Druhá část přeloženého rozhovoru a prohlídky Starbase s Elonem Muskem
Před dvěma týdny jste si u nás mohli přečíst velké shrnutí rozhovoru Everyday Astronauta s Elonem Muskem, který se věnoval převážně Starship. Rozhovor ale má přes 2 hodiny, takže pochopitelně nebylo možné zahrnout do článku vše a soustředil jsem se v něm hlavně na novinky a zajímavosti, které jsme nikdy předtím neslyšeli. Navíc součástí rozhovoru je také prohlídka areálu SpaceX ve Starbase, a tu je potřeba vidět na vlastní oči.
Petr Voříšek se ale rozhodl celý rozhovor přeložit do češtiny a po prvním dílu tu pro vás nyní máme titulky také k druhé části, která má přibližně hodinu. Překlad třetího dílu bude následovat někdy později, ale přesné datum vydání zatím nevíme.
V druhé části rozhovoru a prohlídky Starbase se dozvíte spoustu zajímavostí ohledně motoru Raptor, tepelného štítu z keramických destiček, absence únikového systému nebo fungování roštových kormidel na Super Heavy. Dojde také na srovnání odlišností ve vývoji Starship, Dragonu a raketoplánu. V této části rozhovoru je navíc obzvlášť evidentní, že Elon Musk velmi dobře rozumí technické stránce všech aspektů fungování a návrhu raket. Rozhodně to není jen manažer nebo byznysmen, jak si někteří myslí. Ne nadarmo má ve SpaceX titul nejen výkonného ředitele, ale také hlavního inženýra.
Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
- Mise Starlink 9-6 - 7. 9. 2024
- Mise Galileo L13 - 2. 9. 2024
- Mise Starlink 8-11 - 31. 8. 2024
- Elon Musk v přeloženém videu vysvětluje, čím se raketový motor Raptor 2 liší od svého předchůdce - 21. 8. 2022
- Elon Musk v novém videu názorně vysvětluje, jak funguje raketový motor Merlin - 30. 6. 2022
- Navštivte vrchol integrační věže pro Starship ve druhé části rozhovoru Everyday Astronauta s Elonem Muskem - 29. 5. 2022
Mě nejvíce baví moment 45:45 jak tam ten chlapík tluče do destičky tepelného štítu. Vypadá to trochu vidlácky. Jde i vidět že destičky nejsou všechny zrovna v naprosté rovině a jsou tam v ploše vidět skoky. Tenhle kritický prvek ještě budou muset doladit. Jinak Elon vypadá že by mu menší Marsovská gravitace jen prospěla a planeta Země není pro něho :D.
3 casť bude? nejak dlho trva ma to len polhodinu
Ano, bude.
Kdy bude třetí díl ?
Pracuje se na něm, ale nedokážu říct, kdy přesně bude hotový.
Samo se to neudělá, že? 🙂 chce to čas.
Výborná práce. Děkuji.
Pánové díky moc za překlad 🙂 Těším se na 3 díl !
Díky díky za překlad… je to inspirující vidět někoho, kdo má tak široký a zároveň hluboký vhled do celého oboru…
Naprosto úžasné!
Velké díky.
Omlouvám se, pokud položím hloupou otázku, ale jako laik mám dotaz na který jsem nikde nenašel odpověď.
Pokud by se projekt Starship podařilo uskutečnit. Znamenalo by to, že kromě předem plánovaných využití rakety, by “lidstvo” mělo poprvé i raketu, kterou by bylo možné v případě potřeby použít při hrozící kolizi meteoritů se zemí?
Přistát na meteoritu, navrtat do středu bombu a odletět? Teoreticky by to šlo.
Nebo uletět.
Pokud asteroid objevíme dostatečně brzy, Starship by nemusela být potřeba. Například NASA chce demonstrovat schopnost odklonit asteroid pomocí sondy DART, která bude letos startovat na Falconu 9. Více najdete v tomto článku.
