Proč bylo první znovupoužití Falconu 9 během mise SES‑10 tak významné?

Pokračujeme ve volné sérii videí od Everyday Astronauta na téma znovupoužitelnosti raket. V minulých videích jste například zjistili, proč SpaceX pro přistávání Falconů nepoužívá padáky a také jak vlastně přistání přesně funguje.

Dnes se ohlédneme za misí SES-10, která proběhla přesně před dvěma lety a SpaceX při ní vůbec poprvé použilo raketu, která už za sebou jeden start měla. O důležitosti této mise jsme psali tehdy před startem a pak také při loňském výročí. Everyday Astronaut u tohoto startu byl osobně a považuje jej za historicky významný. V krátkém videu se podíváte, jak tehdy start probíhal z jeho pohledu, a také se dozvíte, co by znovupoužitelnost raket mohla znamenat pro budoucnost kosmonautiky. Video jsme pro vás přeložili do češtiny i slovenštiny.

V přehrávači si můžete přepínat mezi českým a slovenským jazykem.

Další přeložená videa o firmách Elona Muska s českými nebo slovenskými titulky najdete zde.

Martin Dravecký

Vyštudovaný robotik, povolaním .NET programátor, fanúšik IT a technologických zázrakov. Popri práci číta sci-fi a fantasy, je folklórne aktívny muzikant, rekreačný bežec a cyklista. Zaujímavý cudzojazyčný obsah ho tiež pritiahol k prekladateľstvu.

Podpořte projekt ElonX

Petr Melechin

Zakladatel a šéfredaktor ElonX, který projektu věnuje až nezdravě velkou část svého volného času a jinak pracuje v oboru lokalizace her. Kromě Elona Muska a jeho firem se zajímá o další technická témata, hraje squash, čte sci-fi, miluje filmy a sleduje až příliš mnoho seriálů.

Podpořte projekt ElonX
Mohlo by se vám líbit...

4
Diskuze

avatar
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlepší
Nastavit upozorňování na
Dan
Host
Dan

Oceňuji, že necháváte video a původního tvůrce být a jen dodáte české titulky. Dobrá práce 🙂

Jiří Hadač
Přispěvatel

Martine, Petre, diky, hezky prelozeno a Everyday astronaut me vzdycky pobavi :-). Akorat tam tech raket pro srovnani mohl pridat vic. U takoveho Protonu uz by mu to tak hezky nevyslo. Ten je opravdu ve skoro vsech vykonostnich cislech srovnatelny s Falconem.

Hujjik
Host
Hujjik

Jak SpaceX přistává raketami s úžasnou přesností

Díky vašim článkům a otitulokovaným videím jsem našel na youtube další zajímavé video (s anglickými titulky), tak se sním tu chci s vámi podělit:
http://www.youtube.com/watch?v=Wn5HxXKQOjw