Elonovinky #233: SpaceX spustilo Starlink pro letadla, láká na vysokou rychlost a neomezená data

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém web ElonX spolupracuje s Živě a Mall.TV. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha projektech – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.

Satelitní internet Starlink od společnosti SpaceX používá už přes 700 tisíc zákazníků a nyní byla představena speciální verze služby pro letadla. Pasažéři některých aerolinek si tak již brzy budou moci během letu užívat připojení k Internetu, které je výrazně rychlejší než konkurenční satelitní služby a má další výhody.

Předchozí epizody Elonovinek:

Starší epizody najdete zde.


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Richmond

Určitú 3 bol Carlos Slimnajbohatší človek sveta, niečo s satelitnou TV. Musk má ale trocha inú kadenciu a mieri na internet. Žeby trilionár ? 🙂

lukas

Dobry den.
Je uz pre spacex starlink ziskovy?
Dakujem.

Invc

Ne. Nebyl by ani za normálního stavu a teď ještě mají zvýšené provozní náklady kvůli Ukrajině.

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem Invc
Honza1616

Dokud nebude vytvořena celá síť s desítkami tisíc satelitů tak to rentabilní asi nebude,
ale těžko říct,
třeba těsně před dokončením bude mít Starlink tolik zákazníků kteří budou generovat firmě zisk že to převýší náklady na vypouštění , ale v tuto chvíli to ziskové ještě není. :((

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem Honza1616
Jiří

Náklady na vypouštění už to pomalu převýší, ne?
750 tisíc zákazníků v mixu normálních a firemních (specializovaných) generuje podle mě tak 90 milionů dolarů měsíčně, což při průměrných 3 startech měsíčně by mohlo už teď pokrýt vynášení i výrobu satelitů nebo ne? Samozřejmě celkové náklady ještě chvíli budou o dost vyšší, ale já si myslím, že do roka (někde u 1,5 mil. zákazníků) již bude Starlink ziskový jako celek.

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem Jiří
Invc

Investice do stavby – náklady na stavbu satelitů a vypouštění, pozemní stanice – jsou jen malou částí nákladů.

Další obrovské náklady budou na (lokální) konektivitu, obsluhu sítě, customer service (a to jsou náklady, které s rostoucím počtem zákazníků porostou skoro lineárně)… do toho obsluha dluhu …

Ziskové to bude… ale rozhodně to nebude brzo. A rozhodně ne, dokud nebude ve větším rozsahu funkční mezisatelitní komunikace (globálně).

PetrV

Proto google je akcionář SpaceX. Starlink bez strejdy google data centra a konektivity by byl pro lidi nepoužitelný. Ziskovost neřeší. Důležité je, že je spokojená Armáda.
Navic starlink dokáže být gps.
https://www.pcmag.com/news/researchers-find-way-to-use-starlink-signals-as-alternative-to-gps
A take sledování počasí. Vlastně sledování všech spekter atd.. Záleží co na platformu ver.2 dáte
Psal o tom před 3 lety Casey H.
https://www.pcmag.com/news/researchers-find-way-to-use-starlink-signals-as-alternative-to-gps
https://caseyhandmer.wordpress.com/2019/11/02/starlink-is-a-very-big-deal/

Naposledy upraveno před 7 měsíci uživatelem PetrV
Ivo Janáček

Nevím, zda je vhodné uvádět, že dosavadní technologie nezvládaly videohovory, když to není pravda. Ověřeno v praxi již před mnoha lety v rámci neplaceného připojení.

Jiří

Ne, na mezikontinentálním letu jste neměl internet a už vůbec ne zdarma, neomezený nebo dokonce zvládající videohovory a to ani letos, to jsem si naprosto jistý.

PetrV

Mobilní sítě to nedávají. Velká rychlost. Kdo bude dělat videohovor z plného letadla? Zvuk stačí. V autobuse se lidi taky nevykecávají.
Spíš honí sítě a informace.

Jiří

Každý druhý v business třídě. Připojení vyjde leteckou společnost v nákladech až na $1000/den. Cena pro pasažéry bude podle mě okolo $20/hod. na osobu, rozhodně nic pro “autobusovou” sekci.

PetrV

Jsou lidi co to zaplatí.
Není to levné.

Richmond

30USD/h v economy ale 3-5mbps, nízkonákladovka.

Richmond

naposledy čo som sa zaujímal pri lete o pripojenie k internetu tak 30USD za hodinu pri rýchlosti 3-5mbps, ale nízkonákladovka