Před rokem začala éra znovupoužitelných raket

Vlevo: Stupeň č. 21 po misi CRS-8
Vpravo: Ten samý stupeň po misi SES-10
(Foto: Matthew Travis)

SpaceX přesně před rokem dosáhlo důležitého milníku, když 31. března 2017 došlo během mise SES-10 k vůbec prvnímu znovupoužití raketového stupně Falconu 9.

Stupeň letěl poprvé na misi CRS-8 v dubnu 2016, přičemž se stal prvním stupněm, který úspěšně přistál na robotické mořské plošině. Raketa následně absolvovala několikaměsíční proces zahrnující inspekce, renovaci a testování. Necelý rok po své první misi stupeň odstartoval znovu na misi SES-10 a následně už podruhé přistál na plošině Of Course I Still Love You.

Šéf SpaceX Elon Musk se tehdy k této události během živého přenosu vyjádřil takto:

Máme za sebou úžasný den. Mise s první již použitou orbitální raketou proběhla perfektně. Nosič vynesl druhý stupeň, vrátil se, a přistál přímo uprostřed autonomní plošiny.

Je to velký den pro celý vesmírný průmysl. Znamená to, že je možné opakovaně použít první stupeň orbitální rakety, což je její nejdražší část. Je to začátek velké revoluce ve vesmírné dopravě. Je to jako bychom doposud zahazovali letadla po každém letu a najednou je mohli začít používat vícekrát.

Trvalo nám 15 let tohoto dosáhnout. Byla to dlouhá cesta plná překážek. Jsem neskutečně hrdý na celý tým SpaceX, jelikož dosáhli obrovského milníku v historii kosmonautiky. Už nevím, co bych řekl, ale je to opravdu velký den. Nejen pro SpaceX, ale také celý průmysl. Dokázali jsme něco, co bylo podle mnohých nemožné. Děkuji.

Úspěch této mise s recyklovaným stupněm vedl k překvapivě rychlému přijetí těchto “ojetých” raket dalšími zákazníky. SpaceX za poslední rok opakovaně použilo už 10 prvních stupňů. Firma předpokládá, že v roce 2018 poletí zhruba polovina všech startů s již použitým prvním stupněm.

Připomeňte si tuto historickou událost prostřednictvím povedeného sestřihu mapujícího celé dobrodružství, kterým si první znovupoužitý stupeň č. 21 prošel během svých dvou misí. Kromě obou startů a přistání uvidíte také málo známé záběry ze zpracování stupně v přístavu.

Elon Musk po misi SES-10 prohlásil, že tento historicky významný stupeň daruje, aby mohl být vystaven někde na Mysu Canaveral. K tomu však zatím nedošlo a stupeň byl mezitím uskladněn v CCAFS.

Mimochodem, mise SES-10 byla přelomová také kvůli tomu, že při ní došlo k prvnímu vážnějšímu pokusu o přistání aerodynamického krytu do vody. Elon následně oznámil, že kryt přistál v jednom kuse. Experimentální projekt od té doby pokročil a SpaceX se v současnosti pokouší kryty zachytit lodí vybavenou obří sítí.

Petr Melechin
Latest posts by Petr Melechin (see all)Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

5 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
P. Roth

Takže se tento web bude teď věnovat Eltnu Johnovi? 😀😀

Willy

Co ten EltonX v hlavičce webu? To je vtípek, nebo to někdo hacknul? 🙂

Zdeněk

To byly doby.