Elonovinky #232: První kosmický turista Dennis Tito se znovu vydá do vesmíru, tentokrát obletí Měsíc ve Starship

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.

Megaraketa Starship ještě ani jednou neodstartovala na oběžnou dráhu, a přesto už SpaceX plánuje minimálně čtyři mise s lidskou posádkou. Aktuálně byla oznámena nová, která bude zahrnovat oblet kolem Měsíce se skupinkou platících turistů podobně jako mise dearMoon. Prvními dvěma členy posádky jsou americký podnikatel Dennis Tito a jeho manželka Akiko. Dennis Tito se před 20 lety stal prvním kosmickým turistou, takže toto pro něj bude už druhý let do vesmíru.

Předchozí epizody Elonovinek:

Starší epizody najdete zde.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)

Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pacholik

Za mě by bylo nejsnazší Starship poslat bez posadky na LEO, natankovat a pak k ní s lidma (přeci jich muže být až 7) vynést v Dragonu, spojit, obletět Měsíc (klidně i s tím dragonem, byla by to luxusní záloha, kdyby se cokoli se SS stalo) a z LEO zase dragonem “domů”. SS by byla ready na LEO na další výlet. Příjde mi to praktičtější (alespoň ze začátku). Teoreticky by SS mohla vozit dragona v nákladovém prostoru.

Martin B

Tedy víceméně něco co se plánuje pro přistání na Měsíci v rámci misí Artemis. Taky si myslím, že by to byla minimálně ze začátku nejpravděpodobnější cesta. Ale taky výrazně dražší.

PetrV

Znovupoužitelné falcony nejsou výrazně drahé. Ta technologie funguje. Přesto věřím, že SHS se stane brzy použitelná pro lidi.
Uvidíme.

Martin B

Ale dragony jsou docela drahé.

PetrV

Drahá je i SHS. Levná bude, pokud se povede spolehlivé zachytavání obou stupňů.
Zatím nevzletla.
Kolik stojí zatím vývoj a budování? 2 mld $?
Čas jsou peníze a osekané starlinky ver.2 létají na falconech.

Ivo Janáček

Ano, Dragony jsou drahé, konkurence není, takže není důvod, aby byly levné, prostě je tam zisk v řádech stovek procent reálných nákladů a je to tak v pořádku, financují se z toho jiné věci.

host

Tak mě napadá, kdy k takovému letu s posádkou vůbec dojde, když Elon říkal, že Starship musí nejdříve absolvovat stovky letů bez posádky. Kdyby Starship létala jednou týdně, tak na to bude potřeba x let.

Martin B

Tím byly nejspíše myšleny lety pro Nasa. U soukromých osob je to otázka míry rizika kterou budou zákazníci ochotni přijmout.
Ale pár let to určitě potrvá.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Martin B
host

Nemyslím, že byly míněny jenom lety pro NASA. Pokud si pamatuji tak mluvil obecně. Možná mezitím změnil názor, vzhledem k tomu, že si docela často protiřečí. Uvidíme.

Richard Dědič

Jsou nějaké odhady jak se tepelný štít Startship vyrovná s návratem druhou kosmickou rychlostí, když není vyzkoušená ani první kosmická, tj. návrat z LEO? I Apolo mělo ten štít o dost tlustší.

PetrV

Spíš věřím nerez oceli.
Vysoká teplota tání.
Uvidíme jak to dopadne.

DMX

“Spíš věřím nerez oceli.”

to ako vazne? pri navrate z orbity to tu ocel roztavi ako nic ak tam nebude tepelny stit

PetrV

Nevím, měli by to vyzkoušet. Nerez SHS je jiná nežli železo. Velikost SHS je zajimavá.
Rozprostre tepelné namahání. Samozřejmě křidélka ochránit musí.

host

Pokud ji to bude praskat po natankování nádrží jako ještě nedávno, tak myslím, že to bude zřejmě problém. Možná už to pořešili. Uvidíme.

Ivo Janáček

Ono jim něco (něco co prasknout nemělo), prasklo po natankování?

host

Ano, zpočátku jim ty destičky tepelné ochrany často praskaly.

PetrV

3 ze 4 crew misí SHS budou soukromé.
SpaceX umí.
Díky.

Atlas

A ktora je ta nesukromna? Pristatie na mesiaci?
Lebo ak ano to by som tam neratal. Start zo Zeme, ani pristatie na Zem neabsolvuju v SS.

Vydra20

To ano, ale i tak se jedná o misi s posádkou.

Stehno

Šmejděníčko šmejdění!