Elon Musk provedl čistku mezi manažery SpaceX, aby Starlink mohl být zprovozněn co nejdříve

Před pár dny jste si na ElonX mohli přečíst článek o aktuálním dění kolem ambiciózního projektu Starlink. To je plánovaná satelitní konstelace SpaceX, kterou budou tvořit tisíce malých satelitů, jejichž prostřednictvím bude firma poskytovat rychlé internetové připojení po celém světě. Agentura Reuters nyní vydala parádní reportáž, která obsahuje spoustu nových informací od zaměstnanců SpaceX, kteří na Starlinku pracují. Dozvěděli jsme se, že Elon Musk nebyl spokojen s manažery projektu, a tak provedl “čistku” v pobočce SpaceX v Redmondu, která má Starlink na starost. Musk manažery rychle nahradil jinými a dal jim za cíl vynést první várku satelitů v polovině příštího roku. Zároveň se objevily nové informace o plánech pro dva testovací satelity na oběžné dráze. V minulém článku jsem mluvil o možném částečném selhání těchto satelitů, ale nakonec to je možná jinak.

Krátké video o projektu Starlink:

Šéf SpaceX Elon Musk podle Reuters v červnu přiletěl do Redmondu, kde se nachází pobočka firmy spravující projekt Starlink, aby se zde zúčastnil schůzek s vrchními inženýry. Jen pár hodin po přistání pak propustil minimálně sedm hlavních manažerů projektu, což bylo podle dvou anonymních zaměstnanců SpaceX vyvrcholením vnitřních sporů ohledně rychlosti vývoje a testování satelitů pro Starlink, které si firma navrhuje sama. Jedním z propuštěných manažerů byl Rajeev Badyal, který podle zdrojů ve firmě prosazoval vývoj dalších tří testovacích verzí satelitů, zatímco Musk měl za to, že je možné výsledku dosáhnout dříve s jednoduššími a levnějšími satelity. Musk propuštěné lidi rychle nahradil manažery z centrály SpaceX v Hawthorne, přičemž jim dal za cíl vynést první várku satelitů do poloviny příštího roku.

Hlavními problémy pobočky v Redmondu jsou podle zaměstnanců SpaceX potíže s najímáním a udržením pracovníků a také rozdílná firemní kultura. Propuštěný Rajeev Badyal a řada dalších manažerů v Redmondu tam totiž přešli z nedaleké centrály Microsoftu, kde se věci dělají jinak. Manažeři proto nejsou zvyklí na agresivní termíny a dravou mentalitu, kterou Elon Musk kultivuje ve SpaceX. Letos prý pobočku v Redmondu dobrovolně opustilo 50 zaměstnanců, ale důvody jejich odchodu jsou nejasné. Pobočka, která byla otevřena v roce 2015, má momentálně zhruba 300 zaměstnanců.

Co se týče zkušebních satelitů Tintin A a Tintin B, které SpaceX vyneslo letos v dubnu jako sekundární náklad během mise Paz, v minulém článku jsem informoval o spekulacích, že jeden ze satelitů má nefunkční pohonný systém. Avšak podle zaměstnanců SpaceX, s kterými mluvila reportérka Reuters, obě družice fungují, jak mají. Firma ale požádala telekomunikační úřad FCC o rožšíření orbitálních drah těchto satelitů, přičemž úřad prý tuto úpravu povolenky schválil. Je tedy možné, že plány SpaceX ohledně zkušebních satelitů se od jejich vynesení změnily. Podle zaměstnanců SpaceX jsou oba satelity funkční a komunikují s pozemními stanicemi při každém přeletu, ke kterému dochází mnohokrát denně. Zaměstnanci prý v rámci testování satelitů zkoušeli například streamovat video z YouTube v rozlišení 4K a hrát online střílečku Counter-Strike: Global Offensive mezi Redmondem a Hawthorne. To značí, že spojení má nejen slušnou kapacitu, ale také nízkou latenci, což je velmi žádoucí.

Testovací satelity Tintin A a Tintin B internetové konstelace Starlink (Zdroj: SpaceX)

Rychlá odezva by mohla být obrovským tahounem především pro finanční firmy, pro které je i o několik milisekund nižší latence obrovskou konkurenční výhodou. Aktuálně zveřejněná studie (PDF) například odhaduje, že Starlink by mohl zkrátit odezvu mezi New Yorkem a Londýnem ze současných 76 ms na zhruba 50 ms. Pro běžného uživatele je tento rozdíl skoro nepostřehnutelný, ale pro investiční firmy obchodující s akciemi může toto zrychlení představovat miliardové úspory každý rok.

Společnost SpaceX k celé situaci vydala následující tiskové prohlášení:

Pobočka SpaceX v Redmondu je nedílnou součástí plánů firmy vybudovat satelitní síť nové generace, která by propojila svět pomocí spolehlivého a cenově dostupného internetového připojení. Na základě nedávného úspěchu demonstračních satelitů a získaných ponaučení jsme provedli reorganizaci, abychom mohli co nejdříve vypustit příští designovou iteraci satelitů.

Zatím však není jasné, kdy SpaceX hodlá novou verzi testovacích satelitů vynést na oběžnou dráhu. Teoreticky by k tomu mohlo dojít při některé z chystaných misí, které poletí z Vandenbergu na heliosynchronní dráhu. Nabízí se například únorová mise nesoucí kanadskou konstelaci Radarsat. Stejně tak jsou na příští rok plánovány dvě mise pro německý Bundeswehr, při kterých budou vyneseny tři satelity SARah. Zkušební satelity Starlinku by mohly letět jako sekundární náklad na některé z těchto misí.

Než však může být Starlink zprovozněn, je potřeba vynést několik set satelitů. Pokud se firmě podaří splnit Muskův termín a začít družice vynášet v polovině roku 2019, podle zaměstnanců SpaceX by to znamenalo, že konstelace by mohla začít poskytovat internetové připojení už v roce 2020 (pravděpodobně v omezené míře a jen v určitých regionech). Firma podle Reuters zároveň zkoumala plány přidat dalších 10 000 satelitů k původní konstelaci, aby pokryla očekávanou poptávku po kapacitě v následujících 20 letech. Zajímavé také je, že uniklý interní dokument SpaceX z roku 2015 odhadoval (placený článek), že Starlink bude mít do roku 2025 přes 40 milionů uživatelů a bude představovat obrat 30 miliard dolarů ročně při provozním příjmu dosahujícím 20 miliard. Zisky z této činnosti pak chce Musk využít k financování vývoje rakety BFR a související kolonizace Marsu.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře