Jak začala rivalita mezi SpaceX a společností OneWeb?

Greg Wyler (Foto: Sat Shaper)

V dějinách kosmonautiky známe mnoho případů rivality. Možno kupříkladu zmínit Sovětský svaz a USA a jejich závody o to, kdo dříve přistane na povrchu Měsíce. I SpaceX má samozřejmě řadu konkurentů (ULA či Blue Origin). A konkurence SpaceX nenarůstá jen v oblasti nosných raket, ale i v případě satelitní konstelace Starlink, kde je nejviditelnějším rivalem společnost OneWeb. Tyto dvě firmy se nemají zrovna v lásce, ale pro pochopení, proč tomu tak je, se musíme vrátit do minulosti.

Na začátek si musíme v krátkosti představit Grega Wylera. Ten v roce 2007 založil společnost O3b, která v následujících letech vybudovala a dokončila satelitní konstelaci, jež poskytuje hlasové a datové služby a také zajišťuje internetové připojení pro část pozemské populace. Nemá však celoplanetární pokrytí.

Wyler o několik let později založil společnost WorldVu Satellites, kterou dnes známe jako OneWeb. Její plány už byly smělejší, plánovala globální pokrytí zemského povrchu satelitní sítí. Firma WorldVu měla v září 2014 celkem 30 zaměstnanců. V té době také Greg Wyler úzce spolupracoval s Elonem Muskem a společně se věnovali zkoumání možností satelitního internetu. Dokonce byl v té době ve hře návrh, že by SpaceX investovalo do WorldVu, ale nikdy nedošel naplnění. Až do konce spolupráce obou mužů neexistovalo žádné formální partnerství či dohoda, například ohledně vynášení satelitů prostřednictvím raket Falcon 9. Server SpaceNews si později vysvětloval zájem Elona Muska o firmu WorldVu tím, že pro SpaceX by to byla příležitost proniknout do oboru výroby satelitů, kde sice marže nejsou vysoké, ale jsou vyšší než v případě výroby raket. Na druhé straně, pro Grega Wylera představoval Elon Musk způsob, jak se snáz dostat ke kapitálu.

V listopadu 2014 pak vyšla informace, že Greg Wyler a SpaceX zvažují výstavbu továrny na výrobu velkého množství levných satelitů. Společnost WorldVu také vypsala tendr na výrobu 640 satelitů s hmotností 125 kg. Vypadalo to tedy, že mezi dvěma firmami panuje naprostá shoda a dokonalá spolupráce, ale opak byl pravdou, jak ukázaly následující měsíce.

Konstelaci společnosti OneWeb má tvořit 650 satelitů ve výšce 1200 km (Zdroj: OneWeb)

13. ledna 2015 Elon Musk oznámil svůj plán postavit v Redmondu (poblíž Seattlu ve státě Washington) vývojové středisko pro výrobu satelitů. Jeho cíl byl prostý, způsobit v satelitním průmyslu stejnou revoluci, kterou se mu podařilo uskutečnit v oblasti vynášení nákladů na oběžnou dráhu. Pro začátek plánoval najmout přibližně 60 inženýrů a postupem času se měl počet zaměstnanců zvyšovat.

Elon Musk v Seattlu v roce 2015 během představení plánů na vytvoření internetové konstelace (Foto: GeekWire)

O necelých 48 hodin později, 15. ledna 2015, oznámila společnost OneWeb (bývalý WorldVu), že si zajistila financování svého satelitního projektu od Virgin Group Richarda Bransona a společnosti Qualcomm Inc. SpaceX však v tomto plánu nefigurovalo jako investor či partner. Dle Grega Wylera je jen náhoda, že s prohlášením o založení továrny vystoupilo SpaceX o dva dny dříve.

Že se nejednalo tak úplně o náhodu, ukázal už následující den, kdy v Seattlu vystoupil Elon Musk a představil svou vlastní satelitní konstelaci dnes známou jako Starlink, která se měla dle tehdejších plánů skládat z přibližně 4000 satelitů. Z toho všeho je evidentní, že Wyler s Muskem se nedokázali dohodnout na spolupráci a místo toho se každý z nich vydal vlastní cestou, ale důvod náhlého rozchodu je nemožné zpětně zjistit, lepší proto bude se vyhnout spekulacím. Zajímavé také je, že Musk i Wyler mají vztah ke společnosti Google, která byla jedním z investorů v O3b a v roce 2015 investovala miliardu do SpaceX, přičemž se má za to, že hlavním důvodem byl právě projekt Starlink.

Poskočme teď ale o pár let dopředu. Nedávno u nás vyšel článek, který ukazoval, že vztahy mezi SpaceX a OneWebem se nezlepšily a že pokud někdo rád vznáší stížnosti proti parametrům konstelace Starlink, je to společnost OneWeb. 4. dubna 2019 pak vyšla zpráva, že vlastní satelitní konstelaci plánuje vytvořit i firma Amazon Jeffa Bezose, který zároveň vlastní společnost Blue Origin. Konstelace se má skládat z více než 3000 satelitů a dostala jméno Projekt Kuiper. Tři dny poté se objevila informace, že tým Amazonu najímá pracovníky, které loni Elon Musk vyhodil z divize SpaceX pracující na Starlinku. Toto možná byla poslední kapka pro Elona Muska, který jak známo není zrovna trpělivý a klidný člověk.

Bývalá budova SpaceX v Redmondu poblíž Seattlu, kde probíhal vývoj satelitů pro Starlink (Foto: GeekWire)

10. dubna 2019 proto na Twitteru v reakci na článek o Projektu Kuiper označil Jeffa Bezose se slovy „opičíš se“. To se nelíbilo Gregu Wylerovi, který Elonu Muskovi odpověděl: „To jako vážně?“ Následně zveřejnil již zmíněný dokument z roku 2014, ve kterém byly předběžné podmínky investice SpaceX do společnosti WorldVu. Chtěl tím říct, že Musk nemůže Bezosovi vyčítat nějaké opičení, jelikož Musk nápad na satelitní konstelaci okopíroval od Wylera.

Nevraživost mezi Muskem a Wylerem tedy stále žije a jejich rivalita se asi bude jen zhoršovat, jelikož OneWeb i SpaceX tento rok začínají vynášet první satelity pro své konstelace, které si budou vzájemně konkurovat. Dokážou si obě firmy najít své místečko na trhu, nebo přežije jen ta nejsilnější? To ukáže až čas, nicméně je zajímavé, že do arény satelitních konstelací vstupuje i Jeff Bezos, jehož firma Blue Origin má se SpaceX také dlouhou historii rivality, sporů a pošťuchování na Twitteru. Ale o tom možná zase někdy jindy…

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

48 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře