Kolik startů letos SpaceX provede? Názory uvnitř firmy se rozcházejí

Kolik startů SpaceX letos provede? Na to není snadná odpověď, ale rozhodně máme z čeho vycházet. Gwynne Shotwell loni v květnu varovala, že startů bude v roce 2019 méně než v roce 2018 kvůli celosvětovému poklesu počtu vyráběných komunikačních družic. Tehdy odhadovala, že v roce 2018 proběhne 24 až 28 startů a v roce 2019 zhruba 18 startů. Nakonec se ale loni stihlo „jen“ 21 startů, takže letošní teoretické maximum by mohlo být 25 startů (18 plus těch dalších 7, které se nestihly loni).

Na druhou stranu, Hans Koenigsmann ze SpaceX v prosinci 2018 řekl, že očekává zhruba stejně startů jako v předchozích dvou letech (tedy kolem dvaceti), ale prezidentka firmy Gwynne Shotwell o dva týdny později prohlásila, že firma hodlá v roce 2019 provést více startů než Čína. Ta v roce 2018 dominovala s 38 orbitálními starty a předpokládám, že letos jich plánuje ještě více. Gwynne to tedy nejspíš myslela jen jako vtip.

Graf orbitálních startů raket v roce 2018

Úplně nejnovější pak je informace od Jonathana Hofellera, viceprezidenta prodeje ve SpaceX, který na aktuální konferenci týkající se malých satelitů řekl, že firma se letos pokusí překonat loňský rekord 21 startů. Když se však podíváme na seznam chystaných startů, na letošek jich je neoficiálně v plánu jen asi 17, přičemž u těch pozdějších z nich je jako vždy nemalá šance, že sklouznou do příštího roku. Je však možné, že SpaceX počítá s pár starty pro Starlink, které by mohly začít už v červnu a Hans Koenigsmann aktuálně potvrdil, že první várka satelitů opravdu poletí ještě letos. (Osobně však budu hodně překvapený, pokud letos proběhnou více než 2 starty pro Starlink.) Dalším vysvětlením pro tak vysoký počet startů by pak mohlo být, že jsou v plánu nějaké další mise, o kterých zatím nic nevíme (nebylo by to poprvé, co se první informace o nějaké misi dostaly na veřejnost až krátce před startem). Stejně tak je možné, že Hofeller do počtu startů zahrnuje zkušební lety prototypu lodi Starship.

Zmíněný Jonathan Hofeller na konferenci zároveň mluvil o tom, že SpaceX má zájem o sdílené mise, jako byla SSO-A, při kterých je vynesena spousta malých satelitů najednou. Rád by viděl jednu či dvě podobné mise každý rok a SpaceX prý brzy oznámí formalizovaný plán pro vynášení malých satelitů. Znamená to, že SpaceX zkusí samo organizovat sdílené mise pro malé satelity? Je nějaká taková v plánu už na letošek?

A když už jsme u toho ohlížení za minulým rokem, na Silvestra jsme pro vás připravili ohlédnutí za rokem 2018 z pohledu SpaceX a dalších Muskových firem. Pokud vás ale zajímá ještě MNOHEM podrobnější pohled na aktivity SpaceX v minulém roce, na Kosmonautix nedávno vyšel další díl seriálu Statistix, který detailně analyzuje uplynulý rok pomocí spousty informací, dat a přehledných grafů. Stejně jako předchozí díly rozhodně stojí za přečtení!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
daevid

Pride mi trochu zvlastne pocitat do startov aj testovanie Starhopperu. Pokial by aspon vynasal testovaci naklad ako napriklad New Shepard, tak neni co riesit.

Zdeněk

Přeju Sx co nejvíce startů, aby měli(vydělaly) peníze na svoje další projekty a další výzkum a vývoj. Hlavně na SHS.