Ale pokud asteroid objevíme, až když už bude relativně blízko Země, tak existence Starship by jistě lidstvu mohla poskytnout více možností, jak zareagovat. Bruce Willis ještě žije, tak bych se zatím nebál. 😀
Tak teď nevím, jestli jste to myslel kompletně jako srandu, nebo by opravdu existovala nějaká varianta, která která by mohla být účinná a Starship by v ní hrála roli.
Sranda byl jen ten Willis, ale neměl jsem na mysli žádné konkrétní řešení. Chtěl jsem jen říct, že raketa s nosností Starship se bude hodit bez ohledu na to, jaké nakonec bude to řešení problému s asteroidem.
Dík za odpověď.
Na to jsem nedávno slyšel rozhovor s astrofyzikem.
Ve výsledku odpověď zněla, že pokud na Zemi leti asteroid schopný napáchat významné škody či dokonce vyhladit lidstvo, tak máme prostě smůlu. Kolegium astrofyziků na tohle téma debatovalo a podle všeho neexistují žádné prostředky jak tomu zabránit.
Velké asteroidy, které jsme schopni detekovat na velké vzdálenosti jsou mimo naše možnosti zničení či odklonění. A menší asteroidy, které jsou stále dost velké na to, aby dokázaly vyhladit velkoměsta či celé státy, tak mají velkou pravděpodobnost, že je nebudeme schopni včas odhalit.
1) teoreticke uvahy to by jim slo
2) navic tvrdit ze tomu se soucasnou technikou nedokazeme zabranit je dukaz ze to jsou uplne mimo
Termonuklearni bomba jako Car o razi 50 MTun TNT by dokazala odklonit Mesic, ne tak nejakej poblblej asteroid ikdyby mel 200 km prumer. Jenom se musi zamakat na necem co to tam dopravilo dostatecne presne a dostatecne rychle. Jenze ono je lepsi sedet na zadku a tvrdit ze to nikdy nepujde. A nejhorsi je, ze berou penize od statu. Delnik po praci ve Skode auto asi tezko bude po vecerech koumat jak odvratit asteroid. Nebo se budeme spolehat ze nas zachrani akademik Richard a Dada Patrasova z budoucnosti?
Na vašem příspěvku je vidět, že nemáte nejmenší představu o setrvačnosti těles. Když jste se tu naposledy oháněl MATLABEM, proč jste si předtím, než vypustíte takové moudro, neudělal jednodušší simulaci? Martin B odprezentoval pouze to, jaký je současný stav věcí. To jen k vašemu bodu 1) a 2). Zbytek příspěvku nelze komentovat jinak, než, že to musel napsat naprostý blb. Jste opravdu autorem?
No tak udelej simulaci. Car-bomba ma 240 Peta Joulu energii.
240 PJ = 240 000 TJ = 66 TWh …. mimochodem ČR má roční spotřebu elektřiny 72 TWh
Asteroid ktery vyhubil dinosaury (průměr 11 km):
Takže je jasné že se současnou technikou jsme schopni vychýlit všechny nebezpečná tělesa od Země. Stačí to jen dát dokupy, postavit raketu, upravit Starship, otestovat. Ostatně genialita Elona Muska není v tom že vynalézá nové převratné objevy, nýbrž v tom že využívá již existující technologie a tvoří kombinace které nikoho předtím nenapadly. Elon nevynalezl ani nerezovou raketu (viz nerezový Atlas) ani znovupoužitelné rakety (viz space shuttle). Ale až on to zkombinoval dohromady.
.
[Komentář upraven administrátorem. Poznámka: Co jsem říkal o té politice, Ricardo? Příště už to budu mazat celé, nebaví mě to. Zbývající část příspěvku je v pořádku.]
Měl bych k tomu … jen 2 malé otázky:
1) Jak si zajistil, aby se veškerá energie z té reakce uvolnila jen jedním směrem?
2) Jak si přeměnil tu energii (která je téměř zcela v podobě (různého) záření) na pohyb? (A kolik?)
