Podívejte se, jak si autonomní Tesla poradí se zcela zasněženou silnicí, silným deštěm nebo mlhou

Pokud se někdy máme dočkat opravdu plně autonomního řízení (Level 5 bez nutnosti dozoru řidiče), je potřeba, aby se řídící systémy dokázaly vypořádat také se sněhem, silným deštěm nebo mlhou. Většina firem, které vyvíjí autonomní systémy, však testuje primárně ve slunných oblastech a existuje jen velmi málo informací o tom, jak si jejich vozidla vedou na sněhu.

Autonomní systém Tesly je ale už několik měsíců k dispozici úzkému okruhu běžných řidičů, kteří jej mohou testovat v reálných situacích (FSD Beta). A jelikož několik těchto řidičů žije v oblastech, kde je přes zimu není zrovna ideální počasí, začínají se objevovat videa z betatestování autonomních Tesel i v náročných podmínkách, jako je déšť, mlha nebo dokonce sníh. Videí je zatím málo, ale pro základní představu o současné úrovni schopností FSD Bety postačí. Jak ukazují následující videa, FSD Beta nemá problémy s jízdou v silném dešti:

K dispozici je také pár videí z jízdy v mlze, avšak v prvním případě nebyla mlha moc hustá a v tom druhém zase šlo o jednoduchou silnici bez obtížných situací. Ukazují však alespoň to, že snížená viditelnost nepředstavuje pro kamery a senzory velký problém.

Zajímavá je také noc. Jízda na osvětlených silnicích ve městě nebo i mimo město jen při svícení předními světlomety pochopitelně problém není. Ale co se stane, když vypnete světlomety a pojedete po lesní cestě? To vyzkoušel YouTuber Dirty Tesla a kamery vidí překvapivě dobře i v této situaci. Experiment najdete ke konci následujícího videa, ve kterém je také zachycena situace, kdy se vůz v autonomním režimu v noci vyhnul přebíhající srnce.

A jak si Tesla poradí se sněhem? Pokud jde o jízdu po silnici, kde se sníh objevuje pouze na některých místech, Tesla něco takového zvládá dobře:

Zajímavější ale je chování vozu na zcela zasněženém parkovišti nebo silnici pokryté sněhem, kde vůbec nejsou vidět pruhy nebo obrubníky. Tyto situace hezky otestoval AIDRIVR a výsledky prezental ve videu, které jsem pro vás přeložil do češtiny. Detekce prostoru, ve kterém lze bezpečně jet, je překvapivě dobrá i na sněhu, avšak Autopilot evidentně ještě není naprogramován na to, aby upravil své chování při jízdě na sněhu, což je potřeba kvůli bezpečnosti a ovladatelnosti. Tato funkce ale jistě bude přidána časem v rámci některé z mnoha aktualizací řídicího softwaru FSD Bety.


Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře