Proč jsou satelity Starlinku na obloze tak výrazné a kolik jich SpaceX vyrobí denně?

V noci z pondělí na úterý SpaceX plánuje vynést další šedesátku vlastních satelitů na nízkou oběžnou dráhu. Ty jsou určeny pro megakonstelaci Starlink, která možná už v polovině tohoto roku začne poskytovat internetové připojení prvním zákazníkům v regionu Severní Ameriky. Tento start udělá ze SpaceX rekordmana v počtu provozovaných družic, což však nadále vyvolává obavy u astronomů, kterým takové množství nových družic komplikuje vědecká měření a snímkování. SpaceX tedy na aktuální misi otestuje tmavou variantu satelitu ve snaze snížit viditelnost družic na obloze.

Pokud bude aktuální mise úspěšná, SpaceX bude na oběžné dráze provozovat přes 180 satelitů. Stane se tak společností s nejvyšším počtem družic na orbitě. Na druhém místě je firma Planet, která provozuje zhruba 120 malých snímkovacích satelitů. Na třetím místě je společnost SES se 75 satelity. Pro SpaceX je však tohle všechno  pouhý začátek a letos plánuje do konstelace přidat 120 nových družic každý měsíc. Za pár let pak chce na oběžné dráze mít síť až několika desítek tisíc satelitů.

SpaceX bere na vědomí, že takový počet družic bude mít neblahý vliv na astronomii, astrofotografii a potenciálně také radioastronomii, a tak spolupracuje s vědeckou obcí na minimalizaci těchto dopadů (nikdy však nebude možné je zcela je eliminovat). První vlaštovkou těchto snah je aktuální mise Starlink v1-2, u které jeden z šedesátky satelitů na palubě bude mít blíže neurčený tmavý nátěr. SpaceX poté bude zkoumat, jaký vliv bude úprava povrchu mít na viditelnost družice ze země a také na její fungování obecně. Nátěr totiž může mít neočekávané dopady na teplotní vlastnosti satelitu a fungování jeho přístrojů. SpaceX bude na budoucích misích provádět další takové experimenty a bude hledat optimální řešení, které bude vhodné pro širší nasazení.

Společnost zároveň ještě před startem sdílí s astronomickými organizacemi podrobné informace o plánovaných orbitách satelitů, aby tomu mohly přizpůsobit svá pozorování.

Iontový motor SpaceX využívající krypton (Foto: SpaceX)

SpaceX vydalo oficiální press kit s informacemi o aktuálním startu a oproti předchozí misi Starlink v1-1 došlo k menší změně ve způsobu vypuštění družic. Satelity budou tentokrát vypuštěny ve výšce 290 km místo 280 km. Během následujících 1–4 měsíců se družice ve skupinkách přesunou na cílovou orbitu ve výšce 550 km pomocí svých iontových motorů. U předchozí mise byly satelity také nejdříve umístěny na dočasnou orbitu ve výšce 350 km, kde proběhla kontrola jejich funkčnosti.

Press kit také podrobněji vysvětluje, jak je to s viditelností družic na obloze. Solární panely jsou prý po vypuštění satelitů v poloze minimalizující odpor vzduchu. Poloha panelů pak vede spolu s nízkou orbitální výškou a tím, že jsou satelity zpočátku velmi blízko u sebe, k tomu, že jsou na obloze velmi výrazné. Po přesunu družic do cílové výšky 550 km se však poloha satelitu a solárních panelů změní, a to výrazně snižuje jejich viditelnost. Prezidentka SpaceX v minulosti konkrétněji vysvětlila, že satelit je na finální orbitě umístěn tak, že tělo satelitu při pohledu ze země v podstatě zakrývá solární panely, což pomáhá snížit viditelnost družice.

Gwynne Shotwell se mimochodem také nedávno vyjádřila k tomu, jak probíhá výroba satelitů Starlinku a uživatelských terminálů, které zákazníci potřebují k připojení k síti. Na začátku ledna uvedla, že SpaceX vyrábí přibližně 7 satelitů denně ve své továrně v Redmondu. Zároveň probíhá výroba malého počtu uživatelských terminálů v továrně SpaceX v Hawthorne. Později by se však výroba měla přesunout jinam.

Během mise Starlink v1-2 poletí první stupeň Falconu 9 s číslem B1049.4, což znamená, že to pro něj bude již čtvrtý start. Stupeň bude přistávat na mořské plošině Of Course I Still Love You. SpaceX se zároveň pokusí o zachycení jedné poloviny aerodynamického krytu do sítě na lodi Ms. Tree. Druhá polovina bude pouze vylovena z moře. Start je v plánu na 7. 1. 03:29 SEČ. Podrobnosti a aktuální informace najdete na průběžně aktualizovaném profilu mise.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

29 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře