Drobky #4: Čech s Dragonem, kryt při přepravě, Falcon Heavy, a další zajímavosti

Máme tu další vydání nové rubriky Drobky, ve které najdete všemožné zajímavosti a fotky ze sociálních účtů ElonX (Facebooku a Instagramu), které vám mohly uniknout, pokud převážně navštěvujete jen web. Tentokrát uvidíte aerodynamický kryt při přepravě, výrobu roštového kormidla, zaměstnance SpaceX s prvním Dragonem, který bude znovu použit, a několik dalších zajímavostí. Jdeme na to!

Jak si nastavit ikonku v komentářích

Pokud jste někdy dumali nad tím, jak zde na webu docílit toho, aby se u vašich komentářů ukazovala vámi zvolená ikonka, tak vězte, že se k tomu používá služba Gravatar.

Chcete mít u svých komentářů na webu vlastní ikonku? Tak si vytvořte účet Gravatar (http://cs.gravatar.com/), nastavte…

Zveřejnil(a) ElonX dne 18. květen 2017


Dragon pro misi CRS-11 v Hawthorne

Zaměstnanci SpaceX, kteří pracovali na Dragonu pro misi CRS-11 (start je plánován už na tento čtvrtek!), si před jeho odesláním na Mys Canaveral udělali společnou fotku. Najdete na ní i Davida Pavlíka, jediného Čecha, který pracuje ve SpaceX.


Výročí mise COTS -2

Dnes je to přesně 5 let, co se SpaceX stalo první soukromou firmou, jejíž kosmická loď se připojila k Mezinárodní…

Zveřejnil(a) ElonX dne 22. květen 2017


Nová galerie fotografií SpaceX

SpaceX na svém webu nedávno přeorganizovalo galerii fotografií a při tom zveřejnilo spoustu dosud neviděných snímků. Toto je jen několik z nich.

Velice pěkné fotky z rampy LC-39A v Kennedyho vesmírném středisku na Mysu Canaveral. Na poslední fotce je detail…

Zveřejnil(a) ElonX dne 23. květen 2017


Statický zážeh bočního stupně Falconu Heavy

V minulém vydání Drobků jste mohli vidět statický zážeh centrálního stupně Falconu Heavy a nedlouho poté SpaceX zveřejnilo také video zážehu jednoho z bočních stupňů.

Skoro přesně před rokem proběhla mise Thaicom-8, při které SpaceX zachránilo první stupeň Falconu 9. Stupeň byl následně…

Zveřejnil(a) ElonX dne 24. květen 2017


Detail roštového kormidla při výrobě

Roštové kormidlo před aplikací ablativního nátěru. (Foto: SpaceX)

A post shared by ElonX (@elonxcz) on


Přeprava aerodynamického krytu

Zajímavé video zachycující aerodynamický kryt při přepravě z Hawthorne.

Zajímavé video z přepravy aerodynamického krytu z kalifornského Hawthorne, kde SpaceX sídlí.

Zveřejnil(a) ElonX dne 25. květen 2017


Falcon Heavy

Moc pěkná fanouškovská vizualizace Falconu Heavy od Buzz Medialabs.

Také se těšíte na první start Falconu Heavy? (Autor: Buzz Medialabs)

A post shared by ElonX (@elonxcz) on


To je pro dnešek vše. Jestli se vám tento typ zajímavostí líbí, neváhejte začít sledovat ElonX na Facebooku a na Instagramu, abyste tyto kuriozity měli k dispozici okamžitě a nemuseli jste čekat na jejich shrnutí v této rubrice.

Předchozí vydání Drobků:

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Krumpáč Tvojí tety

Když tam tak vidím ty boční boostery, napadá mě, že bude docela sranda se postarat o to, aby se vzájemně nesrazily.

Jirka Hadač

Tohle mi připomíná přednášku Michala Václavíka na téma shuttle. Nechytej mě prosím teď za slovo v detailech. Ale vysvětloval tam, jak se nejdřív nastartoval jeden hlavní motor, stroj se zakýval, až se vrátil zpět, tak startovali další. Takže se to bude dát asi vyřešit podobně. Tohle ale asi už hodně simulovali a bude se to asi řešit nějakou kompenzací tahu.

Krumpáč Tvojí tety

Vůbec nemám tušení, o čem to mluvíš.

Jirka Hadač

Vysvětloval jsem případ nabíhání motorů u nesymetrického tahu. Když to špatně nastartuje, můžeš části rozdělit už na startu a pak máš problém se srážkou. A k tomu dost blízko u rampy. Až po odpovědi Martce mě napadlo, že si asi spíše mínil oddělení po vyhoření, ale tahle část mi přišla natolik jasná, že sem ji ani nezmiňoval.

Martc

Já bych v tom zas jako takový problém neviděl. Po oddělení boostery vybočí mírně do stran a atmosféra již zařídí, aby se od sebe dostatečně vzdálili. Pak už je potřeba zařídit, aby se znova nepotkali a to se dá udělat například tím, že jeden booster udělá svůj boostback o něco později. Nebo asi pravděpodobněji provede boostback s trochu jinými parametry, aby dosáhl vyššího apogea než druhý booster. Tím si myslím, že není problém získat rozestup přistání boosterů v řadu jednotek minut.

Jirka Hadač

Tam bude asi stačit pyrotechnické oddělení jako u shuttlu. A jak říkáš, oddělení dostatečné dokončí atmosféra.

Jirka Hadač

Ještě jeden postřeh, dokud sem neviděl, jak chce dělat kormidla New Glenn, tak jsem měl tahle za skvělá, ale teď se sám sebe ptám, která jsou lepší, vhodnější účinější, odolnější. Pro upozornění, nejsem strojař ale chemik, takže fakt netuším.

kopapaka

Tak tam hlavně bude úplně jiná konstrukce kormidel. Podle videa mají být plná a první stupeň bude mít i dvojici křídel, což by mělo snižovat spotřebu paliva cestou nahoru(to prý teď umí i Falcon-byť bez křídel jen částečně) a zvýšit manévrovací schopnosti při návratu…

Jirka Hadač

Přesně tu jejich plnost sem měl na mysli, ale jak říkám, netuším, co je lepší z hlediska aerodynamiky. Ještě bych dodal, že taky bude záležet na všech těch dalších plánovaných úpravách do verze block 5.
Křídla snižují spotřebu? Jak to myslíš? Podotýkám, že sem to video New Glennu nedokoukal. Jediné co mě z hlavy napadá je, že korekce kursu nebude nutné už dělat motoricky, alespoň v nižších vrstvách.

Jirka Hadač

Jůha, udělal jsem si radost a konečně našel fotku kormidla s člověkem pro představu o rozměřech – 4×5 stop je sice fajn údaj, ale mít u toho člověka je víc.

kopapaka

Křídla? Block5 bude mít sníženou spotřebu při přistání, ale kvůli tomu, že bude dřív “vysouvat” upravené přistávací nohy…
O křídlech nic nevím.
A ano, vztlak působí při letu nahoru…

Jirka Hadač

Tak jsem se díval na to video přepravy krytu. Panebože, to je velký jak kráva, nebo, použiju li srovnání M. Gembece, jak slon :-D. Marja panno. Furt sem dumal, jestli je to půlka, nebo celý kryt, ale hádám, že celý.
PS: Davida Pavlíka nenajdu, netuším, který to je. 🙂

Štěpán

Je vedle pána s Unicornem 😃 (teda jednorožcem)