SpaceX díky spolupráci s T-Mobilem umožní přímé spojení mezi družicemi Starlink a běžnými mobily

Společnost SpaceX dnes nečekaně oznámila nové partnerství s americkým mobilním operátorem T-Mobile. Nová služba umožní přímou komunikaci mezi běžnými mobilními telefony a družicemi Starlink druhé generace. Díky tomu bude možné odesílat a přijímat textové zprávy i v těch nejodlehlejších oblastech, kde není žádný mobilní signál. Co všechno víme o chystané službě a nové generaci družic Starlink?

Satelitní konstelaci Starlink tvoří tisíce družic na oběžné dráze Země, které poskytují rychlé internetové připojení v oblastech, kde jinak není dobrý přístup k tradičním způsobům připojení. Spojení s družicí ale vyžaduje relativně velkou anténu a neblokovaný výhled na oblohu. Co kdyby však bylo možné se k družicím připojit přímo pomocí mobilního telefonu? Něco takového v pátek 26. srpna představily společnosti SpaceX a T-Mobile ve Starbase. Půjde však o službu s odlišným účelem, než jaký má současné internetové připojení přes Starlink.

Šéf SpaceX Elon Musk a ředitel společnosti T-Mobile Mike Sievert během prezentace ve Starbase (Foto: T-Mobile)

Mobilní operátor T-Mobile v rámci nového partnerství umožní SpaceX využívat část svého vysílacího mobilního pásma PCS (mělo by jít o frekvence 1910–1915 MHz a 1990–1995 MHz) pro přímou komunikaci mezi standardními mobilnimi telefony a družicemi Starlink. Půjde však o úplně jiný typ komunikace než v případě internetového připojení přes Starlink. Přenosová kapacita mobilní služby bude relativně nízká, takže bude určena primárně pro textovou komunikaci, která není náročná z hlediska množství přenášených dat. Konkrétně byly zmíněny SMS, MMS a různé chatové aplikace. Rozhodně tedy nepůjde o náhradu běžného mobilního, pevného nebo satelitního internetu.

Jde o specifickou službu, která umožní alespoň základní komunikaci i v místech, kde jinak není žádný mobilní signál. V současnosti je v těchto slepých místech možné komunikovat pouze pomocí satelitního internetu (ale ten vyžaduje velkou anténu a zdroj elektřiny) nebo pomocí speciálních satelitních telefonů, které však jsou relativně drahé. Chystaná služba od T-Mobilu a SpaceX bude fungovat v podstatě s libovolným běžným mobilním telefonem, který každý z nás nosí v kapse. Podle Elona Muska může taková služba zachránit spoustu životů. Stává se totiž, že se třeba někdo zraní na výletě v divočině nebo se člověk běžně pohybuje v oblastech bez mobilního signálu a v případě nouze nemá jak zavolat o pomoc. Zároveň by služba mohla sloužit jako záloha pro situace, kdy třeba hurikán nebo záplavy vyřadí z provozu pozemní infrastrukturu a připraví tak obyvatele v zasažené oblasti o možnost komunikace přes mobil či Internet. Tato nová služba by fungovala vždy, protože satelity na oběžné dráze z provozu jen tak něco nevyřadí.

Anténa pro připojení k satelitní síti Starlink (Foto: SpaceX)

Nová mobilní služba ale nebude k dispozici hned, jelikož pro její zprovoznění jsou potřeba družice se speciální anténou. Ta bude relativně velká (zhruba 25 metrů čtverečních), aby dokázala zachytit slaboučký signál z běžného mobilního telefonu na vzdálenost stovek kilometrů. Rozměrná anténa na družici však bude pokrývat velkou geografickou oblast a tato „buňka“ bude mít celkovou přenosovou kapacitu v řádu pár jednotek megabitů za sekundu, která se pak bude dělit mezi všechny zákazníky nacházející se v dané buňce. To je důvod, proč bude služba alespoň zpočátku omezena pouze na datově nenáročnou textovou komunikaci. Časem však může být kapacita navyšována, což by podle Elona Muska mohlo umožnit i provádění telefonátů nebo dokonce přenos videa.

Podle T-Mobilu je téměř 20 % území USA nepokryto mobilním signálem

Novým typem antény ale budou vybaveny až družice Starlink druhé generace, které má SpaceX začít vynášet příští rok. Betaverze nové služby od T-Mobilu pak má být spuštěna někdy koncem roku 2023. Výhodou je, že k počátečnímu zprovoznění není potřeba mnoho družic na oběžné dráze. Zprávy zasílané přes tuto novou službu lze řadit do fronty a odešlou se, až když bude nad uživatelem přelétat kompatibilní družice (třeba o půl hodiny později). Elon Musk ale uvedl, že spojení by mělo být možné, i když máte mobil v kapse nebo s ním jedete v autě. Šéf SpaceX dokonce uvedl, že služba bude k dispozici i pro majitele vozů Tesla, které jsou vybaveny mobilními SIM kartami pro neustálé připojení k Internetu. Řidič tak bude mít možnost textové komunikace, i když třeba uvízne s vybitou baterií někde uprostřed pouště, kde není standardní mobilní signál.

Mobilní Starlink by měl být k dispozici také v elektromobilech Tesla (Foto: Tesla)

T-Mobile prozatím neoznámil, jak se tato nová služba bude jmenovat, ani kolik bude stát, ale ředitel firmy Mike Sievert naznačil, že by služba mohla být zahrnuta zdarma v některých stávajících mobilních tarifech. Služba bude nejdříve k dispozici pouze v USA, jelikož zde T-Mobile vlastní práva na dané vysílací pásmo. SpaceX ale v rámci páteční prezentace apelovalo na další světové operátory, aby se do programu zapojili také. T-Mobile navrhuje, že když další operátoři umožní Starlinku komunikaci pomocí jimi vlastněných mobilních frekvencí, mohli by všichni operátoři spolupracovat v rámci vzájemného roamingu. Zákazníci by se pak mohli z mobilu připojit přes Starlink nejen ve vlastní zemi, ale také kdekoli na světě, kde místní operátor povolil SpaceX využití potřebného vysílacího pásma.

Zajímavostí je, že podobnou službu, jakou nyní představil T-Mobile ve spolupráci se SpaceX, plánují nabízet také další společnosti. Hlavními hráči na poli přímé komunikace mezi mobily a satelity jsou AST SpaceMobile a Lynk. Poněkud kuriózně si obě nechávají vynášet své družice pomocí raket SpaceX v rámci sdílených misí Transporter. Dále se šušká, že Apple brzy oznámí spolupráci se satelitní společností Globalstar a bude nabízet satelitní službu pro nouzovou textovou komunikaci na svých mobilních zařízeních. SpaceX a T-Mobile proto možná přišly se svým oznámením takhle náhle, aby předběhly Apple. Otázka však je, jak se k těmto službám postaví regulátoři a zda firmy nenarazí na nějaké překážky v rámci schvalovacího procesu.

Družice BlueWalker 3 je prototyp družice společnosti AST SpaceMobile pro přímou komunikaci s mobilními telefony. Proto je vybaven velkou rozkládací anténou. (Foto: Business Wire)

Jak již bylo zmíněno, nová mobilní služba vyžaduje družice Starlink druhé generace („V2“). Téměř 30 tisíc těchto družic bude tvořit novou konstelaci SpaceX, která bude nějakou dobu provozována společně s tou stávající (stávající uživatelské terminály jsou schopné komunikovat s oběma generacemi sítě). SpaceX už vyrobilo první prototypy družic Starlink V2, které dokonce byly v posledních měsících spatřeny ve Starbase.

