Elon Musk provedl čistku mezi manažery SpaceX, aby Starlink mohl být zprovozněn co nejdříve

Před pár dny jste si na ElonX mohli přečíst článek o aktuálním dění kolem ambiciózního projektu Starlink. To je plánovaná satelitní konstelace SpaceX, kterou budou tvořit tisíce malých satelitů, jejichž prostřednictvím bude firma poskytovat rychlé internetové připojení po celém světě. Agentura Reuters nyní vydala parádní reportáž, která obsahuje spoustu nových informací od zaměstnanců SpaceX, kteří na Starlinku pracují. Dozvěděli jsme se, že Elon Musk nebyl spokojen s manažery projektu, a tak provedl “čistku” v pobočce SpaceX v Redmondu, která má Starlink na starost. Musk manažery rychle nahradil jinými a dal jim za cíl vynést první várku satelitů v polovině příštího roku. Zároveň se objevily nové informace o plánech pro dva testovací satelity na oběžné dráze. V minulém článku jsem mluvil o možném částečném selhání těchto satelitů, ale nakonec to je možná jinak.

Krátké video o projektu Starlink:

Šéf SpaceX Elon Musk podle Reuters v červnu přiletěl do Redmondu, kde se nachází pobočka firmy spravující projekt Starlink, aby se zde zúčastnil schůzek s vrchními inženýry. Jen pár hodin po přistání pak propustil minimálně sedm hlavních manažerů projektu, což bylo podle dvou anonymních zaměstnanců SpaceX vyvrcholením vnitřních sporů ohledně rychlosti vývoje a testování satelitů pro Starlink, které si firma navrhuje sama. Jedním z propuštěných manažerů byl Rajeev Badyal, který podle zdrojů ve firmě prosazoval vývoj dalších tří testovacích verzí satelitů, zatímco Musk měl za to, že je možné výsledku dosáhnout dříve s jednoduššími a levnějšími satelity. Musk propuštěné lidi rychle nahradil manažery z centrály SpaceX v Hawthorne, přičemž jim dal za cíl vynést první várku satelitů do poloviny příštího roku.

Hlavními problémy pobočky v Redmondu jsou podle zaměstnanců SpaceX potíže s najímáním a udržením pracovníků a také rozdílná firemní kultura. Propuštěný Rajeev Badyal a řada dalších manažerů v Redmondu tam totiž přešli z nedaleké centrály Microsoftu, kde se věci dělají jinak. Manažeři proto nejsou zvyklí na agresivní termíny a dravou mentalitu, kterou Elon Musk kultivuje ve SpaceX. Letos prý pobočku v Redmondu dobrovolně opustilo 50 zaměstnanců, ale důvody jejich odchodu jsou nejasné. Pobočka, která byla otevřena v roce 2015, má momentálně zhruba 300 zaměstnanců.

Co se týče zkušebních satelitů Tintin A a Tintin B, které SpaceX vyneslo letos v dubnu jako sekundární náklad během mise Paz, v minulém článku jsem informoval o spekulacích, že jeden ze satelitů má nefunkční pohonný systém. Avšak podle zaměstnanců SpaceX, s kterými mluvila reportérka Reuters, obě družice fungují, jak mají. Firma ale požádala telekomunikační úřad FCC o rožšíření orbitálních drah těchto satelitů, přičemž úřad prý tuto úpravu povolenky schválil. Je tedy možné, že plány SpaceX ohledně zkušebních satelitů se od jejich vynesení změnily. Podle zaměstnanců SpaceX jsou oba satelity funkční a komunikují s pozemními stanicemi při každém přeletu, ke kterému dochází mnohokrát denně. Zaměstnanci prý v rámci testování satelitů zkoušeli například streamovat video z YouTube v rozlišení 4K a hrát online střílečku Counter-Strike: Global Offensive mezi Redmondem a Hawthorne. To značí, že spojení má nejen slušnou kapacitu, ale také nízkou latenci, což je velmi žádoucí.

