Jak probíhal návrat posledního klasického Dragonu z ISS? Prohlédněte si ohořelou loď pěkně zblízka

Nákladní kosmická loď Dragon společnosti SpaceX se 7. dubna vrátila ze své třetí a poslední mise na Mezinárodní vesmírnou stanici. Zároveň se jednalo o úplně poslední misi Dragonu první generace, neboť všechny budoucí starty už budou využívat novější typ lodi. O desetileté službě spolehlivé kosmické lodi Dragon jsme psali před pár dny, a tak se tentokrát zaměříme jen na aktuální misi CRS-20. Především se pomocí fotek a videí podíváme, jak probíhal návrat posledního Dragonu z ISS, jeho přistání v moři a následný převoz do přístavu.

Mise CRS-20 odstartovala 7. března 2020 a o dva dny později loď Dragon s číslem C112.3 dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Zde jej zachytila robotická paže Canadarm2 ovládaná týmem astronautů na palubě ISS ve složení Jessica Meir a Andrew Morgan. Loď poté byla pomocí paže připojena k modulu Harmony. Pro tento konkrétní Dragon to byla již třetí návštěva stanice.

Loď pak na ISS strávila přibližně 4 týdny, během kterých z ní byl vybalen náklad (včetně platformy Bartolomeo umístěné v trunku) a poté následovalo její naplnění nákladem určeným k návratu zpět na Zemi. Dne 7. dubna kolem 15:00 SELČ pak proběhlo odpojení Dragonu od ISS a jeho odlet. O pár hodin později byla provedena deorbitace pomocí motorů Draco následovaná žhavým průletem atmosférou a nakonec přistáním ve vlnách Tichého oceánu na trojici padáků.

Videa z příletu a odletu Dragonu k ISS během mise CRS-20:

Přistání Dragonu proběhlo v Tichém oceánu dne 7. dubna kolem 20:50 SELČ ve vzdálenosti asi 815 km jižně od Los Angeles, kde na něj čekala loď NRC Quest. Dragon byl poté vytažen na palubu pomocí jeřábu na palubu lodi. Zajímavostí je, že záchranný tým se vždy snaží kromě Dragonu vylovit také jeho padáky. Avšak v případě těch dvou výtažných je to velmi obtížné, protože jsou odhazovány ve velké výšce, takže přistávají daleko od Dragonu, a navíc se velice rychle potopí. SpaceX však chce v budoucnu zavést systém, který by umožnil i vylovení výtažných padáků.

Vylovený Dragon byl poté přepraven do přístavu Port of Los Angeles, kam loď NRC Quest dorazila 9. dubna kolem 20:00 SELČ, tedy zhruba dva dny po přistání. Zde byl Dragon přesunut na souš, kde z něj NASA vyloží náklad, a poté bude loď odvezena k dalšímu zpracování a uskladnění. SpaceX má několik různých exemplářů Dragonů, ale zatím není jasné, co s nimi bude provedeno. Některé z nich by však prý mohly být věnovány do muzeí, nebo si je společnost někde vystaví.

Otázkou zůstává, co se bude nyní dít s lodí NRC Quest, kterou SpaceX využívá od roku 2015. Kromě přistání Dragonů loď v minulosti také doprovázela plovoucí plošinu Just Read the Instructions při přistáních Falconů během misí, které startovaly z kalifornské rampy SLC-4E. Jenže plošina JRTI se loni přesunula na Floridu a starty z Kalifornie momentálně v podstatě neprobíhají.

Stupeň B1041 na palubě JRTI při cestě zpět do přístavu v doprovodu lodi NRC Quest během mise Iridium-3 (Foto: Sam Sun / NASA Spaceflight)

A pro Dragony už NRC Quest také nebude potřeba. Budoucí mise s novějšími kosmickými loděmi Cargo Dragon 2 a Crew Dragon už totiž budou přistávat v Atlantiku, kde je bude obsluhovat floridská námořní flotila z přístavu Port Canaveral. Aktuální mise CRS-20 tedy pro loď NRC Quest možná byla tou úplně poslední ve službách SpaceX.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře