Falcon Heavy už získal první armádní zakázku

Před pár týdny jste si na ElonX mohli přečíst článek o tom, že nejsilnější raketa současnosti Falcon Heavy má jen dvě potvrzené mise a její další budoucnost je nejistá. V článku jsem vysvětlil, že SpaceX pro Falcon Heavy využití určitě najde, i kdyby to měly být jen mise, které je schopen obsloužit i menší Falcon 9, ale za cenu nemožnosti přistání prvního stupně. Nyní však Falcon Heavy získal velmi významného zákazníka – americkou armádu.

Start prvního Falconu Heavy (Foto: SpaceX)

Falcon Heavy, nejsilnější raketa současnosti skládající se v podstatě ze tří Falconů 9, má zatím za sebou jen jeden testovací start, který proběhl v únoru 2018. Tato demonstrační mise, při které byl do vesmíru vynesen elektromobil Tesla Roadster, však americkému letectvu překvapivě stačil k tomu, aby tuto novou raketu certifikovalo pro mise se svými náklady. A aby toho nebylo málo, SpaceX rovnou vyhrálo svou první zakázku, přičemž porazilo konkurenční společnost ULA, která si v kategorii armádních zakázek už několik let užívala monopol. Jejich rakety Atlas V a Delta IV jsou sice spolehlivé a osvědčené, ale zato jsou o dost dražší než Falcony od SpaceX.

SpaceX tedy vyhrálo výběrové řízení a v roce 2020 vynese satelit ASFPC-52 pomocí rakety Falcon Heavy, přičemž letectvo start vyjde na “pouhých” 130 milionů dolarů. Pro srovnání, to je zhruba dvakrát až třikrát levnější než Delta IV Heavy. Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell se k získání zakázky vyjádřila následovně:

SpaceX je poctěno tím, že si letectvo vybralo Falcon Heavy pro misi AFSPC-52. Jménem všech našich zaměstnanců bych chtěla poděkovat letectvu za certifikaci Falconu Heavy, udělení této kriticky důležité mise a vyjádření důvěry v naši společnost. SpaceX těší, že může nadále nabízet spolehlivé a levné starty pro vesmírné mise důležité pro národní bezpečnost.

AFSPC-52 je zatím třetí misí Falconu Heavy pro platícího zákazníka, o které víme. Předcházet jí budou minimálně mise STP-2 (listopad 2018) a Arabsat 6A (přelom 2018/2019). Nedivil bych se však, kdybychom se v následujících měsících dozvěděli o dalších. Ostatně, šéf SpaceX Elon Musk plánuje kolem čtyř startů Falconu Heavy ročně.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hadač

Tomu říkám aktuální zpravodajství, na spoustě zahraničních serverů svítí tato zpráva 6-10 hodin, a tady je taky, supr.
Jinak krásný, nic neříkající název mise. Pro zajímavost AFSPC-5 ukazuje fotky X-37B, AFSPC-8 mluví o navigačním satelitu, takže koukám, je to něco jako Kosmos či USA 😀 prostě tajnůstkaříme. Shrnu-li to, může to být cokoliv 😀

Martin

jop 🙂 tiež som sa potešil že ElonX nesklamal a ponúka horúce správy priamo z pece :3