Nově získané kontrakty SpaceX ilustrují klesající ceny Falconu 9

SpaceX v posledních týdnech získalo hned několik nových kontraktů na starty svých raket Falcon 9 a Falcon Heavy (a firma dokonce jedná s prvními zákazníky pro raketu Starship). Úplně nejnovějším získaným kontraktem je mise pro NASA, u které si SpaceX za Falcon 9 účtuje pouhých 50 milionů dolarů. Znovupoužitelnost raket Falcon nejspíš nese kýžené ovoce a zákazníci se mohou těšit z bezkonkurenčně nízkých cen. Pojďme se podívat na všechny známé kontrakty, které SpaceX v roce 2019 zatím získalo.

AFSPC-44, NROL-85, NROL-87

První na řadě jsou jsou tři starty pro americké letectva, které SpaceX vysoutěžilo v únoru 2019 a za které dostane celkem 297 milionů dolarů. Pro misi AFSPC-44 bude použit Falcon Heavy, který vynese neznámý náklad přímo na geostacionární dráhu. Mělo by jít o příští start této rakety a v plánu je na podzim 2020. V případě zbylých misí NROL-85 a NROL-87 pak Falcon 9 vynese náklady pro Národní průzkumný úřad (NRO), takže pravděpodobně půjde o nějaké špionážní družice. Ty budou vyneseny během roku 2021.

Na kolik přesně armádu vyšly jednotlivé starty nevíme, ale můžeme dojít k rozumnému odhadu. Celková cena je 297 milionů a pokud předpokládáme, že SpaceX si za Falcon Heavy řeklo 130 milionů dolarů stejně jako v případě dřívějšího kontraktu AFSPC-52, tak cena za jednu misi pro NRO by měla být kolem 83 milionů.

Start Falconu Heavy při misi Arabsat 6A (Foto: SpaceX)

ANASIS-II

O této misi jsme se dozvěděli teprve v březnu, ale kontrakt byl pravděpodobně uzavřen už dříve, jelikož start je v plánu už na letošní listopad. ANASIS-II je jihokorejský vojenský satelit, takže toho o něm moc nevíme.

Double Asteroid Redirection Test

V dubnu NASA oznámila, že pro vynesení sondy DART bude použita raketa Falcon 9. Cílem sondy bude záměrně narazit do malého asteroidu a pokusit se tak mírně upravit jeho dráhu. Více informací najdete v našem dubnovém článku.

Mise DART (Zdroj: NASA)

Arctic Satellite Broadband Mission

Společnost Northrop Grumman v na začátku července oznámila, že pro Space Norway vyrobí dvojici satelitů pro projekt Arctic Satellite Broadband Mission. Satelity budou totožné, každý s hmotností kolem 2000 kg, a oba najednou vynese Falcon 9 koncem roku 2022. Družice také ponesou vysílače pro společnost Inmarsat.

Inmarsat 6B

Inmarsat ale také plánuje vlastní satelity, přičemž jeden z nich by podle zatím nepotvrzených informací měl vynést Falcon Heavy koncem roku 2021. Společnost Inmarsat totiž má z dřívějška opci na start této rakety, která jí zůstala poté, co přesunula družici Inmarsat 5 F-4 z Falconu Heavy na Falcon 9.

Start mise Inmarsat 5 F-4 (Foto: SpaceX)

Imaging X-Ray Polarimetry Explorer

Nejčerstvější získaným kontraktem je mise IXPE, při které bude vynesena malá vědecká družice pro NASA. Ta má hmotnost jen asi 300 kg a měla být původně vynesena na raketě Pegasus XL, jež startuje z letadla. Tato raketa se však potýká s technickými problémy (družici ICON měla vynést už v prosinci 2017, ale mise byla několikrát odložena a dosud neproběhla) a navíc SpaceX nabídlo NASA neodolatelnou cenu. Za vynesení IXPE na Falconu 9 si firma řekla pouhých 50,3 milionů dolarů, což je méně než Pegasus s 56 miliony v případě mise ICON.

