Boring Company slavnostně zahájila ražbu tunelu v Las Vegas, chce razit 30 metrů denně

Před necelým měsícem jste si u nás mohli přečíst o tom, jak se Boring Company v Las Vegas připravovala na zahájení ražby dvojice tunelů pod místním výstavištěm. Pro společnost Elona Muska to je první komerční projekt a ražba jednoho z tunelů byla slavnostně zahájena 15. listopadu. Z doprovodné tiskové konference jsme se dozvěděli, jakou rychlostí budou pasažéři v tunelech přepravováni, jak dlouho bude jízda trvat a kolik metrů tunelu zvládne stroj vyrazit za den.

Ředitel LVCVA Steve Hill (vlevo) a prezident Boring Company Steve Davis při slavnostním zahájení ražby tunelu (Zdroj: Las Vegas Convention and Visitors Authority)

Cílem projektu je usnadnit přepravu návštěvníků po rozsáhlém areálu výstaviště, které aktuálně prochází rozšířením. Projekt Boring Company zahrnuje dvojici souběžných tunelů s průměrem kolem 4 metrů, přičemž každý bude mít délku 1,33 km a bude umístěn v hloubce 12 metrů pod zemí. Celková cena projektu činí 52,5 milionů dolarů a kromě ražby tunelů zahrnuje také související infrastrukturu, jako jsou tři stanice, eskalátory/výtahy, krátký pěší tunel, osvětlení, ventilace, komunikační systémy atd. Za zmínku stojí skutečnost, že mezi prvotním nápadem na tento projekt a zahájením ražby neuplynul ani rok. Návrhy prý byly podány začátkem letošního jara, smlouva byla schválena koncem května a ražba začala 15. listopadu. To je možné díky tomu, že pozemek, pod kterým budou tunely vybudovány, je soukromý. Oproti tomu ostatní rozjednané projekty Boring Company se mnohdy zaseknou ve fázi vytváření ekologických studií a byrokratických řízení.

Plánek zvolené trasy se třemi stanicemi (Zdroj: Las Vegas Convention and Visitors Authority)

O razicím stroji, který je pro stavbu tunelů použit, se toho moc neví, ale z fotek připomíná oficiální rendery stroje přezdívaného Line-Storm. Ten je podobný Godotovi, který vyrazil testovací tunel v Hawthorne, avšak měl by obsahovat několik vylepšení umožňující rychlejší ražbu. Například má mít vyšší příkon a upravený razicí štít, jenž rychleji odvádí vznikající rubaninu. Během slavnostního zahájení ražby tunelu ve Vegas zaznělo, že podloží v místě stavby je velmi rozmanité, a tak má stroj hybridní řeznou hlavu, která umožňuje ražbu v měkkém i středně tvrdém prostředí.

Očekává se, že stroj zvládne vyrazit 30 metrů tunelu denně. To by znamenalo, že jeden tunel s délkou 1,33 km by teoreticky mohl být vyražen už za 45 dnů. Oproti tomu stavba demonstračního tunelu v Hawthorne o délce 1,83 km trvala skoro dva roky. Uvidíme však, jak se nový stroj osvědčí v reálu. Nicméně oficiální harmonogram počítá s tím, že první tunel bude dokončen pět měsíců po zahájení ražby a druhý tunel dva měsíce poté. Celý projekt pak musí být dokončen do konce roku 2020, aby byl včas připraven na lednový veletrh CES.

Přepravu uvnitř tunelů budou zajišťovat autonomní elektromobily Tesla s kapacitou 3–16 pasažérů. Další podrobnosti nejsou známy, ale oficiální materiály pro novináře znázorňují vozy Tesla Model 3. Je tedy teoreticky možné, že ty budou zpočátku použity jako primární způsob přepravy a v budoucnu je doplní či nahradí větší SUV Model X nebo dokonce na míru vyrobené autonomní kabiny pro 16 osob. Tento způsob přepravy se nazývá Loop a má umožňovat maximální rychlost až 240 km/h (Boring Company v tunelu v Hawthorne demonstrovala rychlost přes 200 km/h). Tunely v Las Vegas však budou moc krátké, a tak bude rychlost vozů omezena na 56 km/h. I tak však bude jízda trvat méně než 2 minuty. Systém je navržen pro přepravu alespoň 4400 pasažérů za hodinu, ale podle tiskové zprávy se kapacita dá navýšit podle aktuální návštěvnosti. Tunelová přeprava bude pro návštěvníky výstaviště zdarma.

Zajímavostí je, že u hlavního výkopu, odkud začíná ražba tunelu, Boring Company také staví jakousi budovu z vlastních „lego-cihel“, které vyrábí speciální robot z odpadní rubaniny vznikající při ražbě tunelů. Účel budovy zatím není známý. Průběh stavby můžete sledovat na oficiální webkameře.

Probíhající stavba budovy z cihel Boring Company v Las Vegas (Zdroj: Multivista)

Na závěr se doporučuji podívat na sestřih oficiálních záběrů ze slavnostního zahájení ražby, který obsahuje například časosběrné video z přesunu razicího stroje pod zem a také detailní záběry na řeznou hlavu po zapnutí:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře