Kácení lesa kvůli stavbě továrny Tesla Giga Berlin se po krátkém pozastavení opět rozjelo

Nedávno jsme v článku o novinkách ohledně továren Tesly informovali, že je automobilka připravená začít s kácením lesa, místo kterého bude postavena továrna Giga Berlin a že jediné, co chybí, je povolení od úřadů. Tomu se Tesle dostalo pár dní po vydání článku a automobilka neváhala a ihned se pustila do odlesňování plochy potřebné pro stavbu. O udělení povolení informoval Jörg Steinbach, ministr ekonomiky, práce a energie v braniborské vládě, a zároveň se podělil o fotografii ze zahájení kácení lesa. Tesla zřejmě hodlá nasadit podobné pracovní tempo jako v případě stavby čínské Giga Shanghai, jelikož kácení probíhalo 24 hodin denně a z fotek po dvou dnech práce je vidět slušná rychlost odlesňování potřebné plochy.

Kácení stromů však bylo následně pozastaveno kvůli stížnosti ekologických organizací Grünen Liga Brandenburg a Landschaftspflege und Artenschutz in Bayern. Nyní však soud stížnost zamítl a projekt tak může pokračovat. Nutno dodat, že kácený les není přírodní, nýbrž jde o stromy vysázené jako zdroj materiálu pro výrobu kartonu. V lese se nacházelo několik druhů chráněných zvířat, ale ta byla před kácením přesunuta jinam. Tesla navíc vysází třikrát tolik stromů, kolik pokácí, a momentálně se finalizuje výběr vhodných lokalit pro jejich sadbu.

Mapka projektu Giga Berlin. Červeně je znázorněna oblast, kde je potřeba vykácet les. (Zdroj: Electrek)

Tesla však stále nemá finální povolení pro stavbu továrny a zatím má pouze o „early approval“. To automobilce povoluje začít s přípravou stavby na vlastní riziko, avšak v případě zamítavého konečného rozhodnutí úřadů by musela vše uvést do původního stavu. Je ale velmi nepravděpodobné, že by úřady rozhodly v neprospěch Tesly, takže jde z pohledu automobilky o přijatelný risk. V továrně se má už příští rok vyrábět crossover Model Y pro evropský trh. Na nové oficiální stránce Tesla uvádí, že v rámci první fáze projektu bude továrna zaměstnávat až 12 000 lidí a bude vyrábět 10 000 vozů týdně.

Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

60 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře