Finální přípravy na misi CRS-10

Kompletně integrovaný Falcon 9 i s Dragonem poprvé na rampě LC39-A (Foto: Trevor Mahlmann)

Už tuto sobotu se snad dočkáme několikrát odloženého startu mise CRS-10. Pro NASA to bude první zásobovací mise ISS roku 2017 a pro SpaceX první start z rampy LC-39A. Tuto rampu SpaceX pronajímá od roku 2014 a teprve v poslední dnech na ní byly dokončeny úpravy umožňující starty Falconu 9 v1.2 a Falconu Heavy. V neděli 12. února zde proběhl úspěšný statický zážeh, což potvrdilo celkovou připravenost nové rampy.

Následně byla raketa odvezena zpět do integračního hangáru, kde k ní byla připojena kosmická loď Dragon. Během čtvrtka byl Falcon i s Dragonem vyvezen na rampu a začaly přípravy na ostrý start. Přípravy můžete sledovat živě na streamu od Spaceflight Now.

Speciální zařízení pro nakládání Dragonu

Většina nákladu už je sbalena uvnitř Dragonu, ale některé položky musí podle Spaceflight Now počkat až do pátku. Jedná se například o živé myši či náklad, který vyžaduje chlazení až do poslední chvíle apod. NASA k tomu používá speciální nakládací zařízení, které můžete vidět na obrázku vedle.

AKTUALIZACE: Falcon byl vztyčen už ve čtvrtek kolem 23:00, takže je možné, že Spaceflight Now mělo mylné informace a všechen náklad byl naložen do Dragonu už dříve.

2. AKTUALIZACE: Tak ne, čtvrteční vztyčení je opravdu jen zkouška. Raketa bude opět položena a během pátku budou do Dragonu naloženy myší astronauti a další citlivý náklad. (zdroj)

V pátek a v sobotu také proběhne několik doprovodných tiskových konferencí pořádaných agenturou NASA. Všechny tyto konference je možné sledovat zdarma na NASA TV (časy jsou SEČ).

  • Ve 14:30 proběhne konference probírající vědecký náklad a experimenty, které Dragon ponese.
  • Ve 21:00 proběhne brífink o rampě LC-39A, na kterém bude SpaceX zastupovat ředitelka společnosti Gwynne Shotwell.
  • O půlnoci z pátku na sobotu (přesunuto ze 17:30) bude uspořádána předletová konference o misi CRS-10. Za SpaceX se zúčastní Jessica Jensen, která má na starosti management misí s Dragonem.
  • V případě sobotního startu pak v sobotu v 18:00 proběhne další konference, která shrne průběh mise CRS-10.
  • O dva dny později (v pondělí) pak můžete živě sledovat přílet Dragonu k ISS a jeho zachycení (13:30) a následně další manipulaci a vykládání (17:30).

Zatím všechny přípravy probíhají podle plánu, takže největším otazníkem je momentálně počasí. Čtvrteční předpověď (anglicky) odhaduje 40% šanci na nepříznivé počasí v sobotu a 30% šanci v neděli, což je záložní datum. Hlavní obavou je déšť a mraky typu cumulus. Počasí na Floridě je však velice proměnlivé, takže nikdy není nic moc jisté. Navíc třeba minulá mise Iridium-1 bez problému odstartovala, i když byla předpověď ještě ten den značně nepříznivá. Držme tedy palce, ať SpaceX přeje počasí a raketa v sobotu bez potíží odstartuje! Dočkali bychom se tak možná i prvního přistání na pevnině za denního světla.

Všechny informace, videa a odkazy budu postupně doplňovat na zdejší profil mise CRS-10.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře