Elon Musk vlastní přes 9 % Twitteru a nyní firmě nabídl, že odkoupí i zbytek akcií a převezme kontrolu

Na začátku dubna vyšlo najevo, že Elon Musk koupil více než 9procentní podíl ve společnosti Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť. Následně bylo oznámeno, že se Musk stane členem představenstva firmy, ale z toho nakonec sešlo. Nějakou dobu nebylo jasné, co bude dál, ale nyní Elon Musk oficiálně nabídl Twitteru, že koupí 100 % všech akcií a firmu privatizuje. Jeho cílem je udělat z Twitteru lepší platformu pro demokracii a svobodu projevu.

Elon Musk je 8. nejsledovanější osobností na Twitteru a tuto sociální platformu používá už mnoho let jako primární komunikační kanál pro aktivity svých firem i sdílení vlastních názorů. Oproti tomu je Musk odpůrce společnosti Meta, která mimo jiné provozuje sociální sítě Facebook a Instagram. Elon Musk během března na svém profilu zveřejnil anketu ohledně toho, zda Twitter podle uživatelů dodržuje principy svobody projevu. Zároveň ve stejné době mluvil o důležitosti svobody slova pro demokracii a dokonce zmínil, že zvažuje vytvoření vlastní sociální sítě.

Infografika analyzující obsah tweetů Elona Muska (Autor: Visual Capitalist)

Tehdy ale ještě nebylo jasné, kam tohle všechno směřuje, jelikož nikdo nevěděl, že Musk začal 31. ledna tohoto roku nakupovat akcie Twitteru ve velkém. Veřejnost se to dozvěděla až 4. dubna z dokumentace Komise pro kontrolu cenných papírů, když Musk přiznal vlastnictví 9,2% podílu v Twitteru. Stal se tak největším individuálním akcionářem. Cena akcií společnosti následně stoupla o 25 %. Už den poté oznámil CEO Twitteru Parag Agrawal, že Elon Musk se stane členem představenstva společnosti. Musk tehdy napsal: „Těším se na spolupráci s Paragem a představenstvem Twitteru na provedení výrazných vylepšení v následujících měsících!“

11. dubna však Parag Agrawal oznámil, že Elon Musk se nakonec do představenstva Twitteru nepřidá. Důvod nebyl uveden, ale mezitím vyšlo najevo, že členství v představenstvu bylo podmíněno závazkem, že Musk nebude nikdy vlastnit více než 14,9 % firmy. Twitter se tím zřejmě chtěl chránit před násilným převzetím nebo přílišnému růstu vlivu Elona Muska na chod firmy.

Tím ale sága neskončila, protože 13. dubna Elon Musk poslal do Twitteru překvapivou nabídku. Nejbohatší člověk na světě navrhl, že odkoupí 100 % Twitteru a firmu tím privatizuje (stáhne ji z akciového trhu a udělá z ní soukromou společnost). Musk nabízí vykoupení všechny akcie za cenu 54,20 dolarů, což je podle něj o 38 % více než v době, kdy veřejnost ještě nevěděla o jeho 9procentním podílu ve firmě. Celková hodnota Twitteru by při Muskem nabídnuté ceně byla 43 miliard dolarů. Jmění Elona Muska je přitom odhadováno na 264 miliard dolarů (je však vázáno primárně v akciích Tesly). Vykoupení akcií si tedy Musk rozhodně může dovolit.

Čtyři nejbohatší lidě světa (Zdroj: Forbes)

Elon Musk v návrhu uvedl, že jde o finální nabídku a nemá zájem o podmínkách vyjednávat. Podle jeho slov má Twitter výjimečný potenciál být globální platformou pro svobodu projevu, avšak v současné podobě firma nedokáže tuto společensky důležitou roli naplnit. Twitter proto podle Muska musí být přetvořen v soukromou firmu, čím prý šéf SpaceX a Tesly odemkne potenciál této sociální sítě. Musk dále dodává, že pokud Twitter na jeho návrh nepřistoupí, Musk bude muset přehodnotit svou investici do této firmy. Jinými slovy, pokud se Twitter nenechá koupit, Musk odprodá svůj nemalý podíl ve firmě, což by pochopitelně mělo negativní vliv na cenu akcií.

Vývoj ceny akcií Twitteru v posledním měsíci. Velký skok 4. dubna způsobilo oznámení o podílu Elona Muska. (Zdroj: Google)

Elon Musk v posledních týdnech skrz své tweety naznačil některé z oblastí, na které by se nejspíš zaměřil, kdyby měl kontrolu nad Twitterem. Například mu vadí netransparentnost algoritmů, které na síti rozhodují o tom, které příspěvky se komu zobrazují a proč. Musk se navíc sám považuje za absolutního zastánce svobody slova, takže je možné, že by změnil, jak Twitter přistupuje k příspěvkům, které porušují pravidla, jsou nenávistné apod. Dále si už mnohokrát stěžoval na množství spamu a příspěvků od automatizovaných botů, které plevelí Twitter. Musk je také pro to, aby Twitter přidal možnost editace již zveřejněných příspěvků a souhlasí, že systém pro ověřování pravosti profilů potřebuje vylepšit.

Představenstvo Twitteru ve čtvrtek v 16:00 SELČ zasedlo, aby probralo návrh Elona Muska. Na 23:00 je v plánu celofiremní schůze, při které bude návrh prodiskutován se zaměstnanci. Stane se Twitter nakonec další firmou, kterou Elon Musk povede? V současnosti je Musk výkonným ředitelem Tesly a SpaceX, zakladatelem Boring Company a spoluzakladatelem Neuralinku. A není to málo, Antone Pavloviči? 🙂

Zdroje: CNBC, The Verge, Electrek


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře