Dočkáme se od Tesly elektrické dodávky nebo autobusu?

Tesla momentálně nabízí tři modely svých elektromobilů – velký sedan Model S, SUV Model X a malý sedan Model 3. Automobilka také vyvíjí crossover Model Y, kamion Semi a druhou generaci sporťáku Roadster. Elon Musk se navíc nedávno rozplýval nad chystaným futuristickým elektrickým pickupem a naznačil, že by firma mohla někdy vyvinout také elektrokolo. Nyní na Twitteru mluvil také o elektrické dodávce a autobusu. V případě autobusu Musk napsal, že Tesla na něm zatím nepracuje, ale možná na to dojde za pár let. Elektrické autobusy jsou ve světě stále populárnější a nabízejí je například společnosti Proterra nebo BYD.

Situace kolem elektrické dodávky je zajímavější, neboť Musk nadhodil možnost, že Tesla by mohla spolupracovat se společností Daimler/Mercedes na elektrickém Sprinteru, což je podle Muska „skvělá dodávka”. Vtipné je, že Mercedes už elektrický Sprinter má a začne ho prodávat přiští rok. Neoplývá však zrovna oslnivými parametry – je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh, která umožňuje maximální dojezd 150 km. Vozy eSprinter a eVito jsou elektrické verze dodávek navržených pro spalovací motory, což vždy vede ke kompromisům. Musk ale měl pravděpodobně na mysli vývoj dodávky, která bude už od začátku navržena jako elektrická, stejně jako tomu bylo u všech vozů Tesla.

Chystaná elektrická dodávka Mercedes eSprinter (Zdroj: Daimler/Mercedes)

Zajímavé je, že Tesla s Daimlerem už v minulosti úzce spolupracovala. V roce 2009 firma investovala do Tesly 50 milionů dolarů, což podle Muska jeho firmu tehdy zachránilo. Tesla také pro Daimler vyráběla elektrické motory pro Mercedesy třídy B a vozy Smart. V roce 2014 ale spolupráce skončila a Daimler odprodal svůj 9% podíl v Tesle za 780 milionů dolarů. Ona 50milionová investice tedy vedla k pohádkovému zisku. Šéf Daimleru ale minulý měsíc prohlásil, že se budoucí spolupráci s Teslou nebrání, takže třeba se nakonec opravdu dočkáme nějakého společného projektu mezi těmito dvěma automobilkami.

Zdroj: Electrek

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře