Elonovinky #82: Tesla pronajímá solární střešní panely

Elonovinky jsou pravidelným videopořadem, na kterém spolupracují weby ElonX a Živě/VTM. Každý týden informuje o podnikateli Elonu Muskovi a jeho mnoha firmách – především o SpaceX a Tesle, ale také o The Boring Company, Neuralinku nebo hyperloopu.

Tesla kromě elektromobilů vyvíjí a prodává také energetické produkty jako bateriová úložiště a solární střešní panely. Od koupi firmy SolarCity v roce 2016 však klesá její tržní podíl na poli instalací domácích solárních systémů. Tesla tak nyní přišla s novou službou, o kterou by mohl být velký zájem. Za měsíční poplatek si můžete nechat nainstalovat solární panely, což podle Elona Muska je ekvivalentem tiskárny na peníze. Smlouvu navíc lze kdykoli zrušit.

(V případě problémů s přehráváním videa zkuste navštívit původní článek na VTM)

Předchozí epizody Elonovinek:

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrK

Nevíte, co je pravdy na informaci ohledně problémů se solárními taškami na střechách budov řetězce Walmart (a snad i Amazon a dalších)? Údajně měl Walmart podat žalobu na SolarCity, kdy podle Walmartu špatná montáž způsobila dokonce několik požárů, a viní SolarCity z “totální neschopnosti”. Nemohu dohledat původní zdroj.

V_A

Hořelo v Amazonu i Walmartu, ale bylo to myslím klasické panely o Tesly.

PetrK

Díky, budu se těšit.

Pití

Asi jsem Alenka v říši divů… tiskárna na peníze… když je to takové terno, proč má soláry tak málo lidí. Já je mám a navrátnost (BEZ DOTACÍ) je rovná = životnosti. Nebude-li vyšší z důvodu nutnosti údržby. V Americe evidentně svití jiné slunce a generuje se nějaká jiná energie

Pravda je jiná je levnější než u nás… Například na Floridě má stát kWh kolem 12 centů tj. méně než 3 koruny.
http://www.statyusa.cz/srovnani/energetika/cena-elektriny-domacnosti/48

Toť k výhodnosti i návratnosti… Proč mi to připomíná výhodnost nákupu vozu Tesla 😉

TomK

Stačí poslouchat co vám tam říkají a nemusíte se tu ztrapňovat. Pronájem 3,8kW panelů stojí 50 USD, tedy 600 USD ročně. V prostředí ČR je to tedy cca podle aktuálního kurzu 13 až 15 tisíc, nyní něco přes 14. V našem prostředí se počítá z cca 980kWh ročně z každých 1kW instalovaných. Tedy z 3,8 je to 3724kWh a při průměrné ceně 4,34Kč za kWh to dělá 16162 kč, tedy o cca 2000 ročně více, tedy výdělku. Nejsou to taková čísla jako jsou ve videu, ale také se musí počítat, že třeba na jihu USA, kde se zákazníky Tesly dá počítat nejvíce to vyrobí o kus více energie. Taková Kalifornie, Florida, Texas apod. Tedy pokud by cena za pronájem měsíčně v ČR byla cca 1300 a nižší, už to bude na nule či vydělávat. Jistěže každá konkrétní instalace má svá specifika.

Pití

Ano, neztrapňuj se…

Tesla za 3,8kW účtuje 10773 $… když si jí budete chtít koupit. To je na české 253 tisíc… říkáte, že na tom vyděláte 16 tis/ročně… Takže návratnost investice pro toho kdo si to koupi je 15 let… A o tom tu přesně mluvím…

Pokud půjdete do pronájmu, tak Tesla na tom prostě vydělat nemůže… Tím pádem nemůže vydělat ani zákazník, jinak by Tesla totiž musela skončit v bankrotu. Takže tam bude za ty leta spousta dalších změn a poplatků, tak aby zákazník zaplatil více…

Nehledě na to, že invertory případné baterie či řídící prvky 15 let nevydrží…
navíc zřejmě budou nutné revize… bude nutná pojistka, kde i samotná pojistka na barák řádově poskočí… pak je tu aspekt, že hasiči mají právo odmítnout hasit dům z důvodu, že zařízení je neustále pod prodoudem a uhasit nelze… v té souvislosti pojištovna může odmítnout vyplatit případné plnění, protože jste si jako majitel této věci byl vědom.

Trololo

Hore pisete, ze mate na solaroch navratnost = zivotnost. Kedze ju robia vo forme stresnej krytiny, tak predpokladam, ze ju konstruovali s dlhsou planovanou zivotnostou. Okrem toho Vas priklad sa neda aplikovat na tento pripad. Ak by Vam tie solarne panely prenajal ich vyrobca a zaroven tam nebol aspon jeden (pravdepodobne viac) medziclankou, tak by to tak fungovat mohlo. V zasade by to mohol byt poplatok, za prenajom vasej strechy. Zaroven netreba riesit baterie ako pisete hore, uz davno napr. ZSE ponuka virtualnu bateriu (to staci aby bolo vyriesene legislativne).

Jan Tichavský

To je ale tvůj problém že sis koupil drahý panely, zřejmě taky s drahou instalací. Dnes lze pořídit systém který se zaplatí během pár let, ideálně když si to člověk udělá sám, protože u nás si stále firmy účtujou nehorázný peníze, tedy extra marže nad cenu materiálu a běžnou cenu práce. Asi spolíhaj na to že se to lidem stále vyplatí díky dotacím, takže defakto vysávaj ty dotace.