Mise CRS-16

<< Informace Články Aktuálně Fotky Videa >>

Základní informace

 • Datum startu: 5. 12. 2018 19:16:16 SEČ
 • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
 • Stav: Start byl úspěšný / Dragon se po 5 týdnech na ISS vrátil na Zemi
 • Primární náklad: Kosmická loď Dragon s číslem C112 nesoucí zásoby potravin a výbavy a také nové experimenty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v rámci programu Commercial Resupply Services agentury NASA
 • Hmotnost nákladu: 2573 kg – 1598 kg hermetizovaného nákladu + 975 kg v nehermetizovaném trunku (Podrobný rozpis)
 • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (nový první stupeň B1050.1)
 • Cíl: ISS na nízké oběžné dráze Země
 • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Air Force Station, Mys Canaveral, Florida)
 • Pokus o přistání stupně: Neúspěšný (článek)
 • Press kit ke stažení zde

Milníky mise

Časy a data jsou v SEČ.

 • Statický zážeh: 1. 12. 2018 04:20 (Co je to statický zážeh) ✔️
 • Start: 5. 12. 2018 19:16:16 ✔️
 • Zachycení Dragonu: 8. 12. 2018 13:21 ✔️
 • Připojení Dragonu: 8. 12. 2018 16:36 ✔️
 • Odpojení Dragonu: 13. 1. 2019 21:05 ✔️
 • Odlet Dragonu: 14. 1. 2019 00:34 ✔️
 • Přistání Dragonu: 14. 1. 2019 06:12 ✔️
 • Dragon v přístavu: 15. 1. 2019 ✔️

Podrobnosti a zajímavosti

 • V únoru 2016 bylo oznámeno již druhé navýšení kontraktu o vynášení zásob pro ISS. K prvnímu došlo v roce 2015 a původní počet 12 misí byl navýšen až do počtu 15. Tentokrát došlo k navýšení o 5 dalších zásobovacích misí (CRS-16 až CRS-20). V rámci tohoto druhého prodloužení tedy šlo o první start.
 • První start rakety Falcon 9 v1.2 Block 5 pro NASA
 • První přistání Dragonu v noci
 • Dragon, který letěl na této misi, byl již jednou použitý – v únoru 2017 absolvoval misi CRS-10, která představovala první start SpaceX z rampy LC-39A.
 • Podle původního plánu měl být vynesen v nehermetizovaném trunku adaptér IDA-3 (International Docking Adapter). Mělo se jednat o náhradu za IDA-1, který byl zničen při misi CRS-7. Tento dokovací adaptér je určen k automatickému dokování lodí NASA. Bude umístěn na adaptér PMA-3 (zenit port, modul Harmony/Node-2). S největší pravděpodobností ale bude nakonec vynesen v rámci mise CRS-18.
 • V květnu 2018 se objevila informace na stránkách NASA, že v nehermetizovaném trunku bude vynesen přístroj GEDI (The Global Ecosystem Dynamics Investigation), přičemž výslovnost tohoto zařízení je opravdu jako Jedi ze Star Wars. Přístroj bude umístěn na japonském modulu KIBO a bude pomocí LIDARu poprvé měřit ve vysokém rozlišení vrstevnatou strukturu lesů (jejich výšku, vertikální strukturu a výšku povrchu). Mělo by to vědcům velmi pomoci k lepší charakterizaci uhlíkového a vodního cyklu, lépe porozumět biodiverzitě. Plánovaná doba činnosti GEDI je 24 měsíců. Odhaduje se, že za dobu své činnosti vyšle víc než 16 miliard laserových pulzů.
 • Dále v trunku letěla RRM-3 (Robotic Refueling Mission 3). Bude se při ní zkoušet přesun kapalné pohonné látky (metanu) ze zdrojové nádrže do cílové (prázdné) nádrže. Experiment bude provádět staniční manipulátor DEXTRE. Více o RRM-3 najdete v článku na Kosmonautix.cz.
 • Během přistání prvního stupně Falconu 9 došlo k selhání hydraulického čerpadla roštových kormidel, což vedlo k neplánovanému přistání rakety do moře místo na nedalekou pevninskou plošinu LZ-1. Později se ukázalo, že příčinou byl problematický ventil, který bylo potřeba vyměnit za jiný, aby se selhání neopakovalo.
 • Vývoj data startu:  červen až srpen 2018 → 16. listopadu 2018 → 18. listopadu 2018 → 29. listopadu 2018 → 27. listopadu 2018 → 4. prosince 2018 → 5. prosince 2018

Související články

Aktuální informace

Fotky

Videa

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Oficiální přenos SpaceX:

Přistání prvního stupně (z pohledu rakety):

Přistání prvního stupně (ze země):

Statický zážeh:

Alternativní přenos od NASA:

Předstartovní tisková konference:

Postartovní tisková konference:

Vlečení prvního stupně do přístavu:

Vytahování prvního stupně z vody:

Zachycení Dragonu:

Připojení Dragonu k ISS:

Odlet Dragonu z ISS:

Video o vědě, kterou Dragon vynesl:

Jiří HadačMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán

Těším se na ten nový článek z předstartovní debaty. Slyšel jsem něco o Europa Cliper a FH. To bylo právě z debaty, nebo od jinud?

Petr Melechin

Falcon Heavy se na tiskové konferenci neprobíral. Ta informace pochází z článku na Ars Technica.

Brona

Start byl posunut na Středu 5. 12. 19:16 kvůli plísni na jídle.
Stránky NASA
Tweet od SpaceX

Petr Melechin

Díky, informace na webu jsem aktualizoval.

Daniel

Zajímá mě co se stalo s tím prvním stupněm. Jak sečal točit dokola říkal jsem si že to není vpořádku.

Martin

EverydayAstronaut v livestreame rozoberá pristátie prvého stupňa. Kamarát čo bol na mieste mu poslal video zachytávajúce pristátie do vody 😀

daevid

zaseknute rostove kormidlo, hezky..
Ale klubuk dolu pri tych korekciach ktore robil 1. stupen…

Tomáš

Na tomto videu vidno, že stupeň pristával ako na LZ ale s takou rotáciu by sa určite rozsekal https://clips.twitch.tv/CleverSpineyEggPrimeMe?fbclid=IwAR2bpUpA_iHoY4B9X8vdxBHeEGh5De8xACliZS5i8x6VGQtvI1J6nnbmJ5s

Filip

1. stupeň nikdy nepřistává na LZ/ASDS, ale vždy míří do vody, až pokud je všechno v pořádku, tak se stupeň v poslední chvíli odchýlí od kurzu a přistane, tudíž vše fungovalo jak mělo – nastal problém tak nedošlo ke změně trajektorie…

Lukáš Košík
Freeedom

Video přistání na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=-gYDHmcCztc

Brona

Musk tweetoval záběr ze stupně.

Ivo Janáček

Řekl bych, že se budou snažit stupeň zachránit z hlediska ekologie a i z hlediska prozkoumání toho co vlastně selhalo. Navíc si aspoň ověří jaký vliv má koupel ve slané vodě a pak uvidíme, jestli to pustí znova na rampu nebo do šrotu.

Radek

Tak bych by ideální na misi Test úniku Dragonu za letu – kdyby stupeň nefungoval jak má, ne? 🙂

daevid

“Elon Musk nasdílel kompletní video z přistání. Je vidět, že stupeň se kvůli zaseklým kormidlům točil kolem vertikální osy v podstatě až do konce, kdy se povedlo rotaci zastavit nejspíš pomocí naklánění zažehnutého motoru.”

Tu by som si možno dovolil i oponovať samotnému Muskovi 😀
Rotácia bola “zastavená” hlavne kôli tomu, že stupeň už nemal rýchlosť (landing velocity) a grilly už neplnili funkciu kormidiel pokiaľ nimi neprúdi vzduch.

Petr Melechin

To byla moje slova, ne Muskova. Je dost možné, že máte pravdu. Já to bral tak, že by tam byla určitá setrvačnost té rotace, kterou bylo potřeba aktivně zastavit i při nízké rychlosti, ale to je asi nesmysl. Ten hlavní vliv nejspíš měla ta rychlost klesání, která stupeň roztáčela skrz zaseklá kormidla, jak říkáte.

Ivo Janáček

Určitý vliv měly i přistávací nohy, když se rozevřely, tak se zpomalila rotace. Stejný efekt jako u krasobruslení, kdo to nezná.

Karel Zvoník

Svůj vliv mělo i vyklopení nohou. Myslím, že to stabilizaci velmi pomohlo.

daevid

Z pôvodného Elonovho tweetu by som si odvodil stejný preklad ako je ten Váš..
Presne tak. Inak v podstate máte pravdu i Vy, no znížiť rotáciu by nebolo možné pokiaľ by sa smerová rýchlosť neznížila.
Smerové natáčanie motoru povedzme vytváralo malý konštantný odpor pre axiálne vychýlený rotujúci stupeň ktorý s postupným spomaľovaním smerovej rýchlosti a tým pádom nefektívnosti naklopeného kormidla bol “dostatočný” k tomu aby bola rotácia spomalená na konečnú úroveň.

*Duplicitné informácie ohľadom nôh odstránené 🙂

Petr Melechin

Jo aha, já si až teď všimnul, že Musk u toho videa něco psal. 😀 Proto jsem říkal, že to jsou moje slova, protože jsem nic nepřekládal a jen napsal svůj dojem na základě videa. A evidentně jsem stejně jako Musk myslel, že hlavní roli hrálo vektorování motoru, ale bůh ví no.

daevid

Tomu sa hovorí nechcené privlastňovanie 😁

Inak si myslím, ze Elon tweetovské vysvetlenie zlednodušil pre publikum. SpaceX má všetky zdroje čo potrebujú, telemetriu a aj mozgové kapacity 😁

Petr Melechin

Já myslím, že v atmosféře už ty trysky moc velký efekt nemají. Jsou slabé a jsou určeny primárně pro použití ve vakuu, kde jsou kormidla k ničemu.

Radek

Z hlediska fyziky naklánění trysky / trysek moc velký vliv na rotaci nemá, jsou umístěny téměř v ose rotace. Určitě rotaci zastavilo otovření nohou, jak bylo řečeno výše – jako krasobruslení. Škoda, že není záběr na druhou polovinu stupně, v tomt záběru jsou kormidla, která rotaci kontrují, bych řekl