Tesla spustila předobjednávky čínské verze Modelu 3, továrna je zvenku skoro hotová

Začátkem měsíce jsme přinesli informace o rychle postupující výstavbě čínské továrny Gigafactory 3. Ta měla být podle prvotních odhadů dokončena během léta, vládní úředník Chen Mingbo nakonec uvedl, že by stavba měla být hotova již během května. Tento termín se zdá být realistický, jelikož z vnějšku je továrna již prakticky hotová a momentálně se pracuje hlavně uvnitř.  Aktuální přelet dronem:

V rámci těchto prací se také na veřejnost vůbec poprvé dostaly fotografie z vnitřku továrny, ve které zatím pochopitelně chybí jakékoliv výrobní linky. Ty by měly začít být instalovány právě někdy v těchto dnech, zahájení zkušebního provozu je pak plánováno na září tohoto roku. Do konce roku 2019 pak Tesla chce v Gigafactory 3 vyrábět 1000–3000 kusů Modelu 3 týdně.

S blížícím se zahájením výroby v Gigafactory 3 souvisí též uvedení varianty Modelu 3, která se bude vyrábět právě v čínské továrně a bude určená výhradně pro Čínu. Jedná se o čínskou verzi verzi varianty Standard Range+, která nabízí dojezd 415 km dle cyklu WLTP. Tesla se v tomto případě nevydala cestou spousty ostatních automobilek, které své vozy pro čínské zákazníky různě upravují, interiér i exteriér je totiž naprosto stejný.

AKTUALIZACE: Jediný rozdíl je v ceně, který však není nikterak výrazný, pokud vezmeme v potaz, že nová čínská verze nemá v ceně zahrnut Autopilot. Nová varianta Modelu 3 tak čínské zákazníky vyjde jen o asi 71 tisíc korun levněji než verze dovezená z USA. Podrobný rozpis pro přehlednost (všechny verze jsou Standard Range+):

  • Současná verze s Autopilotem v ceně (dováženo z USA) = 377 000 juanů vč. DPH (1 263 530 Kč)
  • Nová čínská verze s Autopilotem = 355 800 juanů vč. DPH (1 192 478 Kč)
  • Nová čínská verze bez Autopilotu = 328 000 juanů vč. DPH (1 099 305 Kč)

Rozdíl v ceně při srovnání ekvivalentních modelů je tedy jen asi 6 %. Svůj vliv na to pravděpodobně mají importní cla na některé součástky, které se z USA musí do Číny dovézt.

Předobjednávky čínského Modelu 3 už byly spuštěny a web Tesly dokonce nevydržel prvotní nápor zájemců a zvědavců. Tesla slibuje začít s dodávkami do 6 až 10 měsíců.

Kromě této novinky také americká automobilka spustila konfigurátor pro trhy s volantem napravo, kam se vozy budou dovážet z USA. Jedná se o Austrálii, Irsko, Nový Zéland, Macao, Japonsko a Hong Kong. První zákazníci by své elektromobily měli dostat v srpnu tohoto roku.

Michal LencMohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lukas

Este chybaju solarne panely na streche

Trololo

Ak si dobre pamatam, sam Elon sa vyjadril, ze to je zbytocne/neefektivne. Mala plocha, neefektivny sklon voci slnku, auto casto v tieni (napr. pocas jazdy v meste). Lepsi fotovoltaicky panel v nasich zemepisnych podmienkach vyrobi lepsi panel 180 kWh / m2 / rok (s najlepsou moznou orientaciou na streche domu). Na streche automobilu by to bola tak polovica, cize priemerny denny zisk by bol tak 0,24 kWh +- autobus.

Martin B

Asi spíše myslel na střeše té továrny.

Trololo

Ups :), na tento fakt som nejak pozabudol.

Pepa Novy

Zapomeli jste na Japonsko

Petr Melechin

A taky Irsko. 🙂 Doplněno, díky.

Martin B

Ještě stále je čínská verze Tesla.com nedostupná. Ten nával musí být šílený.

Ivo Janáček

PUBLIKOVÁNO 2. 6. 2019
AKTUALIZOVÁNO 1. 6. 2019
vládní úředník Chen Mingbo nakonec uvedl, že by stavba měla být hotova již během května

Nový vyšší level cestování v čase. 😉