Byl představen zbytek posádky turistické mise Inspiration4, Crew Dragon bude mít skleněnou kupoli pro lepší výhled

Na počátku února jsme vás informovali o tom, že SpaceX plánuje další start své kosmické lodi Crew Dragon. Tento let pilotované kosmické lodi si zaplatil mladý americký miliardář Jared Isaacman a půjde o první pilotovaný let na oběžnou dráhu, který uskuteční výhradně amatérská posádka, tedy bez profesionálních astronautů. Jared Isaacman ale nezaplatil start jen sobě, nýbrž i třem svým spolucestujícím, i když v době oznámení ještě neznal jejich jména. Zároveň dopředu zveřejnil kritéria, podle kterých si tyto spolupasažéry vybere. Jedním z vybraných cestujících je Hayley Arceneaux, mladá pracovnice nemocnice St. Jude Children’s Hospital, jejíž osobu jsme vám představili na konci února v samostatném článku. Dne 30. března pak byli veřejnosti představeni i poslední dva cestující mise Inspiration4, s kterými se seznámíme dnes.

Posádka Inspiration4. Zleva: Jared Isaacman, Sian Proctor, Haley Arceneaux a Chris Sembroski (Zdroj: SpaceX)

Třetí sedadlo symbolizující „štedrost“ měl obsadit člověk z řad veřejnosti, který si mohl zvýšit šanci, že bude vybrán, prostřednictvím finančního příspěvku nemocnici St. Jude. Ta měla pomoci splnit jeden z cílů Jareda Isaacmana, darovat nemocnici celkem 200 milionů dolarů (Jared už na začátku věnoval přesně polovinu této částky). Do dnešního dne se podařilo vybrat přibližně 15 milionů dolarů. Celkově na nemocniční fond přispělo téměř 72 000 lidí, ale sbírka stále pokračuje. Mezi nimi byli i 41letý Christopher Sembroski a jeho bývalý spolužák. Sám Chris daroval 50 dolarů. Osoba, která měla obsadit křeslo štědrosti, byla vylosována. Vítězem se stal spolužák Chrise Sembroskiho, ale odmítl nabízenou šanci letět do vesmíru z osobních důvodů a poskytl svou letenku Chrisovi. O tom, že má šanci vydat se do vesmíru, se Chris dozvěděl od samotného Jareda, se kterým měl videohovor.

Chris Sembroski před rampou LC-39A (Foto: SpaceX)

Pro Chrise Sembroskiho jde takříkajíc o splněný sen. Studoval na Embry-Riddle Aeronautical University na Floridě, kde získal i bakalářský titul v oboru profesionální aeronautiky. Už během studia na vysoké škole pracoval na vesmírném táboře v Hunstsville, který rodinám s dětmi nabízí možnost okusit, jak vypadá život astronauta. Svůj volný čas také dobrovolně věnoval společnosti ProSpace, která se zabývá propagací a obhajobou letů do vesmíru. Poté absolvoval vojenskou službu u letectva, kde měl na starosti údržbu raket Minuteman III. Dnes pracuje jako datový inženýr ve firmě Lockheed Martin. Nejlépe nám své současné pocity popíše on sám:

Ačkoliv jsem měl to štěstí, že jsem mohl strávit řadu let v leteckém a kosmickém průmyslu, nikdy jsem ani nesnil o tom, že bych měl příležitost dotknout se hvězd. Navíc tak prostým způsobem, jako poslat peněžní dar nemocnici. Jsem poctěn, že mohu obsadit sedadlo štědrosti a těším se, že budu moci ze svého místa povzbudit ke štědrosti každého, ať už bude schopen přispět jakkoliv.

Dr. Sian Proctor pózuje před rampou LC-39A (Foto: SpaceX)

Poslední volné křeslo na palubě Crew Dragonu měl obsadit podnikatel, proto se také nazývá sedadlo prosperity. Zájemci o toto místo měli založit komerční web prostřednictvým Jaredovy firmy Shift4 Payments. Další podmínkou bylo i nahrát video, které mělo inspirativním způsobem představit jejich podnikatelský příběh. Porota poté vybírala vítěze z celkem 200 přihlášených, kterým se nakonec stala 51letá Dr. Sian Proctor. Ta pro účast v soutěži nabízela vlastní pohlednice a výtisky s tématem AfronautSpace, které mají povzbudit diskuzi o barevných ženách v kosmickém průmyslu. Můžete si také zhlédnout její video, s kterým se přihlásila do soutěže.

Dr. Sian Proctor v Chile v roce 2017 (Foto: Sian Proctor)

Dá se říct, že toto poslední křeslo nemohla obsadit vhodnější osoba. Už její rodina je svým způsobem s kosmonatikou spojena. Její otec Edward Proctor sloužil na sledovací stanici na Guamu, která zajišťovala podporu prvním americkým astronautům programu Gemini. I sama Sian Proctor se na Guamu narodila, a pokud se tedy do vesmíru vypraví, stane se prvním člověkem zde narozeným, který se podívá na oběžnou dráhu. Sian má i rozsáhlé vzdělání. Nejprve v roce 1992 získala bakalářský titul v oboru životního prostředí na Univerzitě v Edinboro v Pensylvánii. O šest let později pak přidala i magisterský titul v oboru geologie na Arizonské státní univerzitě. O dalších osm let později pak vysokoškolské vzdělání dokončila doktorátem v oboru vědy o Zemi. V současnosti pracuje jako profesorka planetárních věd, geologie a udržitelnosti na South Mountain Community College. Za svůj život se zúčastnila několika analogových simulací kosmických letů, včetně čtyřměsíční Mise Mars, kterou financovala NASA. V roce 2009 se přihlásila do výběru astronautů NASA. V konkurenci přibližně 3500 přihlášených se dostala až mezi 47 nejlepších, ale nakonec nebyla vybrána mezi 14 vítězných uchazečů. Zkoušela to ještě dvakrát, ale už se nedostala ani mezi finalisty. Když NASA loni vyhlásila další kolo výběru, Sian se už znovu nepřihlásila. Sama ke svému vítězství řekla následující :