Prototyp družice Starlink V2 ve Starbase (Foto: Kevin Randolph)

Družice Starlink typu V2 jsou výrazně větší, těžší a o řád výkonnější než ty stávající. Elon Musk už dříve prozradil, že družice druhé generace mají délku 7 metrů a hmotnost kolem 1250 kg. Oproti tomu současná varianta v1.5 má hmotnost jen kolem 300 kg a délku 2,4 metru. Družice V2 jsou primárně navrženy pro vynášení pomocí kosmické lodi Starship, avšak její vývoj pokračuje pomaleji, než by si Elon Musk přál. SpaceX si proto aktuálně začalo připravovat půdu pro potenciální alternativu a v žádosti pro telekomunikační úřad FCC zmínilo možnost vynášení družic Starlink druhé generace pomocí rakety Falcon 9. Standardní 7metrová verze družic určená pro Starship by se však nevešla do aerodynamického krytu Falconu, a tak SpaceX plánuje zmenšenou variantu „V2 mini“. Ta je podle dokumentace „technicky totožná“ jako verze pro Starship, ale má zmenšené rozměry. Že SpaceX zvažuje toto „dočasné řešení“, potvrdil také Elon Musk na páteční prezentaci s T-Mobilem.

SpaceX zřejmě chce začít vynášet družice Starlink druhé generace co nejdříve, jelikož by měly být profitabilnější než současná verze, avšak ještě mnoho měsíců bude trvat, než nová raketa Starship bude schopná častých a spolehlivých startů. Do té doby tedy SpaceX zřejmě hodlá vynášet Starlink V2 také pomocí osvědčeného Falconu 9, i když se tomu firma původně chtěla vyhnout a novou generaci vynášet výhradně pomocí ekonomičtější Starship.

Dodatečná anténa pro komunikaci s mobilními telefony ale nejspíš nebude jedinou novinkou na družicích Starlink druhé generace. SpaceX totiž už před rokem skoupilo společnost Swarm Technologies, která provozuje vlastní konstelaci pikosatelitů SpaceBEE využívaných pro Internet věcí (IoT). Služby Swarmu využívají například zemědělci nebo lesníci, kteří můžou rozmístit senzory či kamery v rozsáhlých oblastech bez běžného mobilního signálu a tato zařízení pak periodicky odesílají nasbíraná data přes obíhající družice. Příkladem je třeba síť senzorů v Amazonském pralese, která detekuje zvuk motorových pil a pomáhá tak bojovat proti nelegálnímu kácení stromů.

Družice SpaceBee jsou velmi malé a mají hmotnost pouhých 250 gramů (Zdroj: Swarm Technologies)

Tým Swarm nyní už skoro rok spolupracuje se SpaceX na vývoji Starlinku i dalších souvisejících technologií a služeb. A na konci července SpaceX požádalo telekomunikační úřad FCC o povolení provozovat mobilní-satelitní systém využívající 2GHz vysílací pásmo. Z dokumentace není úplně jasné, o jakou službu by vlastně šlo, ale z žádosti se zdá, že by mohlo jít o jakousi nástavbu existující IoT sítě společnosti Swarm. A i když to dokumentace přímo nezmiňuje, myslím, že je téměř jisté, že záměrem SpaceX je umístit vysílací zařízení pro síť Swarm na budoucí družice Starlink. To by znamenalo, že kromě laserových pojítek a standardních antén pro internetovou komunikaci v pásmech Ku a Ka by družice Starlink druhé generace mohly obsahovat také antény pro mobilní službu představenou T-Mobilem a navíc ještě vysílače pro Swarm. Díky těmto dodatečným zařízením bude každá družice Starlink schopná generovat větší zisk, než kdyby jen poskytovala internetové připojení. A představivosti se meze nekladou. Podobným způsobem může SpaceX na družice přidat třeba kameru pro snímkování Země nebo další zařízení, a to včetně takových pro špionážní či vojenské účely.

Záznam prezentace o spolupráci mezi SpaceX a T-Mobilem s řediteli obou firem:


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
JP77

Ta obrovská anténa bude asi hodně odrážet světlo od Slunce a bude vadit hlavně astronomům, nebo ne? Doufám že anténa na rozdíl od solárních panelů může být hodně černá a matná aby to astronomům nečmáralo ty bílé čáry na fotky a nevadilo jím to.

Jiří

A neřeší velkou (celou) část problému tvar antény (hyperbola)?

Roman Kratochvil

Mám to chápat tak, že signál z mobilu lze zachytit na oběžné dráze?!
Podle mě to je nesmysl….
Mobil má tak slabý signál, že tomu prostě nevěřím.

