Mise Starlink 4-29

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

 • Datum startu: 6. 10. 2022 01:10:30 SELČ
 • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
 • Stav: Mise byla úspěšná
 • Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
 • Primární náklad: Další várka družic pro satelitní konstelaci Starlink (52 kusů)
 • Hmotnost nákladu: Každý satelit Starlink v1.5 má hmotnost přes 300 kg
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý první stupeň B1071.5)
 • Cíl: Nízká oběžná dráha Země (316 km x 306 km s inklinací 53,2°)
 • Startovní rampa: SLC-4E (Vandenbergova kosmická základna, Kalifornie, USA)
 • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na mořské plošině OCISLY
 • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

 • Další mise s družicemi pro konstelaci Starlink, která nabízí rychlé satelitní připojení k Internetu, časem s globálním pokrytím.
 • Každá družice Starlink první generace měla hmotnost 260 kg a obsahovala čtyři fázové antény a dvě parabolické. V tomto případě ale jde o novou generaci družic v1.5, které navíc obsahují laserová pojítka pro vzájemnou komunikaci na orbitě, takže hmotnost každé družice je přes 300 kg. Konstrukce satelitů Starlink je navržena tak, aby všechny komponenty při deorbitaci kompletně shořely. Pohon družic zajišťuje elektrický Hallův motor využívající krypton místo běžnějšího xenonu.
 • Tato mise vynesla družice pro „Group 4“ neboli čtvrtou orbitální slupku konstelace Starlink. Ta má sklon 53,2° vůči rovníku a po dokončení bude obsahovat 1584 družic ve výšce 540 km.
 • Počet již vynesených družic Starlink a další statistiky najdete spolu s informacemi o průběhu budování konstelace na stránce Stav konstelace Starlink. Přehled nefunkčních družic a deorbitací najdete zde.
 • Přistání prvního stupně Falconu 9 proběhlo úspěšně na plovoucí plošině Of Course I Still Love You, která byla umístěna v Tichém oceánu ve vzdálenosti 653 km od místa startu.
 • SpaceX při této misi pravděpodobně provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď NRC Quest pro tyto účely byla umístěna v Tichém oceánu ve vzdálenosti 665 km od místa startu a kryty nejspíš vylovila po jejich přistání do vody. Výsledek pokusu o záchranu však neznáme.
 • Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý, ale nebylo upřesněno, pokolikáté kryt letěl.
 • Vývoj data startu: říjen 2022 → 4. října 2022 → 5. října 2022 → 6. října 2022

Související články

Fotky

Záznam oficiálního přenosu ze startu:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Deorbitace druhého stupně z pohledu družice Starlink:


Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

11 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr

Muskův plán na neutralitu Ukrajiny a odevzdání části ukrajinského území Rusku se tu už řešil?

RiMr

Rozumím tomu proč, nic to nemění na tom, že to je pokles na úroveň “o přešlapech ikon se nediskutuje, dovolena jsou pouze pozitivní témata”. Ale jasně, rozumím tomu, že v zájmu zachování konzistence webu v podstatě nelze jinak (nemyslím to ironicky), hodně příznivců EM z toho má těžkou hlavu (včetně mě).

RiMr

Zcela rozumím. Jisté je, že pokud v tomto trendu bude EM pokračovat, téma se Vám vrátí oknem 🙂 Mnoho lidí se bude cítit zaskočených až “zrazených” a bude chtít potvrdit nebo prezentovat svůj postoj ve smyslu “obdivuju EM pro SpX ale ohledně politiky je to ujetej trhlouš”. No, není to jednoduchá situace. Snad se to časem vysvětlí. Pro mě osobně je morálně nepřijatelné podporovat někoho, kdo schvaluje anexi Krymu atd. Přeji hezký večer a bouřlivé debaty jen o tom, jestli Starship přežije návrat do atmosféry 🙂

Josef

To si nemyslím, protože web ElonX je především o technice a moderních technologiích. Názory Elona Muska na jiné věci než techniku a technologie se tu moc neřeší. Stejně jako se tu neřeší jeho partnerky, děti, jeho investice do kryptoměn apod.. Elon Musk je odjakživa kontroverzní osoba, tak to myslím zůstane i nadále. Každým rokem na twitter napíše desítky kontroverzních názorů, kterými veřejnost šokuje. Občas šokuje nebo pobuřuje i svými výstupy v ostatních médiích. Přivodil si tím už celou řadu žalob, vyšetřování a problémů.

I teď Elonovi Muskovi významní Ukrajinci napsali něco v tomu duchu: “Děkujeme Vám za Starlink, moc nám pomohl, pomoci si velmi vážíme. S Vaším názorem ale nesouhlasíme, je nereálný, do budoucna by přinesl ještě větší bezpečnostní krizi než je ta současná. Rusko totiž Krym používá a bude používat jako vojenskou základnu pro invaze do okolí. Krym navíc ani v minulost nebyl ruský (jak píšete), Rusko ho jen chvilku okupovalo. Stejně jako ho okupovala Osmanská říše. Ve skutečnosti Krym patřil krymským Tatarům, kteří byli potomci starodávné tatarské říše Zlatá horda.”

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Josef
Stehno

Zrovna o kryptoměnách se tady psalo.

DMX

“Ve skutečnosti Krym patřil krymským Tatarům, kteří byli potomci starodávné tatarské říše Zlatá horda.”

neviem preco sa zastavili pri tataroch, oni neboli povodnymi obyvatelmi krymu, oni ho tiez len okupovali

a ak teda krym patri podla ukrajincov krymskym tatarom tak nech im ho vratia, preco ho chcu okupovat ukrajinci? nech ziadaju aby ho rusi vratili krymskym tatarom

a ked vedia komu patril krym tak urcite vedia komu patrilo uzemie dnesnej juhovychodnej ukrajiny predtym ako vzniklo nieco ako ukrajinsky narod v dnesnej stredozapadnej ukrajine

Stehno

No a kdysi předtím tam byli dinosauři. Proč těm to někdo nevrátí?

Invc

Hmm… asi si někdo… založím spolek pro odškodnění dinosaurů. Všichni tam budou přispívat na odškodnění kolektivní křivdy na dinosaurech. Řekněme 3% z DPH ;)? Budu to samozřejmě za mizerných 10% ročně spravovat dokud si to dinosauři (jejich řádně zvolený zástupce) nepřijdou vyzvednout…

Díky, přidám na seznam potenciálních podnikatelských nápadů.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem Invc
PetrV

Nejlépe se udržují hodnoty mrtvých. Třeba švýcarská konta.