Před dvěma lety poprvé přistál Falcon 9 a SpaceX se zapsalo do historie

Historicky první přistání prvního stupně rakety Falcon během mise Orbcomm-2 v prosinci 2015 (Foto: SpaceX)

Před dvěma lety odstartoval Falcon 9 z Mysu Canaveral na jednu z nejdůležitějších misí v historii SpaceX. Půl roku předtím byla společnost na dně, když přišla o raketu i s nákladem při misi CRS-7. Nyní se hodlala vrátit do služby ve velkém stylu – s vylepšenou raketou, která se navíc vůbec poprvé pokusila přistát na pevnině. SpaceX nakonec slavilo úspěch na všech frontách a historici možná budou tento den brát jako zlomový okamžik v dějinách kosmonautiky. Pojďme si zavzpomínat na misi Orbcomm-2, při které došlo k prvnímu úspěšnému přistání orbitální rakety, a představovala tak zlomový okamžik v historii SpaceX i kosmonautiky jako takové.

Start mise Orbcomm-2 proběhl 22. prosince 2015 ve 2:29 našeho času. Pro SpaceX to byla extrémně důležitá a zároveň nervy drásající mise. Šlo totiž o první start od nehody CRS-7 a také premiéru výrazně upravené rakety Falcon 9 v1.2. Navíc se při této misi SpaceX pokusilo vůbec poprvé o přistání prvního stupně na pevnině. V té době měla firma za sebou jen několik nepovedených přistání na mořských plošinách (ASDS) a stále čekala na svůj první úspěch.

Důvodů k nervozitě zaměstnanců tedy byla spousta a atmosféra v řídícím středisku se dala krájet. To není jen spekulace – na místě byl štáb National Geographic, který zde natáčel materiály pro pořad Mars, přičemž zaznamenal napětí zaměstnanců včetně Elona Muska a jejich následnou radost.

Start i přistání totiž nakonec byly stoprocentně úspěšné a SpaceX tak mohlo slavit návrat do služby a historicky první přistání orbitální rakety. Firma posléze zveřejnila také vlastní oslavné video, které poutavou formou rekapituluje tuto misi a zachycuje atmosféru v centrále SpaceX.

Podívejte se na obě videa s českými titulky:

Elon Musk chtěl ukázat, že zachráněná raketa je po přistání stále funkční i bez zdlouhavých oprav, a tak byl už 15. ledna 2016 proveden statický zážeh tohoto stupně na rampě SLC-40. Zážeh byl převážně úspěšný, jediným problémem byla fluktuace tahu na jednom z krajních motorů Merlin 1D. Musk spekuloval, že by to mohlo být způsobeno vniknutím nějakých nečistot do motoru během přistání, ale definitivní odpověď jsme nikdy nedostali.

Zachráněný stupeň se sériovým číslem B1019 byl v následujících týdnech a měsících analyzován a na základě získaných dat byly provedeny rozličné změny u budoucích raket. Vzhledem k historickému významu tohoto stupně se jej SpaceX rozhodlo nevyslat na druhou misi a místo toho byl nakonec vystaven před centrálou firmy v kalifornském Hawthorne:

Autor webu ElonX se zachráněným stupněm z mise Orbcomm-2 v říjnu 2017

Jak bude na tuto misi nahlížet historie, ukáže až čas, ale myslím, že Orbcomm-2 si zaslouží zmínku v kronikách spolu s misí SES-10, při které poprvé letěl již použitý stupeň. Od té doby SpaceX provedlo mnoho úspěšných přistání prvních stupňů Falconu a řada startů proběhla s již použitými stupni. SpaceX tak ukazuje, že k problematice vesmírné dopravy se dá přistupovat jinak a má lví podíl na probíhající transformaci tohoto odvětví.

Petr Melechin



Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

7 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jansa Jaroslav

Hezké prožití svátků Vánočních a hodně zdraví
v Novém roce všem do elonx.cz přeje Jarka ze Žamberka

vencour

Jo jo, i tohle je “první kontakt” 🙂

Jirka Hadač

Ani jedno video sem nikdy neviděl, ale bomba, teda hlavně to první, sledovat reakce Elona stálo za to. Důvod je jednoduchý, zásadně koukám na přenosy startu s komentáři Dušana či Martina, a Orbcomm 2 sem viděl asi 8x 😀

samo

Neskutočné ako by to bolo včera a to už 2 roky ale ten čas beží 😀

kokos

To video je vážně emotivní. Jeden si zaslzí.

Zbyněk

Tohle video mě prostě nikdy neomrzí.

Zdeněk

Jó to byly časy 😅