Testovací satelity Tintin A a Tintin B internetové konstelace Starlink (Zdroj: SpaceX)

Rychlá odezva by mohla být obrovským tahounem především pro finanční firmy, pro které je i o několik milisekund nižší latence obrovskou konkurenční výhodou. Aktuálně zveřejněná studie (PDF) například odhaduje, že Starlink by mohl zkrátit odezvu mezi New Yorkem a Londýnem ze současných 76 ms na zhruba 50 ms. Pro běžného uživatele je tento rozdíl skoro nepostřehnutelný, ale pro investiční firmy obchodující s akciemi může toto zrychlení představovat miliardové úspory každý rok.

Společnost SpaceX k celé situaci vydala následující tiskové prohlášení:

Pobočka SpaceX v Redmondu je nedílnou součástí plánů firmy vybudovat satelitní síť nové generace, která by propojila svět pomocí spolehlivého a cenově dostupného internetového připojení. Na základě nedávného úspěchu demonstračních satelitů a získaných ponaučení jsme provedli reorganizaci, abychom mohli co nejdříve vypustit příští designovou iteraci satelitů.

Zatím však není jasné, kdy SpaceX hodlá novou verzi testovacích satelitů vynést na oběžnou dráhu. Teoreticky by k tomu mohlo dojít při některé z chystaných misí, které poletí z Vandenbergu na heliosynchronní dráhu. Nabízí se například únorová mise nesoucí kanadskou konstelaci Radarsat. Stejně tak jsou na příští rok plánovány dvě mise pro německý Bundeswehr, při kterých budou vyneseny tři satelity SARah. Zkušební satelity Starlinku by mohly letět jako sekundární náklad na některé z těchto misí.

Než však může být Starlink zprovozněn, je potřeba vynést několik set satelitů. Pokud se firmě podaří splnit Muskův termín a začít družice vynášet v polovině roku 2019, podle zaměstnanců SpaceX by to znamenalo, že konstelace by mohla začít poskytovat internetové připojení už v roce 2020 (pravděpodobně v omezené míře a jen v určitých regionech). Firma podle Reuters zároveň zkoumala plány přidat dalších 10 000 satelitů k původní konstelaci, aby pokryla očekávanou poptávku po kapacitě v následujících 20 letech. Zajímavé také je, že uniklý interní dokument SpaceX z roku 2015 odhadoval (placený článek), že Starlink bude mít do roku 2025 přes 40 milionů uživatelů a bude představovat obrat 30 miliard dolarů ročně při provozním příjmu dosahujícím 20 miliard. Zisky z této činnosti pak chce Musk využít k financování vývoje rakety BFR a související kolonizace Marsu.

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

26
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
lvy
Host
lvy

No tak pokud tam měli lidi z Microsoftu, tak to by taky mohlo znamenat, že satelity budou dvakrát větší, čtyřikrát pomalejší a s každou novou verzí budou narůstat a zpomalovat se a hlavně, nikdy nebudou dokončené a nikdy nebudou bez chyb. 🙂

RiMr
Host
RiMr

…a budou se vypínat tlačítkem Start… 🙂

Ales
Host
Ales

Pobavilo 😂 jeste chybi neco jako:
“Vase internetove pripojeni se aktualizuje pockejte prosim”

kamil
Host
kamil

To, co udělá z Elona nejbohatšího člověka, nebude Tesla ale Starlink

Martin B
Host
Martin B

Já si naopak myslím že to bude Tesla. Ale ne prodej aut, ale Tesla Network až budou mít funkčního autopilota, který bude taxikařit v miliónech aut po celém světě.

abra616
Host
abra616

Těžko říci, Starlink má prioritně financovat ostatní projekty SpaceX (cesty na Mars). Nemyslím si, že prioritou Muska je stát se nejbohatším i když pokud se bude dařit tak se tomu asi nevyhne 🙂

Martin
Host
Martin

Nevím, zda těm číslům rozumím dobře, ale obrat 30 miliard dolarů při 40 milionech uživatelů znamená 750 dolarů ročně za uživatele? Čekal bych jinou sumu u všude dostupného “levného” internetu 😀

