Starhopper poprvé zažehl motor, další vyrobený Raptor se už testuje

V noci ze středy na čtvrtek SpaceX dosáhlo dalšího milníku ve vývoji rakety Starship, když provedlo první statický zážeh technologického demonstrátoru Starhopperu vybaveného jedním motorem Raptor. Přibližně 3sekundový zážeh proběhl 4. dubna v 02:56 SELČ a podle Elona Muska byl úspěšný.

Testu Raptoru předcházelo mnoho tankovacích zkoušek, které trvaly přibližně dva týdny. Při nich byly nádrže uvnitř Starhopperu mnohokrát plněny metanem a kyslíkem, avšak SpaceX se potýkalo s problémem zamrzajících kryogenických ventilů. Potíže se však evidentně podařilo vyřešit.

Starhopper je připoután k zemi, takže při zážehu motoru nikam neletěl (maximálně se o pár centrimetrů vznesl), ale to se časem změní. Raketa je zatím vybavena jen jedním motorem Raptor (sériové číslo 02), takže může provádět jen velmi malé „skoky“, ale snad již brzy dostane další dva motory, s kterými už bude moci létat do výšky několika set metrů či pár kilometrů a zase přistát. První vyrobený Raptor byl poničen při testování a sériové číslo 03 se momentálně nachází v testovacím areálu v McGregoru, kde projde zkouškami a následně bude nejspíš poslán do jižního Texasu, aby mohl být později nainstalován na Starhopper. Aktuálně to vypadá, že SpaceX vyrábí jeden Raptor přibližně každé dva týdny.

Motor Raptor se sériovým číslem 03 během testování v McGregoru (Foto: Gary Blair / NASA Spaceflight)

Starhopper není vybaven aerodynamickou špičkou, kterou v lednu zničil vítr, avšak podle Elona Muska vlastně není potřeba, a tak nebude nahrazena. SpaceX místo toho souběžně s testy Starhopperu pracuje na výrobě orbitálního prototypu lodi Starship. Ten už nejspíš bude mít vzhledově blíže k finální podobě kosmické lodi a výroba probíhá už od února na montážní ploše, kde vznikl Starhopper.

A aby toho nebylo málo, zhruba 24 hodin po testu Starhopperu je v plánu statický zážeh Falconu Heavy před misí Arabsat 6A. Raketa byla v noci vyvezena na rampu a zážeh by mohl proběhnout po čtvrteční půlnoci. Dění na rampě podrobně sledujeme na profilu mise.
Mohlo by se vám líbit...

Odebírat komentáře
Nastavit upozorňování na
guest

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlepší
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře