Kácení lesa kvůli stavbě továrny Tesla Giga Berlin se po krátkém pozastavení opět rozjelo

Nedávno jsme v článku o novinkách ohledně továren Tesly informovali, že je automobilka připravená začít s kácením lesa, místo kterého bude postavena továrna Giga Berlin a že jediné, co chybí, je povolení od úřadů. Tomu se Tesle dostalo pár dní po vydání článku a automobilka neváhala a ihned se pustila do odlesňování plochy potřebné pro stavbu. O udělení povolení informoval Jörg Steinbach, ministr ekonomiky, práce a energie v braniborské vládě, a zároveň se podělil o fotografii ze zahájení kácení lesa. Tesla zřejmě hodlá nasadit podobné pracovní tempo jako v případě stavby čínské Giga Shanghai, jelikož kácení probíhalo 24 hodin denně a z fotek po dvou dnech práce je vidět slušná rychlost odlesňování potřebné plochy.

Kácení stromů však bylo následně pozastaveno kvůli stížnosti ekologických organizací Grünen Liga Brandenburg a Landschaftspflege und Artenschutz in Bayern. Nyní však soud stížnost zamítl a projekt tak může pokračovat. Nutno dodat, že kácený les není přírodní, nýbrž jde o stromy vysázené jako zdroj materiálu pro výrobu kartonu. V lese se nacházelo několik druhů chráněných zvířat, ale ta byla před kácením přesunuta jinam. Tesla navíc vysází třikrát tolik stromů, kolik pokácí, a momentálně se finalizuje výběr vhodných lokalit pro jejich sadbu.

Mapka projektu Giga Berlin. Červeně je znázorněna oblast, kde je potřeba vykácet les. (Zdroj: Electrek)

Tesla však stále nemá finální povolení pro stavbu továrny a zatím má pouze o „early approval“. To automobilce povoluje začít s přípravou stavby na vlastní riziko, avšak v případě zamítavého konečného rozhodnutí úřadů by musela vše uvést do původního stavu. Je ale velmi nepravděpodobné, že by úřady rozhodly v neprospěch Tesly, takže jde z pohledu automobilky o přijatelný risk. V továrně se má už příští rok vyrábět crossover Model Y pro evropský trh. Na nové oficiální stránce Tesla uvádí, že v rámci první fáze projektu bude továrna zaměstnávat až 12 000 lidí a bude vyrábět 10 000 vozů týdně.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
60 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře