Projekt Starlink nabírá rychlost, ale první test možná nebyl zcela úspěšný

SpaceX už několik let pracuje na ambiciózním projektu Starlink. To je obří satelitní konstelace, jejímž prostřednictvím by společnost chtěla zajišťovat levný a rychlý internet doslova po celém světě. Letos v únoru SpaceX vyneslo dva zkušební satelity a aktuálně se objevily informace, že tento test nešel úplně podle plánu. Souběžně SpaceX vyjednává s telekomunikačním úřadem ohledně podmínek spuštění a provozu Starlinku a možná se také schyluje k zahájení masové výroby satelitů. SpaceX totiž přesunulo svou satelitní divizi do nové budovy a zařizuje si půjčku na 500 milionů dolarů.

Co je Starlink

Konstelace Starlink bude opravdu obří – po jejím dokončení bude čítat 4425 satelitů na nízké oběžné dráze plus potenciálně dalších 7500 satelitů na velmi nízké oběžné dráze. Tyto satelity budou vzájemně propojeny pomocí laserů a konstelace svým signálem pokryje celý povrch Země. Koncový uživatel se bude moci k satelitům připojit pomocí zařízení o velikosti běžného notebooku, které bude disponovat anténou s fázovým polem (“phased array”). Internetové připojení, které bude Starlink zprostředkovávat, bude oplývat gigabitovými rychlostmi a nízkou latencí, ale bude určeno primárně pro odlehlé a rozvojové oblasti, kde je momentálně připojení k internetu pomalé, drahé nebo úplně nedostupné.

Takhle by mohly vypadat satelity internetové konstelace Starlink (Zdroj: SpaceX)

Zkušební satelity

SpaceX v únoru 2018 vyneslo testovací satelity Starlinku přezdívané Tintin A a Tintin B jako sekundární náklad mise Paz. Tyto satelity mají ověřit funkčnost klíčových technologií potřebných pro provoz Starlinku – vzájemné laserové spojení, komunikaci s pozemními stanicemi apod. V květnu se pak Elon Musk vyjádřil k tomu, jak se testovacím satelitům daří. Tintin A a Tintin B podle něj komunikují s pozemním přijímačem vysokou rychlostí a s nízkou latencí 25 ms pomocí antény využívající fázové pole.

Testovací satelity Tintin A a Tintin B internetové konstelace Starlink (Zdroj: SpaceX)

Vše tedy vypadalo dobře, ale nedávno se objevila informace, že testování asi nebylo zcela úspěšné. Analýza orbitálních parametrů zkušebních satelitů totiž ukázala, že oba satelity se stále nacházejí ve výšce kolem 514 km, i když podle dokumentů telekomunikačního úřadu FCC (PDF) SpaceX plánovalo nedlouho po aktivaci satelitů zvýšit jejich dráhu na kruhovou orbitu ve výšce 1125 km. Tintin A ale od své aktivace neprovedl žádné korekce dráhy a Tintin B provedl jen menší korekce. To by mohlo značit, že pohon Tintinu A je nefunkční. Motor druhého satelitu možná funguje, ale jelikož podstatnou částí testu je udržování vzájemného spojení mezi oběma satelity, nejspíš nemá smysl zvyšovat orbitu jen jednoho z nich. SpaceX tedy asi nakonec neotestuje všechno, co by si přálo, ale i tak jistě ve výsledku nasbírají spoustu užitečných dat. Ostatně, Musk v květnu řekl, že design satelitů stejně není hotový a bude ještě upraven. SpaceX tedy pravděpodobně provede další orbitální testy, než začne s hromadným vynášením finálních satelitů.

Nová pobočka

Projekt Starlink je od roku 2015 řízen z pobočky SpaceX v Redmondu poblíž Seattlu. V počátcích zde pracovalo jen pár desítek zaměstnanců, ale v posledních měsících se tu úroveň aktivity značně zvýšila. SpaceX zde najímá spousty nových pracovníků a zároveň vyšlo najevo, že firma si bude satelity pro Starlink nejspíš navrhovat a vyrábět sama. Rozrůstající se divize se navíc teď v říjnu přesunula do nových prostor vzdálených zhruba 5 kilometrů od původní lokace. Znamená to, že firmě už byla původní budova malá, nebo snad že se už chystá výroba tisíců satelitů? Těžko říct, SpaceX se zatím nevyjadřuje, a důvodů k přestěhování může být spousta.

Půjčka

Teorii, že se ve SpaceX schyluje k zahájení výroby satelitů, nahrává další zpráva, podle které firma vyjednává o získání půjčky ve výši 500 milionů dolarů ve spolupráci s investiční bankou Goldman Sachs. Výše půjčky značí, že by jejím účelem mohlo být získání kapitálu pro nějaký větší projekt. Nabízí se tedy právě Starlink, ale také raketa BFR, u níž právě probíhá výroba prvního prototypu a také se rozjíždí stavba továrny v losangelském přístavu. SpaceX se však k situaci ohledně půjčky odmítlo vyjádřit.

Legislativa

Telekomunikační úřad FCC na konci března udělil SpaceX povolení k zahájení příprav na zprovoznění konstelace Starlink. Získání finální licence pro ostrý provoz je však podmíněno tím, že SpaceX musí do 6 let vynést alespoň polovinu satelitů plánované konstelace. To znamená, že firma potřebuje do roku 2024 vynést přes 2200 satelitů. SpaceX však usiluje o úpravu této podmínky, jelikož pro zprovoznění Starlinku prý firmě stačí jen 1600 satelitů. FCC bude 15. listopadu projednávat žádost SpaceX (PDF), kde kromě onoho zmírnění podmínky firma žádá také o udělení povolení provozovat sekundární konstelaci na velmi nízké oběžné dráze, která by čítala dalších 7500 satelitů a komunikovala by v pásmu V. Není však jasné, jak bude FCC vnímat tuto sekundární konstelaci ve vztahu k podmínce vynést polovinu všech satelitů do 6 let. Už vynesení 2200 satelitů bude velmi obtížné, ne-li nemožné, takže pokud FCC do finální konstelace i tu na velmi nízké oběžné dráze, SpaceX by muselo do roku 2024 vynést zhruba 6000 satelitů. Celá situace je však o dost složitější, protože se zároveň jedná o problematice vesmírného smetí a také sdílení vysílacích pásem s dalšími chystanými i existujícími konstelacemi. Budeme tedy muset počkat na to, jaká nová rozhodnutí, která budou mít dopad na Starlink, FCC v listopadu učiní.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře