Mise OneWeb F17

<< Informace Články Fotky Videa Aktuálně >>

Základní informace

  • Datum startu: 9. 3. 2023 20:13:28 SEČ
  • Startovní okno: Okamžité (Co je to startovní okno)
  • Stav: Mise byla úspěšná
  • Statický zážeh: Nebyl proveden (Co je to statický zážeh)
  • Primární náklad: 40 telekomunikačních družic firmy OneWeb (každá o hmotnosti 147 kg)
  • Hmotnost nákladu: 5880 kg + vypouštěč o neznámé hmotnosti
  • Raketa: Falcon 9 v1.2 Block 5 (již použitý stupeň B1062.13)
  • Cíl: Polární nízká oběžná dráha (LEO) s přibližnými parametry 600 km x 600 km a sklonem 86,5° (do výšky 1200 km pak družice vystoupají pomocí vlastních motorů)
  • Startovní rampa: SLC-40 (Cape Canaveral Space Force Station, Mys Canaveral, Florida, USA)
  • Pokus o přistání stupně: Úspěšný, na pevninské plošině LZ-1
  • Press kit ke stažení zde

Podrobnosti a zajímavosti

  • Společnost OneWeb založil v roce 2012 americký podnikatel Greg Wyler pod názvem WorldVu Satellites s cílem zajistit globální internetové připojení pomocí družic na oběžné dráze. O pár let později se firma přejmenovala na OneWeb. Od svého vzniku až do počátku roku 2015 Greg Wyler spolupracoval na tomto projektu se šéfem firmy SpaceX Elonem Muskem. Poté se však jejich cesty rozdělily a vztahy obou firem se na řadu let ocitly na bodu mrazu.
  • V březnu 2020 vyhlásila firma OneWeb bankrot. Už během léta téhož roku se nicméně podařilo firmu zachránit s tím, že novými vlastníky se staly britská vláda, francouzská společnost Eutelsat a indická společnost Bharti Global. V létě 2022 pak byl oznámen záměr sloučení společnosti OneWeb s firmou Eutelsat, která provozuje sérii geostacionárních družic.
  • Podoba satelitní konstelace firmy OneWeb procházela postupně řadou změn. Nejprve (únor 2014) se měla skládat z přibližně 1600 družic. Ale už o pár měsíců později došlo ke změně a plány počítaly s rozmístěním minimálně 20 družic na 20 různých drahách. Poslední větší změnou prošly plány v lednu 2015. Konstelace se od té doby má skládat z 648 družic o hmotnosti přibližně 110 kg, umístěných v nadmořské výšce 1200 km na dráze se sklonem 86,4°. Cena jedné družice by neměla překročit 500 000 dolarů. Mimochodem, design družic se ještě lehce upravoval a dnes jedna družice OneWeb váží 147 kg.
  • V létě 2015 si firma OneWeb zajistila startovní služby u Arianespace a Virgin Galactic. Firma Arianespace měla zajistit vynášku pomocí 21 startů raket Sojuz, přičemž součástí kontraktu byla i opce na dalších 5 startů raket Sojuz a 3 starty rakety Ariane 6. Firma Virgin Galactic obdržela smlouvu na 39 startů rakety Launcher One, při kterých mělo být vyneseno 39 družic a opci na dalších 100 startů.
  • Prvních šest testovacích družic se dostalo na oběžnou dráhu v únoru roku 2019, tedy přibližně 3 měsíce před první testovací várkou družic Starlink. První ostrý start se pak odehrál o rok později, v únoru 2020. Tehdy se na oběžnou dráhu dostalo již 34 družic. Stalo se tak přibližně 3 měsíce po misi Starlink v1-1, která již vynášela družice určené pro komerční provoz. Do února 2022 se uskutečnilo celkem 13 startů raket Sojuz, které vynesly celkem 428 družic OneWeb. Vše tedy bylo na dobré cestě, aby se celá vynáška mohla dokončit do srpna 2022.
  • Čtrnáctý start, při kterém mělo být vyneseno dalších 36 družic, byl plánován na 4. března 2022. K tomu však již nedošlo, protože vše změnila ruská invaze na Ukrajinu a následné sankce západních zemí, které byly následovány i protiakcemi ruské strany. Mimochodem, družice ze zrušeného startu se patrně stále ještě nachází na území Ruska a firma je nemůže použít. Minimálně ještě v říjnu 2022 tomu tak bylo.
  • Protože firma OneWeb potřebovala vynést zbývající družice a dokončit výstavbu své konstelace, velmi rychle se jí podařilo zajistit si náhradní startovní služby za nedostupný Sojuz. Dne 21. března 2022 bylo oznámeno, že vynášku družic dokončí firma SpaceX. Koncem července byly zveřejněny další podrobnosti. Firmě OneWeb v té chvíli zbývalo vynést 220 družic, z toho 60 záložních. Ty mají být vyneseny během šesti startů. Tři z těchto misí zajistí firma SpaceX pomocí Falconu 9. Další dvě vynášky připadly indické raketě LVM 3, kterou možná znáte pod jejím původním názvem GSLV Mark 3. Finálním startem pak bude sdílená mise Iridium-9, při které budou vyneseny firem OneWeb i Iridium.
  • První z plánovaných šesti startů se uskutečnil v říjnu 2022. Raketa LVM 3 vynesla celkem 36 družic. Firma OneWeb si u indické společnosti NSIL provozující rakety LVM 3 zaplatila vynášku celkem 72 družic za cenu 240 milionů dolarů. První start SpaceX pro OneWeb proběhl v prosinci 2022, druhý pak v lednu 2023. Toto byla třetí mise.
  • SpaceX pro mise OneWebu vyvinulo během pár měsíců nový vypouštěč schopný nést 40 družic. Ten původní pro rakety Sojuz vyvinula společnost Beyond Gravity (dříve nazývaná RUAG Space).
  • Od poloviny roku 2021 je společnost OneWeb vlastníkem druhé největší satelitní konstelace. Tou největší je pak pochopitelně konstelace Starlink firmy SpaceX.
  • Díky nízké hmotnosti nákladu byl první stupeň Falconu 9 během této mise schopen návratu na pevninu a úspěšně přistál na betonové plošině LZ-1 na Mysu Canaveral.
  • SpaceX při této misi provedlo záchranu aerodynamických krytů. Loď Bob pro tyto účely byla umístěna v Atlantiku ve vzdálenosti 602 km od místa startu a kryty vylovila po jejich přistání do vody.
  • Aerodynamický kryt na této misi byl již použitý. Obě jeho poloviny letěly už pošesté.
  • Vývoj data startu: do března 2023 → 1. března 2023 → 9. března 2023

Související články

Fotky

Videa

Záznam oficiálního přenosu ze startu:

Česky komentovaný přenos od Kosmonautix.cz:

Jak funguje konstelace OneWeb:

Výroba a testování družic OneWeb:

Video o konstelaci OneWeb:

Výroba družic OneWeb:

Přistání prvního stupně:

Aktuální informace


Přispějte prosím na provoz webu ElonX, aby mohl nadále zůstat bez reklam. Podpořte nás pomocí služby Patreon či jinak a zařaďte se tak po bok ostatních dobrodinců, kteří už finančně přispěli. Děkujeme!

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)
Jiří Hadač



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza1616

Na polární dráhu z Floridy??
Trochu netradiční start

PetrV