Raketa Pegasus XL s družicí ICON připevněná k letounu L-1011 Stargazer v říjnu 2018 (Foto: NASA)

Pro SpaceX to je již šestý kontrakt od NASA v rámci LSP (Launch Service Program). V minulosti už firma úspěšně provedla mise Jason-3 a TESS a v následujících letech má nasmlouvány starty Sentinel-6A, SWOT, DART a nyní IXPE.

Mise Falconu 9 pro NASA se v minulosti pohybovaly v rozmezí 80–100 milionů dolarů, zatímco komerční starty se už delší dobu pohybují na úrovni 60 milionů dolarů. Mise pro NASA a armádu jsou totiž obecně o něco dražší než komerční mise kvůli vyšším nárokům, dodatečným požadavkům a dokumentaci. Letos však došlo k posunu, když si za vynesení sondy DART SpaceX řeklo jen 69 milionů. Nyní nastalo další snížení ceny v případě IXPE, což je částečně dáno tím, že půjde o start s již použitým stupněm.

A jak je na tom SpaceX z hlediska získaných kontraktů ve srovnání s konkurencí? Pokud sečteme všechny kontrakty oznámené v roce 2019, dostaneme tyto hodnoty:

  • SpaceX: 6
  • ULA: 4
  • Relativity Space: 3
  • Arianespace: 2
  • Blue Origin: 1
  • Vector: 1
  • Rocket Lab: 1

Nutno dodat, že kontraktů je pravděpodobně více, jelikož ne všechny jsou veřejně oznamovány. Přehled všech plánovaných startů SpaceX najdete na naší průběžně aktualizované stránce.

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

29
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
otaznick
Host
otaznick

Když jsem na Wikipedii četl, že bude vynášená třímetráková sonda IXPE směřovat na orbitu 540 km nad zemí, tak mi spadla čelist. Obdobně vážící TESS letěla přeci jen o dost výše. Jelikož SpaceX vyhrála vynášení i takto lehkého nákladu, tak prostě v současnosti nemá konkurenci téměř v žádné váhové kategorii. Doufám jen, že mezi balastem se najde místo i pro nějaké cubesaty.

Vladimír Todt
Host
Vladimír Todt

Jen blbněte. A ULA nebude mít co žrát! :O

Jiří Hadač
Přispěvatel

Tak holt ULA ne, no. Ale pořád tu je Boeing a LM, kteří se o sebe snadno postarají 🙂

Michal Václavík
Host
Michal Václavík

Můžete prosím doložit toto tvrzení: “Znovupoužitelnost raket Falcon nejspíš nese kýžené ovoce a zákazníci se mohou těšit z bezkonkurenčně nízkých cen.”

Mr. G
Host
Mr. G

Mozno sa SX len dostala do stadia projektu, kedy uz zaplatili technologiu (stroje, zariadenia, haly, dopravne prostriedky, ….). Teraz uz vyrabaju len za energie, ludske zdroje a vstupny material. Mali tri moznosti:
1.) nechat predajnu cenu a zostane im vysoka marza
2.) znizit predajnu cenu pri rovnakej marzi
3.) niekde medzi, znizit cenu ciastocne a zostane im vyssia marza

Dominik
Host
Dominik

Jake byly ceny na trhu za srovnatelnou raketu než vtrhlo SpaceX?

Jiří Hadač
Přispěvatel

Záleží na jakém trhu? Komerčního vynášení družic? Mrkni na tenhle graf.
Upřímně, ona to fakt není jednoznačná otázka. Pokud se budeme bavit o komerčním trhu vynášení družic na GTO, byly tam dvě rakety – Proton (plus minus totožná cena jako Falcon 9) a Ariane 5 ( wiki uvádí 160-220 milionů). Pokud na trhu vynášení vojenských satelitů USA, tak žádný nebyl 😀 ULA měla monopol. Pokud sklouznem k jiným nákladům a jiným cílům, klesá nosnost raket, ale i jejich cena. Mimochodem, pořád jsou rakety, které jsou skoro stejně drahé a proti Falconu toho moc neuvezou.
V tomhle článku na wiki se o tom moc hezky píše. Třebas v roce 2014 byl prý Falcon 9 o 15 mega levnější nez CZ-3B.