Štěpán
Host
Štěpán

Circa 15000 Kč ročně tj.ssi 1250 měsíčně. To je hodně

Mirek
Host
Mirek

V první fázi bude Starlink spíše náhrada za páteřní optické sítě. Uživatelé budou provideři.

peter
Host
peter

nahrada za chrbticove siete? 🙂 to tazko, na to nema kapacitu a ani potrebnu stabilitu
kabel je kabel a ani ten najpremakanejsi satelitny system nedokaze zabezpecit take parametre ako kablove spojenie

Ondrej Melich
Host
Ondrej Melich

A tak vsude opravdu levnej net neni . A hlavne je obrovske mnozstvi oblasti, kde kvalitni rychly internet je absolutní utopie. Americky venkov napriklad. A tam si zakazniky fakt najdou bez problemu. Velka mesta tam cekat, ze budou schopni soutezit moc nejde. Ale o uspech Starlinku se moc nebojim 🙂

Daver
Host
Daver

Stačí dostat do vesnice a lidi už si to wifinou rozházejí mezi sebou … jako je tomu doposud.

Tomáš N
Host
Tomáš N

Rozhodně bych nepředpokládal cenovou politiku “vše za stejnou cenu” garantované přípojení bude výrazně dražší a kvalitnější než levná varianta.

Vasyl
Host
Vasyl

Nepřeloží někdo nový rozhovor s Muskem? 🙂
https://1url.cz/fMQjk

ystrem
Host
ystrem

Parada je tam i audio. Diky!

qmox
Host
qmox

no nedivim sa ked som tak pocuval interview s Elonom zo vcera tak tazko mu budu vo firme vyhovovat manageri ktory sa nedokazu prisposobit start up mentalite ktora je v spacex . Proste ten sense of urgency je u elona na maxime

tu je link na to interview:
https://www.recode.net/2018/11/2/18053424/elon-musk-tesla-spacex-boring-company-self-driving-cars-saudi-twitter-kara-swisher-decode-podcast

3,14ranha
Host
3,14ranha

Těžko říct. Asi je důležité ujasnit si, co se myslí tou “start-up” mentalitou.

Pokud by to měl být pohyb na hraně zákona či syndromu vyhoření, či vyžadování přesčasů po zaměstnancích tak to by asi bylo špatně. Definice start-upu není moc jasná a každý si pod tím může představit ledasco, třeba i toto:

“Startup je společnost v začátcích svého podnikání. Takovéto společnosti pak často spoléhají na kapitál od svých zakladatelů, kteří se snaží zpeněžit produkt či službu o které si myslí, že je po ní poptávka. Z důvodu malých tržeb či velkých nákladů je v delším časovém horizontu většina těchto společností odkázána k zániku či dodatečnému financování ze strany investorů.”

David
Host
David

Starlink by mohl být populární v zemích kde je internet regulován, jakož to svobodný internet na který ruka státu nedosáhne . Typicky v Číně a pro platbu by se mohl použít bitcoin. To samé platí pro Rusko a dalších x zemí světa kde vláda “chrání” své obyvatele před škodlivým obsahem. Možná že se po rozšíření starlinku dočkáme i nějakého státního převratu. Byla tady zmíněná vysoká cena 1200kč měsíc. Jestli je vysoká nebo nízká záleží na tom jakou rychlost a kolik dat za tuto cenu dostaneme. Pokud to bude neomezený 1Gbit tak to bude cena adekvátní.

peter
Host
peter

a ty si myslis, ze tie staty ktore si menoval sa budu na to len necinne prizerat? rusko a cina maju systemy na rusenie cohokolvek a ked elon alebo ine firmy nebudu spolupracovat a dodrziavat ich zakony tak sa stale len to, ze na danom uzemi budu dane frekvencie blokovane
v krajnom pripade si viem predstavit, ze pristupia k hackovaniu celeho systemu a to budu pre prevadzkovatela velke straty, takze skor ci neskor pristupi na dohodu tak ako to robia aj ine internetove firmy ktore chcu podnikat napr. v cine