(Víš jak … klidně ti dám 2,7% ze zisku…).
Od toho je tam ten Bruce, co to navrta dovnitr do toho asteroidu, obv …
1) Pokud exploze v blízkosti povrchu asteroidu může mít účinost cca 30% (na povrchu je to teoreticky cca 50%, se zavrtáním ala Bruce Wilíž by to mohlo být i víc jak 50%), takže vzdálenost bude cca 3x větší.
.
Vzdálenost místo 0,17 AU bude … 0,51 AU
čas do střetu se Zemí místo 4,9 dnů bude … 14,7 dnů
.
Navíc vodíkovou bombu není problém udělat třeba 3x větší. Car bomba byla omezená tím, že ji shazovali z letadla. Musela mít padák aby letadlo stačilo uletět. I kvůli radiaci byla Car bomba menší než původně počítali. Starship s nosností 150 tun by mohl vynést na orbitu těch Car bomb celých 5 kusů (váha Car bomby 27 tun) nebo 5x větší Car bombu.
.
2) Ty jsi taky záření. Car bomba vytvořila 2,3 km ohnivou kouli a kráter o průměru 50km. To jistě bylo tím zářením 😀 Respektive pokud záření dokáže rozžhavit plyny atmosféry které poté vyvolají tlakovou (mechanickou) práci, tak v případě asteroidu dojde k odpaření hornin povrchu a tedy opět vyvolání tlakové síly. Nemusím tady snad psát že při 10 milionech stupňů Celsia se odpaří jakýkoliv materiál na plyn.
.
Jinak zachytávání energie z Tokamaku je dávno vyřešeno. Já osobně zachytávám energii z termonukleárního zdroje pomocí fotovoltaických panelů na střeše domu. Přišel na to nějaký pán co se jmenoval Albert Einstein. Funguje to parádně. Až si postavíš FVE tak mi nezapomeň poslat těch 2,7% 😀
.
Evidentně Invc je jedním z těchto vědátorských tlachalů. Teď je jasné odkud vítr vane. O takových jako Invc mluvil zrovna Elon Musk v tom videu jak říkal že je třeba důkladně přehodnotit závěry, zejména od “chytrých” lidí. Celý život přisátý na stát někde na Akademii věd nebo na VŠ a reálný přínos společnosti NULA. Vlastně záporný, protože tvrdí že je všechno nemožné., přestože je evidentní že to s dnešní technikou možné je.
😀 😀 😀
Tady stale pocitate s tim, ze ten asteroid neni prilis porezni, pokud by byl jak reseto, tak vam ten atomovy psouk vyleze ven tema dirama a zemi pak rozkraji na nudlicky, tam vam uz ani Bruce nepomuze 🙂
A mimochodem, cas zacit budovat cesky kosmicky program ?
Asteroidy jsou porézní jak řešeto….. no jasně ty náš myšlenkovej Pšouku 😀
“Já osobně zachytávám energii z termonukleárního zdroje pomocí fotovoltaických panelů na střeše domu.”
ehm, jaké procento se daří zachytit?
Mohl bych ti vysvětlit
… co udělá 240PJ (2,4×10^17 J) čistě směrové kinetické energie s dokonale nepružným objektem o hmotnosti 7,35×10^22 kg
… že těch 240 PJ je ale ve všem možném, jen moc ne v dostupné usměrněné kinetické energii
… že výbuch ve vakuu je z pohledu přenosu kinetické energie trochu slabší záležitost
… že výbuch není zrovna směrový a s tím souvisí rozptyl energie
… že Měsíc není dokonale nepružný
… ale pak sem si nějak vzpomněl na Matouše 7,6
Takže opět hraješ tu tvoji oblíbenou píseň “1000 a jedna výmluva proč něco nejde”.
.
Proč lidi jako ty si chodí číst o Elonu Muskovi, který hledá způsoby jak věci uskutečnit?
