Přípravy na první misi Crew Dragonu s astronauty pokračují na zemi i ve vzduchu

SpaceX pokračuje v přípravách na první lety Crew Dragonu s astronauty. Věž na rampě LC-39A nově dostala lana pro systém záchranných košů a také pokračuje testování padáků Crew Dragonu.

Loni jste si mohli na ElonX přečíst o tom, že v rámci úprav rampy LC-39A pro lety Crew Dragonu byla nejen přidána otočná lávka pro nástup posádky do lodi, ale změnami prošla také celá věž. Věž dostala líbivější černobílý design, byla rozšířena o nové mezipatro a také musel být přesunut systém záchranných košů. Ten už v dobách raketoplánů sloužil jako bezpečnostní opatření pro případ problémů na rampě během nástupu posádky. Astronauté a obslužný personál můžou do košů nasednout a na lanech se svézt do bezpečné vzdálenosti od rampy, kde je připraven bunkr. SpaceX tento systém převzalo, ale jelikož se Crew Dragon nachází výše než kabina raketoplánu, bylo nutné koše přesunout výše. Tyto práce tedy proběhly už loni, ale teprve v posledních týdnech přibyla lana, po kterých budou záchranné koše sjíždět. Lana jsou k vidění na fotce z oslav 50. výročí mise Apollo 11:

Věž na rampě LC-39A s lany pro nouzové opuštění (Foto: NASA)

Pro představu, jak záchranné koše fungují, se můžete podívat na tato dvě videa. Jedno ukazuje systém pro loď Starliner společnosti Boeing na rampě SLC-41 a druhé je staršího data a ukazuje fungování košů na LC-39A předtím, než provoz rampy převzalo SpaceX.

Přípravy na misi DM-2, při které Crew Dragon přepraví první dva astronauty na ISS, pokračují také v další oblasti. SpaceX například nedávno zveřejnilo nové video z několika testů padákového systému Crew Dragonu. Takových testů proběhlo v posledních letech mnoho, nicméně ještě před pár měsíci byl jeden takový test neúspěšný, a tak není jasné, jestli bude všechno testování dokončeno včas, aniž by to odložilo mise Crew Dragonu s lidskou posádkou.

Demonstrační mise DM-2 s dvěma astronauty je předběžně plánována na 17. prosince, ale podle nedávných slov Elona Muska to vypadá, že proběhne spíše až začátkem příštího roku. Podmínkou je navíc úspěšné provedení testu únikového systému Crew Dragonu, který je v plánu na listopad. Na termín ale také bude mít vliv připravenost ze strany NASA a harmonogram ISS.

Na závěr jsem sesbíral sérii starších videí z produkce NASA, která nabízejí bližší pohled na přípravy lodí Crew Dragon a Starliner, trénink posádek, rakety ULA a SpaceX apod. A pokud vám to nebude stačit, další videa o programu komerčních posádek najdete v tomto playlistu na YouTube.

1

2

3

 

4

5

6

7

8

9
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře