NASA o znovupoužití Dragonů a prvních stupňů Falconu 9

Dragon po návratu z ISS a vylovení z moře (Foto: SpaceX)

Agentura NASA v pátek pořádala předletovou konferenci o misi CRS-10 a novináři se při ní ptali jak Jessicy Jensen ze SpaceX, tak zástupců NASA na znovupoužitelnost Dragonu a rakety Falcon 9 v kontextu misí CRS, které zajišťují zásobování ISS soukromými společnostmi. Dozvěděli jsme se několik novinek včetně toho, že NASA doopravdy zvažuje využívání již letěných prvních stupňů Falconu 9 pro budoucí mise.

Již nějakou dobu se vědělo, že na misi CRS-11 poletí již jednou použitý Dragon. Nevěděli jsme však, do jaké míry bude starý Dragon muset být zrenovován. Na konferenci jsme se dozvěděli, že na misi CRS-11 poletí konkrétně Dragon z mise CRS-4, který se poprvé vydal do vesmíru v září 2014. Jessica Jensen zároveň dodala, že všechny komponenty musely projít zevrubným procesem inspekce a kvalifikace pro vícenásobné použití a některé komponenty starého Dragonu byly ve výsledku nahrazeny novými v rámci přípravy na CRS-11. Nebylo to tedy tak, že vzali Dragon z mise CRS-4, který vylovili po návratu z ISS z moře, opláchli ho hadicí a přípravy na CRS-11 tím skončily. 🙂

První stupeň Falconu 9 těsně před úspěšným přistání na ASDS během mise Iridium-1 (Foto: SpaceX)

O poznání zajímavější však byla odpověď Dana Hartmana, který v NASA slouží jako zástupce manažera programu ISS. Ten prozradil, že NASA nedávno začala jednat se SpaceX o potenciálním využívání již dříve letěných stupňů Falconu 9 pro mise CRS. Jednání jsou prý zatím v začátcích, ale někdy koncem jara by NASA měla mít hotovou předběžnou studii o této problematice a tím pádem i více konkrétních informací. Nic tedy ještě není jisté, ale i v případě zájmu ze strany NASA by použité stupně nezačaly létat k ISS dříve než příští rok. SpaceX do té doby určitě stihne zachránit plno dalších stupňů, takže NASA bude mít pak z čeho vybírat. Dodám jen, že do dnešního dne SpaceX zachránilo celkem už 7 prvních stupňů Falconu 9 a pokud dnes odpoledne dojde k plánovanému startu CRS-10, dost možná zachrání další. Bude se jednat o první pokus o přistání za denního světla. Máme se na co těšit!

Záznam celé předletové konference:

 

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

1 Komentář
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hadač

Díky za odkaz na tento článek v článku dnešním. Ani jsem netušil, že o tom začala uvažovat sama NASA. Tak mě napadá, když to přeženu, Elon vyčlení jednu raketu a jeden dragon, a s ním to pro NASA odlétá, všech 10 následujících misí. 😀 A při ceně na palivo na tom dost vydělá.
Ale ikdyž tak drsný nebude, už jen ten fakt, že mu NASA pomohla vyvinout raketu Falcon9 a dala mu peníze, když byl na dně mu to asi nedovolí.