Dechberoucí fotky, videa a zajímavosti ze startu a přistání mise SAOCOM 1A

AKTUALIZACE (8. 10. 22:20):  SpaceX zveřejnilo pár dalších fotek z tohoto startu a také jedno video. Do článku jsem je doplnil.

SpaceX si připsalo další úspěšný start a jedno prvenství, když Falcon 9 v pondělí ráno bez problému vynesl satelit SAOCOM 1A a první raketový stupeň následně bezpečně přistál na pevninské plošině LZ-4. Jednalo se o vůbec první přistání na této nové plošině a celkem již 30. úspěšné přistání od prosince 2015. Start se konal v nekřesťanskou ranní hodinu, takže pokud jste misi nesledovali živě, mohla vám uniknout řada zajímavostí. Navíc byl tento start velice fotogenický, takže se následně objevila opravdu spousta povedených fotek a videí (oficiálních i neoficiálních). Vybrali jsme pro vás ty nejlepší a přidali pár bonusů.

Na úvod se podíváme na fotky z rampy a ze startu samotného. Všimněte si, jak blízko je přistávací plošina LZ-4 od rampy SLC-4E a také, že první stupeň Falconu 9 je již použitý (v červenci letěl na misi Iridium-7).

Falcon 9 při tomto startu čaroval nad Kalifornií úžasné obrazce, které byly způsobeny tím, že start proběhl těsně po západu slunce. Na zemi tedy už byla tma, ale ve výšce, kde letěla raketa, slunce ještě osvicovalo vypouštěné spaliny a plyny manévrovacích trysek. Následující video pěkně zachytilo všechny tyto jevy, které překvapily některé nezasvěcené členy veřejnosti.

Časosběrné video startu je také kouzelné:

Některé obrazce na obloze však nejlépe vyniknou na statickém snímku, tak jsme pro vás vybrali pár nejpovedenějších:

Nejsledovanější částí této mise však bylo přistání prvního stupně Falconu 9, který poprvé zamířil na pevninskou plošinu Landing Zone 4. Ta se nachází pouhých pár set metrů od rampy SLC-4E, odkud raketa startovala. To hezky ilustruje video, které se objevilo v živém přenosu a obsahuje záběry na startovní rampu i přistávací plošinu:

A jak vlastně takové přistání na pevnině probíhá? SpaceX během přenosu nabídlo informativní video, které znázorňuje jednotlivé fáze přistání prvního stupně. Tyto fáze pak byly krásně vidět na fotkách startu pořízených s dlouhou expozicí, a tak jsme u jedné z nich doplnili popisky. Pro podrobnější informace se můžete podívat také na naše vlastní grafické znázornění letového profilu celé mise:

Jednotlivé fáze mise SAOCOM 1A (Foto: Trevor Mahlmann)

Letový profil mise SAOCOM 1A a fáze přistání prvního stupně (Autor: Pavel Vantuch pro ElonX)

Přistání prvního stupně nakonec bylo úspěšné stejně jako všechny dosavadní pokusy o přistání na pevnině. SpaceX následně vydalo dvě pěkná videa. První zachycuje start i přistání v jednom záběru a druhé je takovým ohlédnutím za celou misí:

K dispozici jsou také oficiální fotky stupně při a po přistání:

Zajímavý obrázek pak vytvořil John Kraus, který spojil fotky startu a přistání do jednoho snímku:

Start i přistání mise SAOCOM 1A na jednom snímku (Foto: John Kraus)

A na závěr několik zajímavostí. Elon Musk se byl na start podívat osobně, což potvrdil přílet jeho soukromého tryskáče na Vandenbergovu leteckou základnu jen krátce před startem:

Start zajímal také zaměstnance Gigafactory společnosti Tesla v nedaleké Nevadě. Pracovníci si promítali živý přenos na stěnu továrny a zároveň měli možnost raketu vidět na nebi:

SAOCOM 1A byl 68. start v historii SpaceX a rozhodně patřil k těm zajímavějším a divácky i fotograficky vděčnějším. Další podrobnosti o této misi najdete na jejím profilu.

Petr MelechinMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza

Ví někdo, zda se zachraňoval kryt a jak to dopadlo ?

Pavel Vantuch

Mr. Steven jede pro kryt právě teď, ale samozřejmě už pouze vylovit.

Martin

Super 🙂 už od rána sa kochám a nemám dosť 🙂 🙂