat po boku svých ostatních vozů. Osobně si ale myslím, že nejde o žádnou novinku a bavíme se o tom samém konceptu, který Boring Company představila už v roce 2018 pro zajištění hromadné dopravy uvnitř vlastních tunelů. Vzhled se nejspíš bude lišit od konceptu níže, ale jinak si myslím, že jde pořád o to samé vozítko, o kterém se mluvilo ve spojitosti se všemi projekty Boring Company včetně tunelů v Las Vegas a už delší dobu se ví, že jej vyvíjí Tesla. Samozřejmě je ale možné, že vozidlo bude navrženo dostatečně univerzálně, aby jej bylo možné použít i na normálních silnicích a zároveň bylo dostatečně atraktivní i pro běžné řidiče. Stejně tak by elektrický minibus mohl snadno najít uplatnění v plánované službě Tesla Network, která bude nabízet levnou dopravu pomocí samořiditelných Tesel plníci roli robotických taxíků.

Koncept autonomního elektrického vozidla pro přepravu návštěvníků výstaviště v Las Vegas (Zdroj: The Boring Company)

Ale vraťme se k navrhovanému tunelu v Kalifornii. Ať už bude dopravu v něm zajišťovat Tesla Model X nebo něco jiného, vozidla se mají pohybovat rychlostí až 204 km/h. Zpočátku budou mít auta řidiče, ale později budou jezdit zcela autonomně. Čtyři a půl kilometru dlouhá cesta z Rancho Cucamonga na letiště Ontario by měla zabrat jen 90–120 sekund. V případě použití 12místných dodávek by měla přepravní kapacita dosahovat 1200 pasažérů za hodinu neboli 10 milionů lidí ročně. Ray Wolfe z SBCTA zároveň uvedl, že provoz tunelového systému by zajišťovala přímo Boring Company. Společnost nyní vypracuje podrobnější návrh projektu, který poté SBCTA posoudí. Další informace bychom se měli dozvědět koncem léta.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře