Mise Crew-5

Informace Streamy Články Fotky Videa Aktuálně

Základní informace

Milníky mise

Časy a data jsou v SEČ/SELČ.

 • Generálka předstartovních příprav: Bude upřesněno
 • Start: 5. 10. 2022 18:00 (plán)
 • Dokování na ISS: Bude upřesněno
 • Otevření poklopu: Bude upřesněno
 • Odlet Crew Dragonu: Jaro 2023 (plán)
 • Přistání Crew Dragonu: Jaro 2023 (plán)

Podrobnosti a zajímavosti

 • Sedmý pilotovaný start lodi Crew Dragon a osmý celkově. Zároveň půjde teprve o třetí pilotovaný start, u kterého bude použit nový první stupeň. Poslední takový start se odehrál v listopadu 2020 při misi Crew-1.
 • Posádku tvoří Nicole A. Mann, Josh A. Cassada, Kóiči Wakata, Anna Kikina. Posádka by se měla stát členy 67. a 68. dlouhodobé expedice.
 • Velitelem mise bude poprvé v historii SpaceX žena, 45letá plukovnice námořní pěchoty Nicole Aunapu Mann. Ta byla do oddílu astronautů vybrána v roce 2013 a do vesmíru se podívá poprvé. Nejedná se však o její první zařazení do posádky kosmické lodi. Již v roce 2018 byla vybrána, aby se stala členem mise CFT, tedy první pilotované mise lodi Starliner. Mimochodem, pokud by toto její zařazení vyšlo, stala by se historicky první ženou, která absolvovala první pilotovaný let v nové kosmické lodi. Z důvodu neustálých odkladů byla v říjnu 2021 zařazena do posádky Crew-5 jako velitel. Díky této okolnosti však povýšila, na palubě Starlineru měla letět jako specialista mise.
 • Takřka identický osud potkal i pilota mise Joshe Aarona Cassadu. Podobně jako Nicole, i on byl do oddílu astronautů NASA vybrán v roce 2013 a v srpnu 2018 zařazen do posádky druhého pilotovaného letu lodi Starliner. V říjnu 2021 byl přeřazen do posádky mise Crew-5. Cassada je 49letý podplukovník amerického námořnictva a do vesmíru se vydá poprvé.
 • Jediným členem posádky, který se již účastnil pilotovaného letu do vesmíru, je 59letý Kóiči Wakata, pro kterého půjde již o pátý kosmický let. Kóiči byl do oddílu japonských astronautů vybrán v roce 1992. Celkem třikrát letěl do vesmíru na palubě raketoplánu – poprvé v roce 1996 v rámci mise STS-72, podruhé o čtyři roky později při misi STS-92 a potřetí v roce 2009 při misích STS-119/STS-127. Čtvrtý a zatím poslední let do vesmíru uskutečnil v období 2013–2014 na palubě Sojuzu TMA-11M. Do dnešních dnů strávil ve vesmíru více než 347 dní. Po dokončení této mise se stane osmým členem klubu astronautů (třetím Japoncem), kteří absolvovali kosmický let ve třech různých kosmických lodích.
 • Poslední členkou posádky je poprvé občanka Ruské federace Anna Kikina, která byla do oddílu ruských kosmonautů vybrána v roce 2012. Půjde o její první kosmický let a po jeho skončení se stane teprve šestou ženou ze SSSR/Ruska, která se dostane do vesmíru. Stane se také po dlouhých dvaceti letech prvním ruským kosmonautem, který se do vesmíru dostane na palubě americké kosmické lodi. Naposledy se tak stalo v roce 2002 při misi STS-113. Misí Crew-5 započne bezplatná dohoda mezi Roskosmosem a NASA, která umožní, že někteří ruští astronauté budou létat na palubě amerických lodí a někteří Američané na ruských. Díky tomu i v případě nedostupnosti jedné z kosmických lodí bude možné snadno zajistit, že na ISS vždy bude alespoň jeden člověk spravující americký segment a také jeden kosmonaut pro ruskou sekci stanice.
 • Crew Dragon pro tuto misi má sériové číslo C210.2. Poprvé se tato loď podívala do vesmíru v listopadu roku 2021 v rámci mise Crew-3 a tehdejší posádka jej pojmenovala Endurance („Vytrvalost”). Některé komponenty lodi byly po misi Crew-3 vyměněny za nové (například padáky, sedadla nebo vnější panely), což je běžný postup. SpaceX ale neustále posouvá hranice, a tak Crew-5 bude první pilotovaná mise, u které dojde ke znovupoužití všech čtyř čelních manévrovacích trysek Draco a také vnitřních okenních tabulek. Loď také dostala nový tepelný štít, avšak výstupní kontrola zjistila, že kompozitní část štítu měla výrobní vadu, a tak loď nakonec musela dostat jiný nový kus.
 • První stupeň pro tuto misi je nově vyrobený a má sériové číslo B1077. Stupeň byl poprvé spatřen koncem června 2022 během převozu do McGregoru. Po cestě však byl na raketě poškozen mezistupeň následkem nárazu do mostu. Opravený stupeň byl vztyčen v McGregoru 2. srpna 2022 a o tři dny později absolvoval statický zážeh.
 • Vývoj data startu: 15. srpna 2022 → 25. října 2022 → 1. září 2022 → 29. září 2022 → 3. října 2022 → 4. října 2022 → 5. října 2022

Související články

Fotky

Před startem

Posádka

Falcon 9

Videa

První stupeň B1077 během přepravy:

Statický zážeh prvního stupně:

Předstartovní tisková konference:

Tisková konference s posádkou:

Tisková telekonference po FRR:

Výcvik posádky Crew-5:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře