Elon Musk v literatuře – novinka Liftoff pojednává o počátcích SpaceX a Musk píše vlastní knihu

Elon Musk nedávno prozradil, že pracuje na knize, která bude vyprávět příběh SpaceX a Tesly z jeho pohledu. V podstatě nic dalšího se o knize neví a v dohledné době určitě nevyjde, ale inspirovalo mě to k tomu, abych poukázal na další knihy o Muskovi a jeho firmách, které si můžete přečíst už dnes.

Liftoff

Nejnovějším dílem je kniha Liftoff: Elon Musk and the Desperate Early Days That Launched SpaceX, kterou napsal redaktor magazínu Ars Technica Eric Berger a vyšla zrovna tento týden. Knížka pojednává o začátcích SpaceX a útrapách firmy v dobách vývoje a prvních startů Falconu 1 na atolu Kwajalein v Pacifiku. Berger vyzpovídal Elona Muska a desítky dalších současných i bývalých zaměstnanců, kteří tehdy byli u toho, a knížka obsahuje řadu zajímavých historek. Některé události můžete znát například z našeho seriálu Kimbalův blog z Kwajaleinu nebo z tohoto článku Jirky Hadače, který mimochodem čerpal z informací právě od Erica Bergera. Knížku jsem ještě neměl čas přečíst, ale vím, že obsahuje spoustu nových historek a informací, které jinde nenajdete.

Titul můžete zakoupit například na Amazonu, avšak zatím je k dispozici pouze v angličtině. V rámci propagace knihy bylo v posledních týdnech vydáno také několik úryvků (první, druhý, třetí), které slouží jako dobrá ochutnávka obsahu knihy. Některé z nich bychom rádi někdy přeložili a vydali na ElonX v rámci seriálu Historky ze SpaceX. Pokud byste náhodou chtěli s překlady pomoci, určitě se nám ozvěte!

Vesmírní baroni a Rocket Billionaires

Další kniha se v češtině jmenuje Vesmírní baroni a jejím autorem je Christian Davenport. Kniha má podtitul Elon Musk, Jeff Bezos a tažení za osídlením vesmíru, takže má širší záběr než Liftoff a pojednává obecněji o několika podnikatelích, kteří založili firmy věnující se vesmírným letům. Jak napovídá podtitul, kniha se věnuje především Elonu Muskovi a Jeffu Bezosovi v kontextu jejich společností SpaceX a Blue Origin. Autor ale čerpá také z rozhovorů s Richardem Bransonem a dnes již zesnulým Paulem Allenem, kteří jsou v oboru známí díky svým firmám Virgin Galactic a Stratolaunch.

Vesmírní baroni byli v originále vydáni 20. března 2018 a z nějakého důvodu vyšla v ten samý den velmi podobná kniha s názvem Rocket Billionaires. Napsal ji Tim Fernholz, redaktor magazínu Quartz, a jak vyplývá z jejího podtitulu Elon Musk, Jeff Bezos, and the New Space Race, pojednává v podstatě o tom samém jako Vesmírní baroni. Nevím, jak je to možné, že v jeden den vyšly dvě různé knížky o tom samém, ale připomíná mi to situace, kdy v jednom roce šly do kin dva tematicky velmi podobné filmy (Mravenec Z / Život brouka, Armageddon / Drtivý dopad či Pád Bílého domu / Útok na Bílý dům).

Každopádně z těchto dvou knih jsem zatím četl jen Rocket Billionaires, takže je nemůžu porovnat, ale líbila se mi, i když jsem se jako fanoušek Elona Muska nedozvěděl moc nového. Kdybych si měl dnes vybrat znovu, asi bych zkusil spíše Vesmírné barony. Autor totiž pracuje jako redaktor deníku The Washington Post, který vlastní Jeff Bezos, tudíž bych očekával, že knížka bude mít lepší a exkluzivnější informace o Blue Originu, o kterém toho vím méně než o SpaceX. Kniha Rocket Billionaires navíc nevyšla v češtině, takže pokud to pro vás hraje roli, Vesmírní baroni jsou jasná volba.

Konstruktéři raketového věku

Kniha Konstruktéři raketového věku je čistě český počin od Karla Pacnera, novináře, spisovatele a popularizátora vědy. Titul z roku 2020 nahlíží do historie kosmonautiky „od Gagarina k Elonu Muskovi“ a zabývá se jak americkým, tak sovětským vesmírným programem a vzájemnému soupeření těchto mocností na poli dobývání vesmíru. Poslední kapitola pak pojednává právě o Elonu Muskovi a SpaceX. Knihu jsem nečetl, ale slyšel jsem na ni dobré ohlasy.

Biografie Elona Muska od Ashleeho Vance

Na konec jsem si nechal asi nejprofláklejší titul, který nejspíš většina z vás zná, ale to mu na kvalitě pranic neubírá. Zatím jedinou biografii Elona Muska má na svědomí Ashlee Vance, který v roce 2015 vydal dosud nejhlubší ohlédnutí za životem našeho oblíbeného podnikatele. Kniha se v češtině jmenuje Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti a rozhodně ji doporučuji všem, kdo se chtějí čtivou formou seznámit s osobou Elona Muska a jeho projekty.

Kniha mapuje Elonovu pouť od dětství v Jižní Africe přes podnikatelské začátky s jeho bratrem Kimbalem až do roku 2014, kdy se už Elon pomalu stával globální ikonou a jeho firmy Tesla a SpaceX už nebyly živořícími startupy na pokraji krachu. Podle této knihy má být mimochodem natočena hollywoodská filmová dramatizace. Od vydání knihy se ve světě Elona Muska hodně událo, tak nezbývá než doufat, že brzy vyjde nějaká nová biografie, aktualizovaná edice nebo rovnou plnohodnotné pokračování.

Zapomněl jsem na nějakou další dobrou knihu, která se věnuje Elonu Muskovi nebo některé z jeho firem? Dejte nám vědět v komentářích!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

4 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hadač

Napadly mě Vesmírné osudy, kde je jedna kapitola Elonovi věnována.

sirka

Dovolím si doporučit knihu, která se nezabývá Muskem. A to Dr. Space: The Life of Werner Von Braun o životě zmíněného. Krásný čtení o začátcích raket až po cestu na Měsíc a plány k Marsu. Hezky čtivě podaný.

Jiří Lacina

Ano máte pravdu , ta kniha je vynikající .

Martin Krčma

Kniha Liftoff je také dostupná jako ebook na google play. Jsem ve již čtvrtině knihy a je podle mně moc dobrá.