Nějaká forma masochistické tortury? 😀 😀 😀
Vědomosti kombinované s neschopností ….. to musí inteligentní mysl docela týrat…. aneb tajemnství negativity Invc odhaleno 😀
Tak moment. Pan Invc má zjevně jedny z nejerudovanějších příspěvků , zatímco Vy, ač Vám nechybí nadšení , poměrně často plácáte naprosté nesmysly. Proti tomu bych nic neměl , ale když Vám někdo mnohem moudřejší opravuje chybný názor, měl byste si toho vážit – to znamená poděkovat mu – a nikoliv ho urážet.
Žádnej moment ani pardon.
Invc má erudovanější příspěvky než sám Elon Musk, takže by měl být násobně větší miliardář než on. Jenže není, takže kde je chyba? Jmenuje se to: NESCHOPNOST.
.
Důvod je že Invc je nesmírně vzdělaný v tom proč něco nejde, miliarda erudovaných keců proč něco fungovat nebude, ale NULA nápadů jak by to šlo. Takovýho exota by Elon vyhodil po 5 min už na pohovoru o práci. Takoví jako Invc umí celý život jen blbě kecat, protože jsou živeni ze státních peněz. Kdyby si měl založit vlastní firmu a něco vytvořit, tak by především musel změnit myšlení nebo by totiž chcípnul hlady.
.
Vážím si každého člověka co něco dokázal vybudovat. Plácání proč něco nejde do tohoto ranku rozhodně nepatří. Navíc jestli je živený ze státních peněz, tak je to ekvivalent nepřizpůsobivých na dávkách – parazit co škodí společnosti ze které nestydatě tyje.
Před rokem jsem vám dal poslední varování ohledně urážení ostatních diskutujících a od té doby jsem vás napomínal ohledně politiky a provokování v komentářích. Obojí jste v posledních dnech opět porušil, takže se s vámi loučím a v diskuzi na ElonX už nejste vítán. Nashledanou.
Petře, Ricardo má jednu pozitivní vlastnost, snaží se zjistit, jak to jde a ne proč to nejde.
To je o způsobu myšlení.
Zároveň umí drsně oponovat názory diskutujících.
Mi se líbila tato diskuse:
https://www.elonx.cz/oficialni-dokumenty-odhaluji-plany-spacex-pro-testovani-prototypu-starship-v-texasu/#comments
Jen 2 roky a raketa Jan Hus i kosmodrom nikde.
Ricardo je jen ubohý trol jako ty. On by klidně nadával i Einsteinovi, že žije ze státních peněz a nic nevybudoval.
Tady to je proste fanouskovsky portal, kde se nefandi domacim, ale cizim. Jakakoliv domaci snaha je tvrde potlacena, stejne jako domaci humor …
S Janem Husem to tipuji na rok 2040
Dada by to tam mohla poslat z tanku 🙂
Poslat proti asteroidu atomovku zvládne každá raketa s dostatečnou nosností, na to není potřeba Starship.
Poslat tam Bruce Willise nezvládne ani Straship. Lépe řečeno, možná by to šlo na nějaký asteroid s velmi vhodnou drahou a ještě by to trvalo hrozně dlouho.
Video jsem videl hned po vydani a rozumel mu ale s vasim prekladem jsem si ho uzil naplno.
Myslim ze to bavilo oba aktery (Elona i Tima) a doufam ze za 2 mesice bude pokracovani.
Musíte být šílený blázen Petře, když se Vám chce překládat hodinový rozhovor. 😀 Ale udělalo mi to hroznou radost, dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí a novinek. Díky za to! :))
Díky! Bylo toho hodně, ale taky se toho dost přiučím, když zkoumám každé slovo a dohledávám, o čem to mluví, abych to snad správně přeložil. Třeba ten dokument The Engines That Came In From The Cold stojí za shlédnutí. Je i na youtube https://www.youtube.com/watch?v=TMbl_ofF3AM a od času 29:12 je ten “les motorů”.
Ešte by bolo super, keby ste preložili aj to posledné 20min video 😀 🙂