Instalace futuristické nástupní lávky pro posádku Crew Dragonu

Premiéra lodi Crew Dragon se kvapem blíží a spolu s ní také první lety s lidskou posádkou. Než však Dragon vynese lidi na Mezinárodní vesmírnou stanici, je nutné kromě lodi a rakety připravit také související infrastrukturu. Klíčovým prvkem je lávka pro nástup posádky do lodi. Konkurenční Boeing nainstaloval nástupní rameno pro loď Starliner už v roce 2016, ale SpaceX tento úkon neustále odkládalo. Loni se mluvilo o tom, že SpaceX rameno nainstaluje na rampu LC-39A na jaře 2018, ale k tomu nedošlo a novým termínem měl být podzim. Rameno je potřeba až pro misi DM-2 plánovanou na duben 2019, a tak se spekulovalo i o tom, že k namontování ramene dojde až někdy po listopadové misi DM-1, která poletí bez posádky. Aktuální dění na rampě LC-39A však ukazuje, že SpaceX instalaci provede nejspíš už v následujících dnech či týdnech.

Nástupní rameno bylo vyrobeno na Mysu Canaveral a už pěkně dlouho se nacházelo uvnitř stanu poblíž rampy LC-39A ve zdánlivě dokončeném stavu. Avšak o tom, jak dlouho už je doopravdy připravené, můžeme jen spekulovat. Nicméně 15. srpna 2018 bylo rameno přesunuto přímo na rampu a zřejmě začaly přípravy na jeho instalaci. Rameno je otočné a bude připevněno k horní části věže FSS (Fixed Service Structure), kterou v minulosti používaly raketoplány. Astronauté se pomocí tohoto ramene budou moci dostat do Crew Dragonu, který bude spočívat na vztyčeném Falconu 9.

První fotky z rampy ukazují futuristický design nástupní lávky, která má podobné černobílé schéma jako skafandry SpaceX a raketa Falcon 9 Block 5. Jistě se nejedná o náhodu.

Nástupní lávky pro Starliner nebo raketoplán vypadají oproti modernímu ramenu pro Crew Dragon poněkud obyčejně:

Přesné plány SpaceX ohledně harmonogramu instalace ramene nejsou známy, ale situaci budeme bedlivě sledovat a tento článek bude průběžně doplňován o nové informace prostřednictvím živého blogu, takže se sem nezapomeňte jednou za čas podívat, abyste byli stále v obraze:
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře