Boring Company chce postavit tunel u Starbase, SpaceX se bez něj možná neobejde

Základna Starbase, kde SpaceX vyvíjí a testuje Starship, se nachází na dost odlehlém místě v jižním Texasu. V přilehlé vesničce Boca Chica už dnes bydlí převážně jen zaměstnanci SpaceX a ostatní obyvatele lze spočítat na prstech jedné ruky. Zdejší nepřetržitá aktivita firmy Elona Muska tedy už v podstatě nikoho neruší, ale nedaleko startovní rampy se nachází veřejná pláž, kterou navštěvují i lidé z širšího okolí. Na pláž se ale dá dostat pouze jednou silnicí, která musí být uzavřena, kdykoli SpaceX ve Starbase provádí potenciálně nebezpečné testování. Pláž navíc musí být při každém takovém testu vyklizena, což vzhledem ke zrychlujícímu tempu testování pochopitelně dost omezuje veřejnost.

Východ slunce nad Starbase v srpnu 2021 (Foto: BocaChicaGal / NASA Spaceflight)

Elon Musk si uvědomuje, že situace není ideální, a tak jeho společnost Boring Company přišla s potenciálním řešením. Mohla by prý vybudovat krátký tunel, který by propojil jižní cíp nedalekého ostrova South Padre se severní částí pláže u Boca Chica. Tím by vznikla druhá cesta, po níž by se lidé mohli dostat na pláž a která by zároveň mohla zůstávat otevřená bez omezení. Velká část rozlehlé pláže je totiž bezpečná, i když SpaceX provádí testování ve Starbase, takže by nebylo nutné vyhánět všechny návštěvníky, kdykoli dojde k uzavření stávající silnice u rampy.

Přibližné umístění potenciálního tunelu. Starbase je na mapě jako SpaceX Launch Facility. (Autor: Michael Sheetz)

Přesné parametry tunelu nejsou známé, ale nejspíš by měl délku v řádu několika stovek metrů nebo jednoho kilometru. Není ani jasné, jestli by šlo o tunel pro běžná auta nebo by dopravu v něm zajišťovala přímo Boring Company pomocí elektromobilů Tesla jako službu stejně jako v případě existujícího tunelu v Las Vegas. Teoreticky by také mohlo jít pouze o tunel pro pěší a cyklisty. Projekt je zatím jen ve fázi konceptu a není jasné, kolik by tunel stál a kdo by jej zaplatil. Místní veřejní činitelé, kterým byl návrh prezentován, se vyjadřili, že za tunel určitě platit nebudou. Projekt by tedy buď musela zaplatit Boring Company ze svého a náklady pak získat zpět vybíráním mýtného, nebo pokud bude tunel bezobslužný, možná by jej mohlo uhradit SpaceX. Situaci akorát trochu komplikuje fakt, že tunel by musel vést pod vodním průplavem, takže by nejspíš musel být  umístěn mnohem hlouběji než stávající tunely Boring Company. Firma navíc dosud nikdy nerazila tunel pod vodou.

Navržený tunel by veřejnost jistě uvítala, ale prospěšný by mohl být i pro SpaceX. Zaměstnancům firmy by usnadnil dojíždění do Starbase z ostrova South Padre a města Port Isabel, odkud se v současnosti musí jezdit velkou oklikou. Cesta tak zabere klidně hodinu, i když jde vzdušnou čarou o vzdálenost pouhých 10 kilometrů. Tunel ale pro SpaceX možná bude nezbytný i bez ohledu na pohodlí zaměstnanců. Kadence testů a startů Starship ve Starbase se totiž bude výhledově určitě jen zvyšovat, ale firma má povolených jen 300 hodin uzavírek silnice ročně. To jí možná nebude stačit ani letos, a tak SpaceX asi bude brzy potřebovat nějaké řešení, díky kterému nebude zavírání silnice u rampy tolik narušovat provoz veřejné pláže. Když bude existovat alternativní cesta na pláž a celé pobřeží nebude nutné pokaždé vyklízet,  nejspíš by pro SpaceX nebyl velký problém vyjednat s místními úřady větší objem povolených uzavírek stávající silnice. Tohle všechno je ale jen moje spekulace.

Zdroje: MyRGV News, Ars Technica
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

24 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře