Elektromobily musejí při nízkých rychlostech vydávat zvuk. Jak zní Tesla?

To, že elektrická auta nejsou při nižších rychlostech tolik slyšet jako ta se spalovacím motorem, je známý fakt. Evropská unie a vláda Spojených států amerických na to z důvodu bezpečnosti chodců a cyklistů zareagovaly novou regulací, dle které musejí elektromobily jedoucí nízkou rychlostí vydávat zvuk. V USA je horním limitem rychlost 30 km/h, v Evropské unii je nařízení o něco mírnější; elektromobil musí „pípat“ do rychlosti 19 km/h. U nás navíc bude dle BBC mít řidič možnost systém dočasně deaktivovat, uzná-li to za vhodné.

Zatímco v Evropské unii vstoupí regulace pro všechny vozy v platnost až od roku 2021 a teď musí tento systém mít pouze nové modely, v USA zákon platí od letošního září. Tesla tak počínaje prvním dnem tohoto měsíce začala do svých vozů určených pro americký trh nový systém instalovat. Web Electrek následně zveřejnil fotografii Modelu 3, ze které je vidět, že Tesla akustický systém umístila zespodu na přední části vozu. Druh zvuku, jenž Tesla využila, si můžete poslechnout v následujícím videu. Zároveň jej můžete porovnat s Teslou bez tohoto systému.

Majitelé Tesel se ale nebudou muset spokojit pouze s tímto základním zvukem, Elon Musk na Twitteru totiž uvedl, že Tesla umožní výběr z několika možných variant, včetně džungle, prdění, mečení či zvuku kokosů z Monty Pythona. V jedné odpovědi Musk také zmínil, že Tesla zváží možnost nahrát si do vozu svůj vlastní zvuk. Něco takového by ale nejspíš bylo problematické z hlediska legislativy.

Můžete si také poslechnout, jaký zvuk vydává Mercedes nebo Jaguar I-Pace.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře