Co zatím víme o chystané Tesle Model Y?

Tesla v současnosti vyrábí tři typy vozidel, Model SModel X a nejnovější Model 3. V oblasti osobních automobilů by je kromě pick-upu a nového Roadsteru měl doplnit též crossover Model Y. Pojďme si tedy shrnout, co o tomto připravovaném voze zatím víme. Model Y bude vycházet z Modelu 3, měl by s ním mít společných kolem 75 % součástek, a pokud Tesla nerozšíří rozvor kol, půjde o menší crossover velikostně srovnatelný například s vozy BMW X3 či Acura MDX. Očekávat tedy lze vůz s vyšším posazením sedaček a větším úložným prostorem kombinovaný s ekonomičtějším provozem a jízdními vlastnostmi osobního vozu. Elon Musk také před lety prohlašoval, že Model Y bude mít výklopné dveře stejně jako Model X, ale není jasné, jestli od té doby nedošlo ke změně plánu.

Cena Modelu Y by dle Muska měla být o 5 000 dolarů vyšší než u Modelu 3. Nejlevnější verze Modelu 3 s dojezdem přes 400 km se v Americe momentálně prodává za 44 000 dolarů, nejdráže pak s cenou 62 000 dolarů vyjde Performance verze (dojezd kolem 500 km, vyšší rychlost a lepší zrychlení). Tesla se zároveň u Modelu 3 pomalu blíží k slibované částce 35 000 dolarů bez dotací, nejlevnější verze Modelu Y by tedy postupem času mohla být dostupná za cenu 40 000 dolarů. Je ale pochopitelné, že prvně půjdou na trh dražší verze, stejně jako tomu bylo u Modelu 3.

Jediné dva obrázky chystaného Modelu Y (Zdroj: Tesla)

Během tiskové konference k výsledkům Tesly za třetí kvartál roku 2018 Musk prohlásil, že schválil prototyp Modelu Y do výroby. Ta by se mohla začít rozjíždět začátkem roku 2020, přičemž by postupně měla výrobní kapacita narůstat. Výroba prvních prototypů začala v říjnu 2018 a co se týče představení vozu, podle Elona Muska ho Tesla ukáže veřejnosti někdy v první polovině příštího roku.

Americký server Business Insider během prosince 2018 přišel s informacemi převzatými z uniklých dokumentů z Tesly. Ta sice následně uvedla, že informace z dokumentů jsou zastaralé, ale každopádně je možné si z nich udělat obrázek o tom, jaké měla Tesla s Modelem Y plány. Dokumenty totiž uváděly výrobu crossoveru jednak v továrně Gigafactory 1 v Nevadě a také v Gigafactory 3 v Číně. Čínská továrna je zatím ve výstavbě, do provozu by ale mohla být uvedena již ve druhé polovině příštího roku. Co se týče počtu vyrobených kusů, v Nevadě Tesla podle dokumentů plánovala vyrábět 7 tisíc kusů týdně do konce roku 2020 a 5 tisíc kusů týdně v Gigafactory 3 do února 2021.

Skutečnost, že výroba Modelu Y bude pravděpodobně probíhat v továrně Gigafactory 1, potvrdil Musk během konference k výsledkům Tesly za čtvrté čtvrtletí roku 2018. Díky tomu automobilce klesnou náklady na výrobu, ubude totiž potřeba převážet vyrobené baterie a motory a některé další komponenty do továrny ve Fremontu. Musk ohledně prodejů uvedl, že by mohly být o 50–100 % vyšší, než je tomu v případě Modelu 3. Segment vozů SUV a crossoverů se totiž v poslední době těší velké popularitě.

Zdroje: Popular Mechanics, Electrek
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Viki

Ty počty začínají být velmi zajímavé. I kdybychom počítali s tím pozdějším termínem únor 2021… tak jen výroba model 3 (tou dobou snad standardních 10.000ks / týdně) + model Y (7+5tisíc týdně) tj. minimálně 1.1 milionu vozů ročně… to je aktuální produkce Škoda Auto… ovšem v případě Tesly se pohybujeme v jiných cenových…. no tak snad to Elonovi vyjde.

Viki

Jo jo, odvážné. Ale pravdou je, že za rok a půl po spuštění výroby Modelu 3 zrychlili výrobu z nula na 5000ks ( nárazově 7000ks/týden) Předpokládám, že Tesla se z toho pekla trochu poučila, a spoustu problému, které museli řešit u TM3 už mají zmáknuté. tj. u modelu Y by měla výroba naběhnout řekněme 2x rychleji? Navíc tou dobou nebude jen jedna továrna, takže kapacitně by to asi mohli zvládnout. A pravda je, že typově teď víc letí spíš SUV nebo něco na ten způsob než sedan. Osobně bych taky raději Y než TM3 i za mírně vyšší cenu.

daevid

Ak sa nepletiem, Elon prisľúbil odhaliť model Y konkrétne v marci 2019.

Petr Melechin

Nebyl to slib, spíš jen předběžný odhad z jeho strany, takže to rozhodně není jisté.

Martin B

Taky to později okomentoval, že to byl první termín, který ho napadl, ale že prý je poměrně reálný, takže by vyjít mohl. Každopádně do slibu daleko.