Jiří

Běžně s mobilem můžete komunikovat s BTS na vzdálenost až 20 km, teoretický maximální dosah je 35 km, takže družice ve vzdálenosti 400 km potřebuje prakticky jen 10x větší průměr antény než který vidíte na BTS. Žádná velká magie na rozdíl třeba zachycení signálu z 22 miliard km vzdáleného Voyageru a i přesto i taková kouzla lidstvo umí vymyslet.

Roman Kratochvil

OK
Děkuji

Elektrická žába

Jak je uvedeno v článku, uvažuje o tom i Apple u svých telefonů, Dokonce se jednu dobu šuškalo, že to spustí již u nastávajících iPhone 14.

Lukáš W.

Je to na sociálních sítí ElonX 😀

Stehno

Který nikdo nemá povinnost sledovat

Kamil

Do pěti let čekám normální mobil, se kterým půjde přes Starlink i telefonovat. Myslím, že tohle je první krok, který ukazuje, že to půjde

daevid

Technologicky tomu zrejme nič nebráni, je to otázka prenosovej kapacity (počet družic, veľkosť antény). Tá momentálne není dostatočná. Takže ano. Čas ukáže. A v podstate je jedno či sa telefonuje alebo rieši internet, všetko sú to len dáta pre business starlinku.

Roman Kratochvil

Podle mě to má technologické limity a nepůjde to.
Mobil je slabý vysílač, respektive, že se nejedná o normální mobil ale o něco takového:
http://www.gsmhistory.com/wp-content/uploads/2013/01/Orbital-option-3.jpg

daevid

U hovorov je dôležitá stabilita signálu, na to predpokladám narážate.
Možno s ďalšími generáciami mobilov sa dočkáme pokročilejších antén zabudovaných v mobilu, pre tento účel. Možno i voliteľného príslušenstva anténa v krytu, teleskopický bluetooth stylus..😅

Aufreedom

Možná to časem povede k tomu, že Musk vytvoří globálního mobilního operátora.

PetrV

Operátory oslovil. Uvidíme. Asi pro operátory jiná možnost není , nežli se přidat.
V Německu při loňských povodních v pohoří Eifell bts nefungovaly a varování před katastrofou lidem nepřišlo. Byla by to globálně velká pomoc.

daevid

Dávalo by to zmysel. K ďalším svojím produktom taktiež poskytujú pridružené služby (energetický operátor, virtuálna elektráreň pre powerwall užívateľov, poistenie automobilov Tesla, +rysujú sa ďalšie). Pasuje to aj tu u Starlinku.

PetrV

Ony ty přidružené služby generují kolikrát větší zisk nežli vlastní výroba. Např. havarijní pojištění elektromobilů je neskutečně drahé. V2G už Musk nedoporučuje. Ničí to baterii elektromobilu.
Starlink má přenos dat a baterii s fve základ každého satelitu. Co na něj navěsíš za aparát je jedno. Třeba bts na orbitě. Těch aplikací bude v budoucnu spousta.

Stehno

Pokud “SpaceX plánuje zmenšenou variantu „V2 mini“, která je podle dokumentace „technicky totožná“ jako verze pro Starship, ale má zmenšené rozměry,” proč ji nenavrhli a nevyrábí zmenšenou rovnou? Jestliže umí totéž, k výrobě padne méně materiálu a ještě se vejde do falconu.

Invc

Rozměry antén (a zřejmě i solárů) jsou dané > v menším balení se musí rozložit > více rozkládajících mechanismů > větší složitost > více bodů pro možnou poruchu (point of failure)…

Martin B

Tohle bude fungovat s každým obyčejným mobilem?

Hark

I vědecké úkoly – třeba podle Casey Handmer: udělat z nich radarový interferometr o velikosti planety 🙂

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Hark
PetrV

Zajimavý článek o starlinku od CH.
Starlink brutálně navýší kapacitu přenosu dat. Za rozumný peníz a plošně. Z roku 2019.
https://caseyhandmer.wordpress.com/2019/11/02/starlink-is-a-very-big-deal/

Igor Skrutek

👍