Vždy jsem věřila, že se připravuji na něco speciálního a tento moment nastal dnes s misí Inspiration4. Tato příležitost je důkazem, že tvrdá práce a vytrvalost se mohou vyplatit někdy až nepředstavitelným způsobem.

Posádka mise Inspiration4. Zleva: Velitel Jared Isaacman, palubní zdravotnice Hayley Arceneaux, pilotka Sian Proctor a specialista mise Chris Sembroski na startovní rampě LC-39A dne 29. března 2021. (Foto: SpaceX)

Ihned po tom, co byli Sian Proctor i Chris Sembroski vybráni, odletěli do Los Angeles, kde navštívili centrálu SpaceX a podstoupili lékařskou prohlídku na Kalifornské univerzitě. Poté již absolvovali nezbytné oficiality jako oznámení pro veřejnost a také zapózovali fotografům v Kennedyho vesmírném středisku. Po úterním floridském focení zamířili jejich kroky do Filadelfie, kde zažili poměrně intenzivní zážitek. Zde se totiž nachází obří centrifuga, která jim poskytnula simulaci přetížení, jež zažijí během cesty na oběžnou dráhu a zpět. Všichni členové posádky prý touto zkouškou úspěšně prošli. Na konci dubna také všichni čtyři prožijí 3denní kempování na hoře Mt. Reiner. Podle Jareda Isaacmana půjde o mentální trénink, budou se cítit nepříjemně a nepohodlně a přitom budou muset ukázat, jak se v takovém případě dokážou zachovat.

Posádka mise Inspiration4 před rampou LC-39A (Foto: SpaceX)

Nastoupí také poměrně intenzivní trénink v centrále SpaceX, ne nepodobný tomu, kteří zde prožívají jejich profesionální kolegové. Na trénink samotný však nebudou mít mnoho času. Start se má uskutečnit už v druhé polovině září letošního roku. Na cestu by se měli vydat v lodi Crew Dragon Resilience. Ta se v současnosti nachází na oběžné dráze zadokovaná k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kam přivezla posádku mise Crew-1. Podle současného plánu by se loď měla vrátit zpět 28. dubna a SpaceX tedy bude mít přibližně 4 měsíce na to, aby tuto loď opět připravilo na cestu do vesmíru. Jared Isaacman a jeho posádka však dostanou pro svou misi něco navíc, co jejich kolegové z NASA neměli nikdy příležitost v lodi Dragon zažít.

Umělecká představa lodi Crew Dragon na oběžné dráze. Místo dokovacího portu obsadila skleněná kupole pro lepší výhled posádky (Zdroj: SpaceX)

Díky tomu, že Crew Dragon se během této mise nebude připojovat k ISS, dokovací mechanismus lodi bude nahrazen průhlednou kupolí, která umožní vždy jednomu členu posádky naprosto unikátní výhled. Velitel mise Jared Isaacman nazval toto zařízení inženýrským zázrakem. Je vyrobené ze skla a bylo vyvinuto ve SpaceX. Dle vedoucího pilotovaného programu firmy, Benjiho Reeda, SpaceX provádí všechny možné analýzy, aby zajistilo, že skleněná polokoule bude správně ve vesmíru fungovat. K této novince se vyjádřila i americká NASA. Ta prohlásila, že tuto úpravu při svých pilotovaných letech nemá v plánu používat a nebude tudíž vyžadovat její certifikaci pro pilotované lety. Stále však bude pokračovat v monitorování všech letových dat ze startů SpaceX, včetně těch pro jiné zákazníky.

Detail Crew Dragonu s kupolí (Zdroj: SpaceX)

Vesmírná cesta posádky mise Inspiration4 by měla trvat přibližně 3 dny. Loď se přitom bude pohybovat v maximální výšce 540 km na dráze se sklonem 51,6° vůči rovníku. Na dráze s tímto sklonem obíhá okolo Země také stanice ISS. Díky tomuto letovému profilu se posádka dostane nejdál ze všech lidí od doby, kdy raketoplány startovaly k Hubblovu dalekohledu. Po návratu z oběžné dráhy bude posádka Inspiration4 přistávat u pobřeží Floridy, podobně jako astronauté NASA během návratů z ISS.

Z mého pohledu bude na celé misi bude nejpozoruhodnější ona průhledná polokoule umístěná na místě nepotřebného dokovacího portu. Považuji ji za zajímavý a neobvyklý výměnný prvek. Jako inspirace možná posloužila Cupola, která je součástí ISS. Dá se také předpokládat, že se s kupolí shledáme i při dalších startech, které nezamíří k ISS. Zde je na místě zmínit misi firmy Space Adventures, která si zaplatila u SpaceX 5denní let na oběžnou dráhu s apogeem ve výšce přes 1000 km.

Záznam tiskové konference s Benjim Reedem ze SpaceX a kompletní posádkou mise Inspiration4:

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
119 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře