Čekají nás dva starty v rozmezí dvou dnů?

Mise BulgariaSat-1 byla znovu o pár dnů odložena a vzniká tím zajímavá situace – pokud termíny vydrží, mohli bychom se dočkat dvou startů SpaceX v rozmezí pouhých dvou dnů. BulgariaSat-1 by mohl odstartovat z Floridy už tento pátek a mise Iridium-2, která bude startovat z kalifornské rampy, je plánována hned na neděli. A obě mise bude stát za to sledovat!

Během následujících pár týdnů nás čeká hned několik startů v rychlém sledu. Jak se SpaceX podařilo dosáhnout takové kadence, jsem vysvětloval v nedávném článku.

BulgariaSat-1

První na řadě bude mise BulgariaSat-1, která je zajímavá především proto, že se jedná o teprve druhou misi, při které bude použit již jednou letěný stupeň Falconu 9. K úplně prvnímu znovupoužití raketového stupně došlo koncem března 2017 při misi SES-10. Tentokrát se však jedná o jiný stupeň, konkrétně ten, co letos v lednu absolvoval misi Iridium-1 a následně přistál na mořské plošině Just Read The Instructions.

První stupeň Falconu 9 těsně před úspěšným přistání na ASDS během mise Iridium-1 (Foto: SpaceX)

Start byl původně plánován na 15. 6., ale odklad předchozí mise CRS-11 kvůli počasí způsobil odklad i této mise o 2 dny, načež byl později odložen o další 2 dny kvůli blíže neurčenému problému během příprav statického zážehu (ten nakonec úspěšně proběhl v noci ze čtvrtka na pátek). Den před plánovaným startem jsme se pak od SpaceX dozvěděli, že dojde k dalšímu odkladu kvůli výměně pneumatického ventilu na aerodynamickém krytu. Ventil nejspíš patří k mechanismu oddělení krytu od druhého stupně a nijak nesouvisí s experimentálními pokusy o záchranu aerodynamických krytů. Přestože je tato součástka dvojitě redundantní (v případě poruchy tedy může její funkci zajistit záložní kus), SpaceX podle Elona Muska nechtělo zbytečně riskovat a společnost se rozhodla ventil pro jistotu vyměnit.

BulgariaSat-1 dorazil na Mys Canaveral (Foto: SSL)

Na této misi poletí poslední exemplář rakety Falcon 9, který bude disponovat horním stupněm typu Block 3, všechny další mise (počínaje následující misí Iridium-2) už dostanou vylepšenou variantu Block 4. První stupeň je již jednou použitý a během mise se pokusí přistát na mořské plošině Of Course I Still Love You. V případě úspěchu se bude jednat o první zachráněný stupeň, který zvládl přistál na obou plošinách (JRTI a OCISLY).

BulgariaSat-1 je první bulharskou geostacionární družicí a teprve druhou celkově. Bude poskytovat komunikační a televizní služby pro oblast Balkánu a další části Evropy.

Start je nakonec plánován na pátek 23. 6. 20:10 SELČ. Doufejme, že už k dalším odkladům nedojde a že bude spolupracovat počasí. Raketa bude startovat z Mysu Canaveral a právě během tohoto období je zde počasí obvykle nejhorší.

Iridium-2

SpaceX v roce 2010 podepsalo smlouvu se společností Iridium na vynesení 70 satelitů nové konstelace Iridium NEXT. První mise, při které byla vynesena první desítka satelitů, proběhla letos v lednu. Nyní je na řadě druhá mise z plánovaných osmi (Iridium k původním sedmi startům později přiobjednalo ještě jeden pro dalších 5 satelitů). Mise bude v podstatě úplně stejná jako ta první – Falcon 9 odstartuje z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii a vynese 10 satelitů Iridium NEXT na polární dráhu, načež se první stupeň pokusí přistát na mořské plošině Just Read The Instructions, která bude čekat v Tichém oceánu. Další mise pro Iridium by měly probíhat zhruba každé 2 měsíce.

Příprava satelitů Iridium NEXT (Foto: Iridium)

Satelity budou poskytovat datové, hlasové a další služby jako třeba sledování letadel a lodí v místech, kam radar nedosáhne.

V případě úspěšného startu dojde k překonání dosavadního rekordu v počtu startů SpaceX v jednom kalendářním roce. V roce 2016 společnost stihla 8 startů, načež byla šňůra přerušena nehodou Amos-6.

Statický zážeh pro tuto misi je plánován na 20. 6. a pokud nedojde k problémům, start by měl proběhnout už v neděli 25. 6. ve 22:24 SELČ, tedy pouhé dva dny po misi BulgariaSat-1.

A to není vše! Možná už 5. 7. bude startovat další mise – Intelsat 35e, při které bude vynesena zhruba šestitunová družice na GTO. Vzhledem k hmotnosti však pravděpodobně nebude proveden pokus o přistání prvního stupně.

Pro více informací a zajímavostí o jednotlivých misích navštivte jejich podrobné profily a pro vždy aktuální rozpis chystaných startů sledujte zdejší stránku Plánované starty.

Petr Melechin



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim Szkandera

To vypadá na super víkend… Nevíte někdo jak je to s tím robotem? Je na OSCILY připraven k použití?

Zdeněk

Super článek.