Kdy se Starship vydá na Měsíc a Mars a co tam bude dělat?

SpaceX usilovně pracuje na přípravách prvních prototypů nové kosmické lodi Starship, přičemž jeden z nich by se měl snad ještě letos vydat na zkušební let do výšky 20 kilometrů. Dlouhodobějším cílem společnosti Elona Muska však je tuto raketu využívat také pro lety na Měsíc a Mars. Ty možná nejsou tak vzdálené, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kdy bychom se jich mohli dočkat a jak budou probíhat, aktuálně prozradili zástupci SpaceX Paul Wooster a Gwynne Shotwell.

Přestože primárním cílem SpaceX je umožnění kolonizace Marsu, Starship se nejdříve podívá na Měsíc. Ten je výrazně blíže, a tak může dobře posloužit pro zkušební lety Starship. Prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell se na nedávném Mezinárodním astronautickém kongresu (IAC) nechala slyšet, že firma chce vyslat Starship na oběžnou dráhu do jednoho roku a na Měsíci přistát do roku 2022. Plán je prý takový, že loď na povrchu zanechá náklad, který budou moci využít další firmy a organizace v čele s NASA, které usilují o přistání na Měsíci do roku 2024.

Dosud neviděný obrázek Starship při vykládání vozítek na Měsíci (Zdroj: SpaceX)

Po přistání na povrchu by pak v roce 2023 měl následovat oblet Měsíce s lidmi v rámci projektu dearMoon. Při něm loď Starship poveze skupinku umělců v čele s japonským podnikatelem Jusakou Maezawou na zhruba týdenní turistickou misi kolem Měsíce.

V roce 2024 by pak podle Gwynne Shotwell mohlo dojít k prvnímu přistání lidí na Měsíci v lodi Starship. Z dřívějška víme, že loď zde nebude moci doplnit palivo pro návrat, avšak to bylo nemělo být potřeba. Podle Elona Muska stačí, aby byla Starship po startu ze Země umístěna na vysoce eliptickou orbitu a tam dotankována. Poté bude mít dost paliva pro přistání na Měsíci a také návrat zpět na Zemi. Musk k tomu nedávno dodal, že na rozdíl od Marsu je na Měsíci problém se získáním uhlíku pro výrobu paliva pro dotankování na povrchu, avšak velká ložiska uhlíku, vodíku a kyslíku by prý mohla být nalezena ve stínu kráterů.

Gwynne Shotwell se během své prezentace zároveň podělila o nové video o Starship, které obsahuje dosud neviděné záběry z příprav a testování prvního prototopu v Texasu:

Měsíc však pro SpaceX představuje spíše mezistanici a hlavním cílem firmy jsou cesty na Mars. A právě o nich aktuálně mluvil Paul Wooster, inženýr ze SpaceX specializující se na problematiku Marsu.

Starship startuje z Marsu (Zdroj: SpaceX)

V rámci své prezentace na sjezdu organizace Mars Society zopakoval již známé plány firmy ohledně marsovských misí a poté odpovídal na otázky z publika, přičemž prozradil několik nových či méně známých informací:

  • U Falconů se při zážehu motorů a při tlakování hlavních nádrží využívá helium. U Starship však helium nebude, a tak roztáčení čerpadel při zážehu Raptorů budou zajišťovat stejné plyny, kterými budou tlakovány nádrže lodi. Zásobníky těchto plynů pro následné restarty motorů pak budou doplněny během letu, když už motory běží.
  • SpaceX prý momentálně pracuje na přípravách velkovýroby keramických destiček pro tepelný štít Starship. Zároveň naznačil, že lodě určené pro náročné návraty z Marsu by mohly být dovybaveny nějakým ablativním tepelným štítem. Ten sice nebude plně znovupoužitelný, ale tyto lodě nebudou vzhledem k dlouhým cestám použity tolikrát, takže rychlá a úplná znovupoužitelnost není zcela nutná.
  • Elon Musk už mnoho let plánuje vyslání první nákladní mise na Mars v roce 2022. Podle Woostera to prý stále platí.
  • U aktuální verze Starship dochází při návratu ze zemské orbity k přetížení 2–3 g. Při příletu k Marsu je přetížení omezeno na maximum 5 g.
  • U prvních misí na Mars s malou posádkou si loď může vystačit s jednodušším systémem podpory života, který není regenerativní. Vysoká nosnost lodi totiž umožní vzít nadbytečné zásoby vody či kyslíku a tím snadno vykompenzovat ztráty těchto látek v průběhu letu.
  • Wooster očekává, že většina lodí, které v počátcích přistanou na Marsu, už zůstanou na povrchu a nevrátí se na Zemi. V minulosti uvedl, že lodě můžou dobře posloužit jako příbytky pro první lidi na Marsu.



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

65 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře