Proč SpaceX zrušilo motorické přistání Dragonu?

Takhle by vypadal Red Dragon při přistání na Marsu. (Zdroj: SpaceX)

Nejspíš jste zaznamenali, že SpaceX se před časem rozhodlo upustit od konceptu motorického přistání lodi Dragon 2, čímž zároveň došlo ke zrušení projektu Red Dragon. Motory SuperDraco, které měly tato přistání umožnit, nakonec budou instalovány pouze na variantě lodi Crew Dragon určené pro lety s posádkou, kde však budou sloužit pouze pro potřeby únikového systému. Až se tedy loď Crew Dragon někdy příští rok poprvé vrátí z oběžné dráhy, bude přistávat klasicky na padácích.

Od doby, kdy Elon Musk zrušení motorických přistání oznámil, se fanoušci vášnivě dohadují o tom, co vlastně bylo tím opravdovým důvodem zrušení této dlouho očekávané funkcionality Dragonu. Bylo to kvůli raketě BFR, která má Dragon brzy nahradit? Nebo kvůli obtížnosti integrace přistávacích nožiček do tepelného štítu? Nemá v tom prsty NASA? Pravda je jako vždy někde mezi a nelze snadno ukázat na jeden hlavní důvod.

Vše hezky shrnul a vysvětlil Everyday Astronaut (vlastním jménem Tim Dodd), který na YouTube zveřejnil informativní a poutavé video o problematice motorického přistání nového Dragonu. K videu jsem vytvořil české titulky, aby si jej užili i neangličtináři.

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který jinak pracuje v oboru lokalizace her a ElonX věnuje až nezdravě velkou část svého volného času. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonXMohlo by se vám líbit...

7
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Kopito
Host
Kopito

Zrovna zrušení dragonfly mi bylo hodně líto. Zatím snad nic z reálných plánů se mu nepřiblížilo.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Souhlasím.

David Reno
Host
David Reno

Docela by mne zajímalo to video, kde porovnává vývoj raketoplánu a F9.

Vojta
Host
Vojta

Na jiné stránce jsem našel pěkné 10ti minutové video s českými titulky, ve kterém se popisuje ekonomické myšlení Elona Muska ve firmách SpaceX a Tesla. Myslím, že video je dost povedené:
https://videacesky.cz/video/wendover-productions-elon-musk-a-ekonomika-jeho-firem