Ohlédnutí za historickou misí SES-10
Máme za sebou dlouho očekávaný moment – první let již použitého stupně Falconu 9. SpaceX už od svého založení usilovalo o dosažení tohoto úspěchu a my jsme mohli být u toho. Mise SES-10 byla ve všech ohledech úspěšná – satelit byl vynesen na cílovou orbitu, první stupeň úspěšně přistál na mořské plošině a navíc jsme se později dozvěděli, že SpaceX si během této mise připsalo další úspěch. Společnost zdárně provedla experimentální přistání aerodynamického krytu. Mnozí si to možná ještě neuvědomují, ale nová éra kosmonautiky je nejspíš skutečně tady.
Příběh stupně č. 21
Hlavním hrdinou mise SES-10 byl první stupeň rakety Falcon 9 s číslem 21 (číslo jste mohli zahlédnout v oblasti přistávacích nohou), který se v noci ze čtvrtka na pátek vydal na svou již druhou pouť do vesmíru. Původně letěl na misi CRS-8 v dubnu 2016 a od té doby toho hodně zažil. Detailní rozbor putování tohoto stupně můžete najít ve starším článku SES-10: Začátek nové éry kosmonautiky, ale dobře poslouží i toto nové video, které je sestřihem několika důležitých momentů v životě tohoto stupně, který v pátek vstoupil do dějin:
Druhé úspěšné přistání
Zaměstnanci SpaceX se radovali už při oddělení stupňů, jelikož tento moment značil to, že první stupeň splnil svůj primární úkol a co bez ohledu na to, co se s ním stane dál, misi jako takovou by to už neohrozilo. Fanoušky však samozřejmě zajímalo, jestli se tomuto prvnímu stupni povede už podruhé přistát na plovoucí plošině Of Course I Still Love You. Šance na úspěch byla o něco nižší než normálně, neboť se jednalo o náročné a potenciálně rekordní přistání – raketa vynášela satelit vážící skoro 5300 kg na GTO, zatímco dosavadními rekordmany byly mise JCSAT-14 a JCSAT-16 s nákladem o hmotnosti zhruba 4700 kg. Navíc v případě téměř totožné mise SES-9, která se uskutečnila loni, přistání nedopadlo dobře a raketa dokonce udělala do paluby díru.
Všichni jsme tedy se zatajeným dechem sledovali vesmírný balet prvního stupně, vstup do atmosféry a… pak už nic, neboť krátce po vstupním zážehu došlo ke ztrátě videosignálu, a tak jsme nemohli raketu sledovat živě. Satelitní spojení s OCISLY pak navíc těsně před přistáním opět zamrzlo kvůli blížící se raketě. Po několika nervy drásajících okamžicích se konečně spojení obnovilo a na záběru byl vidět majestátní první stupeň přímo uprostřed paluby. Přistání bylo úspěšné.
Na pořádné video z přistání tedy stále čekáme. Nejdříve se ho dočkáme nejspíš až po příjezdu OCISLY do přístavu, což by mělo být v úterý. Mezitím si musíme vystačit se záběry ze streamu.
Zrychlené video návratu prvního stupně do atmosféry:
Detail roštového kormidla, které při průchodu atmosférou dostávalo pořádně zabrat:
Elonova reakce na úspěch mise
Zakladatel a šéf společnosti SpaceX Elon Musk se v živých přenosech obvykle neobjevuje. Naposledy na streamu promluvil snad v roce 2008, když proběhl vůbec první úspěšný start v historii společnosti (tehdy ještě s raketou Falcon 1). Tentokrát však udělal výjimku a krátce po potvrzení úspěšného přistání pronesl pár slov:
Máme za sebou úžasný den. Mise s první již použitou orbitální raketou proběhla perfektně. Nosič vynesl druhý stupeň, vrátil se, a přistál přímo uprostřed autonomní plošiny.
Je to velký den pro celý vesmírný průmysl. Znamená to, že je možné opakovaně použít první stupeň orbitální rakety, což je její nejdražší část. Je to začátek velké revoluce ve vesmírné dopravě. Je to jako bychom doposud zahazovali letadla po každém letu a najednou je mohli začít používat vícekrát.
Trvalo nám 15 let tohoto dosáhnout. Byla to dlouhá cesta plná překážek. Jsem neskutečně hrdý na celý tým SpaceX, jelikož dosáhli obrovského milníku v historii kosmonautiky. Už nevím, co bych řekl, ale je to opravdu velký den. Nejen pro SpaceX, ale také celý průmysl. Dokázali jsme něco, co bylo podle mnohých nemožné. Děkuji.
Záchrana aerodynamického krytu
Ještě před startem se objevila překvapivá zpráva, že SpaceX se pokusí o záchranu aerodynamického krytu. Během živého přenosu však o ničem takovém nepadla ani zmínka, a tak jsme už mysleli, že se třeba jednalo o planý poplach. Po skončení přenosu však proběhla tisková konference, na které se Elon Musk podělil o spoustu nových informací a budoucích plánů a zároveň potvrdil, že pokus o záchranu aerodynamických krytů opravdu proběhl a že byl úspěšný. Kryt podle něj přistál v oceánu přesně podle plánu. Dalším krokem prý bude přistání krytu na “nafukovacím skákacím hradu”.
Budoucí mise s již použitými stupni
Zmíněné tiskové konference se zúčastnil také Martin Halliwell, vrchní technolog společnosti SES, jejíž satelit byl vynesen během této mise. Ten už v dřívějších rozhovorech potvrdil, že letos se SpaceX plánují další tři mise a u dvou z nich uvažují o tom, že by při nich byl použit jeden z již použitých stupňů. Elon Musk zároveň potvrdil, že SpaceX letos plánuje druhé lety až šesti dříve zachráněných stupňů. Dva z nich poletí na první misi Falconu Heavy – jeho dva boční stupně budou tvořit již jednou použité stupně rakety Falcon 9. Zdá se, že sen SpaceX o znovupoužitelnosti se konečně naplňuje.
Fotky
Žádné ohlédnutí se neobejde bez výběru těch nejlepších fotek! Další snímky najdete na profilu mise.
Záznamy živých přenosů
Pokud jste propásli živý přenos, můžete to teď dohnat…
Česky komentovaný webcast od Kosmonautix.cz:
Oficiální moderovaný webcast od SpaceX:
Oficiální technický webcast od SpaceX:
Další související články, které by vás mohly zajímat:
- Podrobný profil mise SES-10
- SES-10: Začátek nové éry kosmonautiky?
- Elon Musk plánuje znovupoužití raket 24 hodin po přistání (a další novinky z tiskové konference o SES-10)
- SpaceX se pokusí o záchranu aerodynamického krytu během mise SES-10
- Statický zážeh historické mise SES-10
- SpaceX chce letos znovu použít 6 zachráněných stupňů, renovace trvají 4 měsíce
- Autonomní mořské plošiny (ASDS)
- Historie přistávání a znovupoužitelnosti
- Mise NROL-149 - 11. 12. 2024
- Mise GPSIII-SV10 - 9. 12. 2024
- Mise O3b mPOWER 4 - 8. 12. 2024
Krásné shrnutí takhle v neděli při večeru! Snad jen: potenciálně, nikoli potenci-on-álně…
Jsem rád, že se článek líbil! 🙂 A co se týče potenciálně, tak jste se asi překoukl, v článku to mám správně (nebo jsem já slepý) 😀
No vážně vidím bludy! Jsem za hlupáka….
Pro mě je to stále ještě předvečer nové éry. Za tu pravou wow epochalni událost povazuju start s lidskou posádkou. Tak snad příští rok.