K Marsu se v roce 2020 možná vydají rovnou dva Red Dragony

AKTUALIZACE (19. 7.): Na základě toho, co Elon Musk řekl na konferenci ISS R&D, to vypadá, že projekt Red Dragon byl uložen k ledu. Důvody zrušení hezky rozebral Everyday Astronaut ve videu, které jsem pro vás přeložil.


SpaceX už delší dobu plánuje ve spolupráci s NASA vyslat k Marsu tzv. Red Dragon, což je modifikovaná varianta lodi Crew Dragon schopná přistání na povrchu Rudé planety. Jim Green z NASA se nyní nechal slyšet, že SpaceX možná v roce 2020 vyšle rovnou dva Red Dragony najednou s několikatýdenním odstupem.

Red Dragon je modifikovaná varianta kosmické lodi Crew Dragon, se kterou SpaceX chce přistát na povrchu Marsu pomocí motorů SuperDraco. Tyto lety budou provedeny ve spolupráci s agenturou NASA, která SpaceX mimo jiné umožní použít komunikační systém Deep Space Network. NASA by výměnou za pomoc ráda na Red Dragon umístila nějaké vlastní vědecké experimenty. SpaceX však plánuje vézt také vlastní náklad a případně i náklad dalších zájemců, kterých je prý spousta. Loď bude vyslána k Rudé planetě pomocí rakety Falcon Heavy. V případě úspěchu by se jednalo o nejtěžší náklad dopravený na povrch Marsu (dosavadním rekordmanem je vozítko Curiosity). První Red Dragon byl původně plánován už na rok 2018, ale letos v únoru SpaceX misi odložilo na rok 2020, aby se mohlo soustředit na urgentnější projekty.

V těchto dnech probíhá konference “The Humans to Mars Summit” a jednoho diskuzního panelu se účastnil také Jim Green, což je ředitel divize pro planetární vědu v NASA, a ten prohlásil, že SpaceX zvažuje v roce 2020 vyslat k Marsu rovnou dva Red Dragony. Vzhledem k nebeské mechanice se naskýtá ideální příležitost pro cesty na Mars zhruba jednou za dva roky a toto optimální okno trvá několik týdnů až měsíců (liší se rok od roku a taky závisí na parametrech lodi a nosné rakety). Podle Jima Greena SpaceX možná vyšle jeden Dragon na začátku tohoto okna (tedy zhruba v červenci 2020) a druhý Dragon ke konci tohoto okna (někdy koncem léta téhož roku).

Infografika znázorňující předpokládaný průběh mise Red Dragon (Autor: ZLSA Design)

Vyslání dvou lodí místo jedné má několik výhod. Pokud třeba přistání prvního Dragonu z nějakého důvodu nevyjde, SpaceX bude mít několik týdnů na úpravu přistávacích algoritmů druhého Dragonu, který bude teprve na cestě k Marsu (cesta trvá několik měsíců). Stejně tak v případě selhání jedné z lodí v důsledku hardwarové závady bude šance, že druhý Dragon neselže (nebo selže jiným způsobem). A i v případě, že se nakonec nepodaří přistát ani jednomu Dragonu – což rozhodně není vyloučené – inženýři ze SpaceX budou mít k dispozici dvakrát více dat, která budou moci analyzovat, zjistit příčiny selhání a následně zajistit, aby k těmto problémům při budoucích misích už znovu nedošlo.

Zdroj informací:

Petr MelechinMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Marek

Možná mi to nemyslí, ale pokud se v dragonu pošlou na mars nějaké vědecké experimenty, jak se tam použijí? sami se nevyloží, kdyby tam byla třeba vrtná souprava, o které se občas spekuluje pod nějakými články, jak bude vrtat, když bude uvnitř dragonu? nebo když tam budou nějaké přístroje na měření čehokoliv, tak si dovedu představit, že se otevře poklop a asi by to nějak šlo, ale s tím vrtáním například, si to nedovedu představit jak by to probíhalo, kdyby se podařilo přistát. máte o tom nějaké info, nebo nějaký nápad jak by se to realizovalo?
díky za odpověď a skvělý web 🙂

Marek

ještě chci dodat, že naprosto chápu,že kdyby přistál jen jeden dragon, že to bude obrovský úspěch, ale když už přistane, tak by mě právě zajímalo praktické využití toho nákladu co v něm bude 🙂

kopapaka

Tak v tom bych problém neviděl. Dragon má dost velké dveře a umístit do nich nějaký manipulátor nebude problém…

Marek

jakože by tam bylo nějaký např. “robotický rameno”, který by to vyskládalo ven?

kopapaka

Třeba. Těch variant je spousta a nejrůznější manipulátory NASA dlouhodobě testuje.

JosifCS

Jak je to vlastně s nosností Falconu Heavy? Je možné přistání prvních stupňů i při letu k Marsu?

pbpitko

Myslím, že bočné stupne bude možné zachrániť a SpaceX sa to určite aj pokúsi.
Primárny stupeň nie a ani sa o to nepokúsia. Ale uvidíme !? O 2 roky bude štart (dúfam) a najmenej 1/2 roka cesta k Marsu,
pb

Tom

A bočné budú musieť pristáť na asds?

Kamil

Je pravděpodobné nebo nepravděpodobné, že by selhali oba Dragony?

Harry

Myslím, že není důležíté řešit, jestli je to pravděpodobné nebo ne. Hlavní je aby pokryli co nejvíce možných scénářů a vytahali k tomu data pro porovnání, což se jedním Dragonem dělá blbě. Pokud selžou oba nějakou závažnou chybou, je dobře, že na to přijdou dřív, než do toho posadí člověka.

HnD

Teoreticky by mohl oba Red Dragony vynést stejný Falcon Heavy (tedy stejné první stupně)